Извор: РТС

Рутинска победа Звезде против Партизана у вечитом дербију

Кошаркаши Црвене звезде надиграли су у "Београдској арени" екипу Партизана 88:72 у другом евролигашком вечитом дербију ове сезоне.

Звезда је уписала осми тријумф у Евролиги, док је Партизан убележио девети пораз у досадашњем делу сезоне.

Црвено-бели су уписали победу која би могла да им преокрене ток сезоне.

У уводних неколико минута, обе екипе су показале нервозу, па је после три минута игре резултат на семафору био 3:3.

У финишу првог дела Звезда је захваљујући скок игри у нападу успела да формира предност, па је након првих 10 минута водила 24:13.

Партизан није могао да брани црвено-беле у пик енд рол игри, док у нападу нису успели да одговоре на агресивну дефанзиву екипе Јаниса Сферопулоса.

Фреди Гилеспи је преко Френка Каминског кроз пик са плејмејкерима Звезде везао неколико поена у низу.

Црвено-бели су другу четвртину отворили серијом 10:3, што је било пресудно за наставак меча.

Партизан је накратко успео да одговори, али није могао да одржи ритам.

Звезда је преузимањем свега у одбрани збунила кошаркаше Партизана који нису могли да организују нападе, па су покушавали да из неизграђених позиција стигну до поена.

Оваква игра екипи Јаниса Сферопулоса донела је предност на полувремену 50:29.

Црно-бели су у друго полувреме ушли доста агресивније, како у нападу, тако и у одбрани.

У офанзиви су успели да постигну поене и из рекета и са дистанце, али је домаћа екипа успела да држи прикључак поенима са линије пенала.

Одлучујућа деоница донела је повратак Партизана. Опуштање црвено-белих, екипа Жељка Обрадовића казнила је тројкама којима је успела да се врати на свега девет поена заостатка.

Звезда је после тајм-аута Јаниса Сферопулоса успела тројкама, а потом и поенима Немање Недовића дa одржи себе у предности и стави тачку на сусрет.

Најефикаснији у екипи Црвене звезде био је Немања Недовић са 16 поена, док су Фреди Гилеспи и Рокас Гедраjтис постигли по 14. Милош Теодосић је убацио 13 поена, Адам Ханга 11, а Јаго дос Сантос 10.

У тиму Партизана најбољи је био Кевин Пантер са 17 поена, док је Пи Џеј Доужер додао 12. Џејмс Нанели и Френк Камински су убацили по 11 поена, а Бруно Кабокло 10.

Џоел Боломбој је у финишу меча задобио прелом прста, док је Никола Топић доживео повреду колена приликом једног продора Кевина Пантера.

Крај меча, победа Звезде 88:72

37' Партизан пришао Звезди - 77:68

Црно-бели серијом реализованих напада прилазе Звезди. Екипа Жељка Обрадовића води у четвртини 20:12, док су у серији 13:3.

Екипа Јаниса Сферопулоса не успева да организује нападе. Агресивна зонска одбрана црно-белих лимитира Звезду у нападу.

35' Звезда близу победе 76:59

Партизан доста бољи у другом полувремену, али Звезда кошевима за три поена одржава предност.

33' Звезда се вратила на плус 20 - 71:51

Звезда поново погађа ван линије 6,75. Дос Сантос и Ханга враћају црвено-беле на 20 поена предности.

Крај треће четвртине, деоница припала Партизану, Звезда води 65:48

Екипа Жељка Обрадовића заиграла је доста боље у трећој деоници, али је Звезда успела да одржи предност.

Партизан је погађао, играо боље пре свега у пик енд рол игри, док су у одбрани заиграли доста чвршће услед чега су слали кошаркаше Звезде на линију пенала одакле су углавном и постизали поене.

Џејмс Нанели је био један од предводника црно-белих.

STARSPORT

25' Наставља се сценарио из првог полувремена - 58:40

Спор почетак треће четвртине. Партизан води у деоници 11:8.

Партизан боље користи нападе, Звезда је на свега једним погођеним кошем из игре из седам покушаја.

Црвено-бели су скоро све поене постигли са линије пенала, црно-бели знатно агресивнији у одбрани.

22' Спор почетак другог полувремена - Звезда води 53:32

По три поена обе екипе у уводна два минута треће деонице.

Звезда убацила 50 поена у првом полувремену, Партизан на 29

Доминација црвено-белих у првих 20 минута. Звезда је у првом полувремену и тактички и играчки била боља од вечитог ривала.

Звезда је одиграла боље како у нападу, тако и у одбрани.

Црвено-бели воде од старта утакмице. Екипа Јаниса Сферопулоса је константно добром игром лако повећавала предност до краја првог полувремена.

Звезда је поделила 15 асистенција, док је Партизан на свега две. Црно-бели су у нападу изгубили и чак девет лопти, док је домаћа екипа на свега четири.

Фреди Гилеспи је убацио 10 поена, Рокас Гедрајтис је на девет, колико је у тиму Партизана убацио и капитен Кевин Пантер.

Атмосфера са паркета

18' Наставља се добра игра Звезде - 44:23

Црвено-бели настављају да играју добру тимску одбрану која их одржава у предности.

Играчи Јаниса Сферопулоса преузимају све у одбрани, што оставља мис меч позиције за Бруна Кабокла које Бразилац до сада није успео да искористи.

STARSPORT

15' Партизан игром испод коша до смањења заостатка - 38:23

Кошаркаши Партизана су после низа неискоришћених напада успели да спуштањем лопте испод коша на Бруна Кабокла дођу до серије поена.

13' Црвено-бели убедљиво воде 34:16

Звезда другу четвртину отвара серијом 10:3. Жељко Обрадовић је приморан да затражи тајм-аут.

Црно-бели су од почетка четвртине упутили само три шута из игре.

Кошаркаши Црвене звезде мењају одбрану из поседа у посед, чини се да то прави највише проблема кошаркашима Жељка Обрадовића.

STARSPORT

Крај прве четвртине, Звезда води 24:13

Црвено-бели гаје двоцифрену предности против вечитог ривала после првог периода.

Партизан је одиграо једну од најлошијих офанзивних четвртина ове сезоне, што се не може рећи за Звезду која је постизана поене и са дистанце и из рекета.

Најефиканији појединац после првих 10 минута је Фреди Гилеспи који је постигао осам поена, највише из пик енд рола.

Црвена звезда је у првом периоду поделила осам асистенција, играчи Партизана још увек чекају на прву.

STARSPORT

9' Двоцифрена предност домаћина, Звезда води 20:9

Партизан има велике проблеме у организацији напада. Црно-бели не могу до позиције отвореног шута, напади се често завршавају на крају из нерезонске позиције, што говори и шут из игре 4/12.

Звезда је изашла из бонуса.

У последњих неколико минута, црвено-бели у офанзиви нападају Френка Каминског кроз пик енд рол игру.

8' Црвено-бели офанзивним скоком до предности 14:8

Наставља се агресивна игра обе екипе. Кошаркаши Јаниса Сферопулоса воде захваљујући бољем офанзивном скоку на почетку меча.

После два офанзивна скока Џоела Боломбоја Адам Ханга је везао две тројке у низу.

Навијачи Црвене звезде

4' Звезда - Партизан 8:4

Чврст почетак меча у "Београдској арени". Кошаркаши Партизана су након прва четири минута изгубили исто толико лопти, црвено-бели су прокоцкали две.

STARSPORT

Почео је меч у "Арени"

Први напад има Партизан. Кабокло је био бољи у скоку од Џоела Боломбоја.

Стартна петорка Црвене звезде

За домаћина на овом мечу почињу: Топић, Недовић, Лазић, Давидовац, Боломбој.

Стартна петорка Партизана

За црно-беле меч почињу: Пантер, Доужер, Понитка, Вукчевић, Кабокло.

У току је представљање кошаркаша две екипе

Кореографија навијача Црвене звезде

Срдачан сусрет два тренера

Жељко Обрадовић и Јанис Сферопулос у међусобним дуелима имају по шест победа.

STARSPORT

Играчи Партизана истрчали на паркет

Кошаркаши Звезде истрчали на терен

Звезда без Митровића, Партизан без Ледеја

У екипи Црвене звезде у протоколу за утакмицу нема Луке Митровића, док у редовима Партизана неће бити Зека Ледеја.

Навијачи пристижу у "Арену"

Црвено-бели најављују кореографију пред дуел

Црвено-бели су замолили навијаче да на нивоу 200 и партеру дођу у белим мајицама, док су тражили да у нивоу 400 присталице клуба буду у црвеном.

Утакмица од велике важности

Вечити дерби могао би бити прекретница у сезони за обе екипе. Партизан би победом себи оставио велике шансе да се без доигравања домогне плеј-офа такмичења, док би црвено-бели значајно пришли плеј-ину јер је разлика између њих и 12. Бајерна само једна победа.

Два дербија после ове тројке Немање Недовића припала Партизану

Немања Недовић је 8.12.2022 при резултату 73:73 у последњој секунди погодио тројку за победу црвено-белих.

У наредна два евролигашка дербија Партизан је био бољи 79:78 и 88:86.

Обрадовић истиче да Партизан игра против највећег ривала

Тренер кошаркаша Партизана рекао је да очекује добру утакмицу против Звезде.

"Одиграли су веома добро против Фенербахчеа, ми против Асвела, тако да се надамо да ће бити добра утакмица. Играчи познају амбијент дворане, али биће другачије јер нам је то први пут да гостујемо. Треба бити сконцентрисан", рекао је Обрадовић.

Нагласио је да га је изненадила доза зрелости коју показује Никола Топић, млади кошаркаш Звезде који се недавно вратио из Меге.

"Игра одлично, већ у овим годинама показује неуобичајену дозу зрелости и мислим да ће бити високо пласиран на НБА драфту. Велико појачање за Црвену звезду. Изузетно добро и паметно игра", закључио је Обрадовић.

Сферопулос очекује тежак меч

Тренер кошаркаша Црвене звезде Јанис Сферопулос изјавио је пред утакмицу са Партизаном да ће тај меч бити врло важан за његов тим и додао да очекује тешку утакмицу против црно-белих у Евролиги.

"Дерби је увек дерби, врло важна утакмица за нас. Играмо на домаћем терену, пред нашима навијачима, очекујемо тешку утакмицу као и увек. Невезано за то какве су екипе овакве утакмице су уникатне. Имамо искусне играче у овом типу утакмица, морамо да будемо фокусирани умом и телом", рекао је Сферопулос на конференцији за медије.

Стратег екипе са Малог Калемегдана додао је да ће фокус његове екипе бити на одбрани.

"Играмо Евролигу, тек је почео други део шампионата. Победили смо јуче, морамо и да наставимо тако. Рекао сам да је наша одбрана била врло добра, у појединим тренуцима и одлична. Мислим да смо и против Реала играли добру одбрану, ми смо тај меч изгубили, али били смо добри у том сегменту игре. Морамо наставити да играмо такву одбрану, да будемо паметни", додао је тренер Црвене звезде.

Партизан гледајући последње мечеве фаворит

У првом овосезонском вечитом дербију, који је одигран 26. октобра прошле године у оквиру петог кола Евролиге, Партизан је пред својим навијачима славио резултатом 88:86.

Звезда и Партизан су се у 2023. години сусрели 10 пута, а црно-бели су били бољи са седам уписаних победа, од чега су три у финалу АБА лиге и две у Евролиги.

Партизан у већем проблему са повредама

Партизан ће у дербију бити без Алексе Аврамовића који се опоравља од прелома ноге, док су Зек Ледеј и Урош Трифуновић упитни.

Тренер црно-белих Жељко Обрадовић рекао је дан уочи утакмице да Ледеј вероватно неће бити спреман да заигра.

У редовима Црвене звезде неизвесно је да ли ће Лука Митровић бити у саставу, али је у среду тренирао са екипом.

Партизан се вратио у форму

Партизан је после три везана пораза, од Реала у Мадриду 91:75, од Задра 84:68 и од Виртуса у Београду 77:75, успео да упише две победе у низу.

Годину је завршио победом против Морнара у Бару 98:86 у утакмици 14. кола АБА лиге.

У првој утакмици у новој години, Партизан је на домаћем терену убедљив био против француског представника Асвела 90:77.

Звезда у променљивој форми

Црвено-бели у последње време играју променљиво. Иако су неприкосновени у регионалној лиги, у Европи им форма осцилира и не могу да ухвате прави ритам.

Екипа са Малог Калемегдана je претходну годину завршла и нову почела са победом. Прву је уписала против Игокее 80:48, а потом је у Истанбулу у уторак нанела први пораз Фенербахчеу на домаћем терену 85:76.