Извор: РТС

Обрадовић против Обрадовића, први пораз Партизана у Монаку

Кошаркаши Партизана поражени су од Монака са 85:70 у мечу 24. кола Евролиге.

Црно-бели су први пут поражени на гостовању код Монака у укупним међусобним дуелима.

Тим Саше Обрадовића је продужио низ на четири победе код куће и три тријумфа у претходна три кола.

Партизан је одлично парирао Монаку на самом почетку меча, пре свега захваљујући расположеном Пантеру и Каминском, који је одмах по уласку са клупе правио проблеме Жаитеу и Мотејунасу. Тројком Каминског на старту друге деонице гости су стигли до максималних плус пет, али нису успели да повисе на двоцифрени плус.

Монако је преузео контролу меча крајем друге деонице и наставио у свом ритму надаље. Пантеров кош на пет секунди до краја треће деонице је поставио госте на 63:61, да би му Џејмс одговорио на другој страни. Жељко Обрадовић решава да крене последњу четвртину са дефанзивном петорком са Аврамовићем, Јарамазом, Трифуновићем, Смаилагићем и Кабоклом. Испоставило се са нападачке стране као лоша идеја. Партизан је примио брза четири поена, а на другој страни су завршавали нападе тешким промашајима за три.

Шансе Партизана је дефинитивно покопала тројка Мајка Џејмса са 10 метара уз фаул Пантера.

Кевин Пантер је био најрасположенији играч на обе стране, али узалуд. Капитен гостију је завршио са 28 поена. Најбоља подршка му је био Френк Камински са 17 поена (2/3 за два, 3/4 за три,4/5 слободна бацања).

Мајк Џејмс се са 19 поена накупљених у овом окршaју изједначио са Нандом де Колоом на другом месту најбољих стрелаца у историји Евролиге. Поделио је и седам асистенција. Пратио га је Мамаду Жаите са 14 поена и шест скокова.

Монако је имао невероватних 17 скокова у нападу и на 15 асистенција је изгубио само шест лопти. Партизан је превише грешио – 16 изгубљених лопти на 13 асистенција.

Партизан је сада на по 12 победа и 12 пораза, а следи им гостовање у Болоњи против Виртуса. Монако са 14-10 остаје код куће, а долази им Фенербахче.

Крај меча! - 85:70

На крају је Монако и бољи у међусбном скору захваљујући овако убедљивој победи.

38' Монако све ближи победи - 79:66

Не види се начин на који би Партизан могао до преокрета.

34' Мајк! Џејмс! Невероватан кош! - 72:61

Зато је један од најубитачнијих стрелаца у историји Евролиге.

Мајк Џејмс је погодио тројку са десет метара уз фаул Пантера.

Невероватно. У стилу Стефа Карија или Демијана Лиларда. Или пак Саше Даниловића преко Доминика Вилкинса (старије генерације знају).

34' Жељкова промена плана - 69:61

Идеја о дефанзивној петорци није уродила плодом. Напади су се завршавали тешким промашајима са дистанце.

Жељко Обрадовић враћа Пантера, Ледеја, Нанелија и Доужера.

31' Врло лош старт Партизана - 69:61

Не обећава.

Монако два поклона претвара у четири поена за 20 секунди. Потом у првом поседу Партизана Кабокло чини фаул у нападу.

У петорци нема ни Пантера, ни Каминског. У игри су Аврамовић, Јарамаз, Трифуновић, Смаилагић и Кабокло.

Крај треће четвртине - 65:61

Партизан је на задовољавајућем минусу пред последњу деоницу захваљујући Кевину Пантеру. Он је далеко најрасположенији појединац на обе стране са 22 поена за 28 минута. Врло чврста игра споријег темпа у трећој деоници.

Бодирога у публици

Председник Евролиге и кошаркашка икона Дејан Бодирога прати меч у Монаку.

27' Партизан стагнира, Каминском четврти фаул - 56:48

Црно-бели не налазе нова, иновативна решења у нападу. Нанели улази у нервозу са другим фаулом у нападу. Жељко Обрадовић није извршио ниједну измену све док Камински није начинио четврти фаул. Ушао је Кабокло.

23' Камински не може против Џејмса и Брауна - 50:45

Измена у односу на старт меча, Камински је награђен стартним местом у трећој деоници уместо Кабокла и одмах долази до нове тројке.

Џејмс показује какав је мајстор наизглед неконтролисаним, али сигурним шутем из рекета. Џон Браун поново извлачи фаул у нападу. Нова "жртва" његове замке је Нанели.

Крај првог полувремена, врхунска тројка Пантера - 44:38

Пантер је у "зони"! Тројка преко Донтеа Хола уз звук сирене за крај полувремена!

Изузетно битан погодак да се примири захуктала локомотива домаћих, који су финиширали другу деоницу 12:4 до тог коша.

Монако је увео Партизан у свој ритам. Црно-бели су испод свог поентерског нивоа. Оно што је похвално јесте расположени Пантер са 16 поена, од чега три тројке из четири покушаја. Френк Камински је дао инстант допринос са осам поена и четири скока са клупе.

Џерон Блосомгејм са девет поена и Мајк Џејмс са осам поена и четири асистенције предводе тим Саше Обрадовића.

Монако просечно хвата око 11 офанзивних скокова по мечу, у првом полувремену је већ на девет. Обе екипе су на по девет асистенција, с тим што је Монако на две, а Партизан на седам изгубљених лопти. Од тога чак четири су украдене за играче Монака, којима је просек седам.

17' Нова тројка Пантера, Кабокло изненадио - 35:33

Капитен Партизана је већ двоцифрен. Одбрана Монака га опет оставља самог као духа, што је недопустиво. На њега се надовезује Кабокло поготком са дистанце. Партизанови центри расположени ван линије за три у првом полувремену.

15' Други фаул Каминског, Кабокло се враћа на терен - 25:26

Хол и Диало су се добро сналазили против Френка у одбрани, опала је нападачка агресивност Каминског и мора на клупу.

13' Камински задаје муке Мотејунасу - 24:26

Лојд са велике дистанце, па Окобо погађају тројке у последњим секундама напада за Монако.

Камински наставља да задаје муке Мотејунасу тројком преко Литванца који се, чини се, одразио колико год је могао у намери да блокира ривала. Затим извлачи фаул Диалоу после новог центарског окрета пред обручем.

Крај прве четвртине - 14:16

Како што каже чувена реклама "Можда изгледа шашаво, али..." - Камински се показао дефанзивно кориснији од Кабокла у првој деоници. Домаћини су мало по мало престали са продорима ка кошу, нити поена центара под кошем.

9' Пантер улази у ритам - 14:16

Капитен Партизана ниже пет поена и доноси прву предност гостима на утакмици. Саша Обрадовић тражи тајм-аут.

Ваља истаћи добре дефанзивне реакције Каминског у рекету и парирање Донатасу Мотејунасу.

6' Идеја са Каминским показује се исправном - 10:8

Сад је жаите видео против Каминског како је Кабоклу било који минут раније. Френк га је угуравао до коша, па је приказао свој главни квалитет - паметну финту и закорак за прве поене.

Презимењак Саша уводи у игру Донатаса Мотејунаса, Монакову верзију Каминског.

4' "Прште варнице" у рекету Партизана - 10:4

Јаки дуели два горостаса, Жаитеа и Кабокла. Центар домаћих успешно намеће своју силину са дв поенима окончана "зидања" против Кабокла.

Обрадовић увиђа да Жаите добија дуеле над Кабоклом и уводи Френка Каминског, који би корпулентног директног ривала могао да извуче ван рекета кроз шутеве споља.

Кевин Пантер даје назнаке одличне партије, отворивши дуел са четири везана поена.

Меч је почео!

Први напад има Монако.

Прва петорка Монака:

Прва петорка Партизана:

Обрадовић отписао тројицу

Ван састава су одлуком тренера Џејлин Смит, Данило Анђушић и Тристан Вукчевић. Сви играчи гостујућег тима су здрави, овде се ради намерама тренера црно-белих у дуплом колу.

Данило Анђушић бивши играч Монака

Сезону пред повратак међу црно-беле, Данило Анђушић је провео међу "кнежевима".

Обрадовић: Свесни смо квалитета Монака, али идемо са највећим амбицијама

"Свесни смо квалитета Монака, играли смо против њих, али идемо са највећим амбицијама. Морамо да одиграмо најбоље што можемо. Знамо колико су важни сви мечеви до краја Евролиге, али идемо из утакмице у утакмицу, у овом тренутку је то Монако. Очекује нас тешка утакмица, али мислим да морамо да имамо највећу могућу амбицију", рекао је Обрадовић на конференцији за медије у Београду пред пут.

Партизан победом се изједначава са Монаком

Монако је шестоласирани са 13-10, колико има и Макаби Тел Авив. Једна победа их дели од Панатинаикоса и Фенербахчеа на позицијама изнад, односно један пораз од плеј-ин групе од четири тима са 12-11, међу којима је и Партизан.

Монако одличан "домаћин", Партизану претходио тријумф у Истанбулу

У претходна три кола су неумољиви на домаћем терену. Барселона, Басконија и Реал Мадрид су се враћали из Кнежевине са двоцифреним минусом у коферу. Претходни пораз на свом паркету доживели су у 15. колу, Панатинаикос је славио у неизвесном окршају 91:90. У 23. колу су славили над Ефесом 80:78 у Истанбулу.

Претходни дуели

Први сусрет ова два тима у текућој сезони у Београду окончан је победом Партизана 89:85 после продужетка у који их је увео Мајк Џејмс невероватном, а опет њему својственом, тројком из тешке позиције.

Прошле сезоне је Партизан успео да слави као гост 88:84, пошто је претходно са 100:80 тријумфовао у Београду.

Иначе, први сусрет Партизана и Монака био је у Еврокупу 2019. године. Интересантно, те дуеле добијали су гости - Монако у Београду 72:68, односно црно-бели у Монте Карлу 71:68.