Извор: РТС

Звезда изборила Лигу шампиона, трећи пут с Милојевићем међу најбољима у Европи

Фудбалери Црвене звезде пласирали су се у Лигу шампиона. Црвено-бели су победили Боде Глимт на свом терену у реванш сусрету плеј-офа са 2:0, а укупни резултат је 3:2 за српски тим.

Звезда је победом над Боде Глимтом са 2:0 изборила пласман у реформисану Лигу шампиона. Осми пут заредом ће црвено-бели играти неко европско такмичење и други пут узастопно елитно надметање Старог континента. Поред тога, Звезда је с Владаном Милојевићем трећи пут успешно реализовала плеј-оф квалификација за најјаче такмичење у Европи.

Звезда је у реванш сусрет ушла с једним голом заостатка над норвешким шампионом, али је упркос томе успела да победи резултатом који јој је омогућио да се надмеће с најбољим тимовима. Офанзивна игра и одлична организација на терену донели су Милојевићевим изабраницима бољу почетну позицију, Боде Глимт се није снашао, односно није имао одговора на пресинг домаћих играча.

У првом полувремену гости из Норвешке нису успели да направе ниједну шансу, још у раној фази су их нападачи Звезде ометали, а везни и дефанзивни играчи су били одлично позиционирани. Увек на лопти и увек су правили правовремене реакције. Звезда је апсолутно доминирала у првих 45 минута игре, конролисала је сваки део терена, а притом је стварала прилике које су реметиле гостујући тим.

Изузетно мотивисани и концентрисани фудбалери Звезде су затварали простор гостима, нису дозвољавали продоре на боковима, а успевали су и да поремете кратку пас игру по којој је познат Боде Глимт.

Боде је често био без идеје, јер играчи норвешког шампиона нису пронашли прави одговор на високи пресинг Звездиних играча. Напад гостујућег тима је био изван ритма.

Крај меча, Звезда је у Лиги шампиона

Звезда је победила Боде Глимт у реванш сусрету плеј-офа у квалификацијама за Лигу шампиона.

90+7' Боде у последњем нападу - 2:0

Насер Ђига по ко зна који пут сјајно интервенише.

90+6' Звезда прати игру Боде Глимта - 2:0

Звезда се држи у дефанзиви, не попушта иако су напади Боде Глимта све учесталији.

90+5' Чека се последњи звиждук судије - 2:0

90+4' Жути карон за Иванића који је на клупи - 2:0

Како се меч ближи крају напетост расте. Домаћи навијачи звиждуцима прате нападе ривала.

90+2' Илић и Хванг на земљи - 2:0

Лекарски тим Звезде указује помоћ голману Марку Илићу и Хвангу.

90+1' Отворена игра у финишу дуела - 2:0

Смењују се тимови у нападу, интензивна игра у финишу меча. Звезда чува резултат, а Боде тражи погодак за продужетак.

90' Још пет минута до краја меча - 2:0

Још пет минута деле Звезду од пласмана у Лигу шампиона.

Tanjug/AP Photo/Darko Vojinovic

90' Боде напада, Звезда се брани - 2:0

Фудбалери Боде Глимта играју веома офанзивно у финишу меча, Звезда се организовано брани.

87' Жути картон за Родригеза - 2:0

Родригез из Звезде је направио прекршај над Хаугеом и добио је жути картон.

86' Лука Илић уместо Мирка Иванића - 2:0

Направио је и Милојевић промену.

85' Трострука промена у тиму Бодеа - 2:0

Кнутсен је направио три промене, ушли су Аукленд, Мое и Хелмерсен, а изашли су Маете, Евјен и Бјертуфт.

80' Боде јури резултат - 2:0

Звезда има резултат који је води у Лигу шампиона, док играчи Боде Глимта хитају да изједначе како би стигли до изједначења у укупном резултату.

75' Борбени, а неспретни Ендиај - 2:0

Нападач Звезде је стигао до лопте након старта на средини терена, потом је стигао до шесанестерца Боде Глимта, али је исувише отишао у леву страну, а потом је уместо ударца десном ногом, лопту прво ударио левом, а она је отишла од њега... Неспретан потез Ендиаја.

74' Промена и у Боде Глимту - 2:0

Фет је изашао, а играће Улрик Салтнес.

72' Нападачи за нападаче у Звезди - 2:0

Из игре су изашли Бруно Дуарте и Питер Олајинка, а играће Шериф Ендиај и Далсио Гомеш. Неће доћи до промене у формацији.

70' Звезда стабилна у дефанзиви - 2:0

Фудбалери Звезде играју веома ангажовано у дефанзиви, сјајно одговарају на нападе противника. Када Боде напада преко крилних играча долази до удвајања, а када напади иду преко централних везних играча, црвено-бели су концентрисани и стабилни на лопти.

67' Опет Боде напада - 2:0

Фудбалери Боде Глимта нападају након другог примљеног гола, трагају за изједначењем у укупном резултату. Звезда добро брани простор, али и одлично преузима играче.

66' Промена у Бодеу - 2:0

Изашао је Хег, прва опција Кјетила Кнутсена у нападу, а ушао је Филип Цинкернагел.

62' Родригез на терену - 2:0

Милсон је изашао из игре, а Родригез ће наставити меч за Звезду.

61' Жути картон за Шеволда - 2:0

Кажњен је играч Боде Глимта због прекршаја над Милсоном.

62' Таман кад је Боде напао, Звезда је одговорила - 2:0

Фудбалери Боде Глимта су заиграли офанзивно у другом полувремену, Звезда је издржала нападе ривала и потом у правом тренутку скинула притисак са себе, голом Спајића после прекида.

59' ГОООООООООООООЛ! Звезда има резултат за Лигу шампиона - 2:0

Урош Спајић је постигао гол после оштро центаршута Елшника са десне стране. Преокренула је Звезда резултат против Боде Глимта.

56' Прети Боде, Звезда одолева - 1:0

Фудбалери Боде Глимта уживају у контроли игре преко пас игре. Звезда одолева нападима гостију и покушава преко крилних играча да допре до гола екипе из Норвешке.

55' Први жути картон на мечу - 1:0

Неопрезан старт Елшника над Евјеном због кога је добио жути картон.

51' Мала пауза због старта Олајинке над Бергом - 1:0

Минут и по трајао је прекид због прекршаја Олајинке над Бергом. Фудбалери Боде Глимта је устао и наставио меч, а добио је ударац у стопало.

Dimitrije Vasiljevic/STARSPORT

48' Боде преузео контролу игре - 1:0

Фудбалери Боде Глимта су преузели контролу игре, ушли су у друго полувреме у препознатљивом стилу, пас игром која их није красила у прво делу реванш меча.

45' Почело је друго полувреме, Звезда - Боде 1:0

Фудбалери Звезде извели су први ударац са центра, утакмица је настављена. Није било промена у тимовима.

Крај првог полувремена, Црвена звезда - Бодо Глимт 1:0 (2:2)

Звезда је поравнала укупни резултат у дуелу са Боде Глимтом - 2:2. Бруно Дуарте је био прецизан са 11 метара у 26. минуту игре, а претходно је пенал направљен над Фелисиом Милсоном. Звезда је била јасна, конкретна и није дозволила ривалу ниједну шансу.

Црвено-бели су офанзивно отворили меч, демострирали су одличну организацију у оба правца, док је Боде Глимт покушавао у уводним минутима игре. Могло би се рећи да је Звезда одлично одиграла први део меча реванш сусрета против норвешког тима. Није дозвољавала кратку пас игру ривалима и константно је била агресивна.

Звезда је направила чак 27 акција у првом полувремену, а Боде само седам. Прво полувреме је окончано без јавних казни упућеним фудбалерима. Веома чиста и отворена игра коју су црвено-бели креирали.

45' Минут до краја првог дела игре - 1:0

Судија је Давиде Маса додели је само минут додатног времена у првом полувремену.

39' Олајинка на обе стране сјајан - 1:0

Питер Олајинка је одличан у досадашњем делу меча, сјајно игра и у дефанзиви, а немерљив је допринос у нападу, будући да кретњом усмерава противничке дефанзивце у страну која му одговара, најчешће у десну, ближе аут линији.

Председник Србије Александар Вучић на утакмици

Pedja Milosavljevic/STARSPORT

35' Боде не успева да се ослободи притиска - 1:0

Фудбалери Боде Глимта делују безидејно на терену, нападе уобичајено почињу из задње линије, али не могу да направе везу између дефанзиве и напада.

Звезда је стабилна у одбрани, не дозвољава прилаз противничким играчима иза леђа.

31' Олајинка је погодио пречку - 1:0

Питер Олајинка је после центаршута са леве стране искористио одличан скок и погодио пречку, али је и голман Боде Глимта успео да делимично одбрани ударац.

26' ГООООООООООЛ! Дуарте прецизан, Звезда води - 1:0

Бруно Дуарте је донео вођство Звезди и изједначио укупни резултат. Одличан ударац у малу мрежу Хајкин није могао да одбрани.

24' Пенал, судија је показао на белу тачку - 0:0

Пенал за Звезду, судија је показао да је Шеволд направио шрекршај над Милсоном, покушао је да му одузме лопту, али га је ударио у ногу.

20' Период без голова - 0:0

Првих 20 минута игре у Београду обележени су покушајима Звезде и углавном дефанзивном игром Боде Глимта.

Звезда не одустаје од нападачког стила, што је и разумљиво будући да јури гол заостатка из Норвешке.

17' Дуарте без праве идеје - 0:0

Олајинка је одузео лопту ривалу на половини Боде Глимта, а потом је додао до Дуартеа, који је повукао на десну страну и тиме је заробио лопту и није искористио шансу.

Srdjan Stevanovic/Starsport.rs

13' Хванг запретио ударцем с дистанце - 0:0

Хванг је остао сам на двадесетак метара од гола, искористио је непажњу дефанзиваца Боде Глимта и упутио ударац. Никита Хајкин је интеревнисао и спречио фудбалера Звезде да постигне гол.

12' Олајинка преварио ривала, али и себе - 0:0

Покушао је Питер Олајинка да популарном бициклицом направи атрактиван потез и да након тога дође до шеснаестерца ривала, преварио је ривала, али и себе у том покушају дриблинга.

10' Боде натеран на дуге пасове - 0:0

Кратка пас игра карактерише екипу Боде Глимта, међутим, Звездини фудбалери позиционирањем не дозвољавају додавања преко којих норвешки тим најчешће брзо долази на 16 метара од гола ривала.

Неретко се дешава да када је лопта у ногама играча Боде Глимта да се она враћа назад до дефанзивних играча.

AP Photo/Darko Vojinovic

6' Звезда прети, навијачи дају ритам игри на терену - 0:0

Створила је Звезда притисак противнику, контролише већи део терена и приморава Боде да се брани. Међутим, црвено-бели још увек нису направили стабилну акцију, већ импровизују испред противничког гола.

Навијачи будно прате сваки напад домаћих.

Иванић пред голом Бодеа

3' Звезда офанзивно отворила меч - 0:0

Фудбалери Звезде офанзивно су започели дуел, игра у уводим минутима делује отворено. Боде напада преко крилних играча, имали су два напада, али нису успели да их реализују.

Црвено-бели су добро позиционирани и имали су две акције преко којих су покушали да угрозе гол гостију.

1' Почео је меч...

Лопту са центра извели су играчи Боде Глимта.

Минут ћутања за Ериксена

Некадашњи шведски фудбалски тренер Свен Јeран Ериксон преминуо је после борбе са раком панкреаса у 76. години. У његову част одржан је минут ћутања на стадиону у Београду.

Чула се химна Лиге шампиона...

Нова химна Лиге шампиона интонирана је на Звездином стадиону, капитени Урош Спајић и Јенс Петер Хауге су се поздравили на центру. Ускоро се очекује почетак дуела.

Излазе играчи на терен, величанствена атмосфера на трибинама

Пуне трибине стадиона "Рајко Митић" поздрављају играче Звезде и Боде Глимта приликом изласка на терен.

Златна четворка на "Маракани"

Чланови златне ватерполо репрезентације из Париза Страхиња Рашовић, Радомир Драшовић,  Владимир Мишовић и Сава Ранђеловић су присутни на овом мечу.

Момчило Бајагић Бајага ће пратити меч

Објављено је да ће музичар Момчило Бајагић Бајага бити специјални гост Црвене звезде на мечу против Боде Глимта.

Бајага испред севера
Starsport.rs /Srđan Stevanović

Атмосфера пре изласка играча Боде Глимта на терен

Аутор текста приређеног на сајту Боде Глимта о Црвеној Звезди, Никлас Ауне Јонсен, посебну пажњу посветио је Звездином тунелу који је описао као злогласно место, уосталом као и стадион.

"Иако стадион прима око 55 хиљада гледалаца, понекад звучи као да их има бар дупло више. Навијачи Звезде су познати по томе што праве атмосферу без премца на трибинама и чине све да помогну својим јунацима на терену", наводи се у тексту.

Терзић фотографише...

Генерални директор Црвене звезде Звездан Терзић је изашао на терен стадиона "Рајко Митић" и направио неколико фотографија.

Још увек људи улазе на стадион

Много је људи испред стадиона Црвене звезде, навијачи улазе на трибине које још увек нису пуне, сем северне.

Навијачи Боде Глимта...

Звездини играчи се загревају на помоћном терену

Фудбалери Звезде се загревају на помоћном терену, док су играчи Боде Глимта изашли на терен стадиона "Рајко Митић", поздравили су их гостујући навијачи којих има око 2.500.

Фудбалери Боде Глимта

Звезда уме да елиминише ривала после пенала

Звезда ће одиграти 38. меч под окриљем Уефиних такмичења у коме је изгубила први меч у гостима. Црвено-бели су преокренули у 14 од претходних 37 утакмица.

Поред тога, Звезда је одиграла седам европских утакмица које је окончала у пенал серији.

6:5 против Реал Мадрида, четвртфинале Купа победника купова Европе 1974/1975.
2:4 против Милана, друго коло Куп европских шампиона 1988/1989.
5:3 против Марсеја, финале Купа европских шампиона 1990/1991.
4:3 против Меца, прво коло Купа Уефа 1998/1999.
6:5 против Омоније, треће коло квалификација за Лигу Европе 2012/2013.
7:6 против Копенхагена, треће коло квалификација за Лигу шампиона 2019/2020.
2:4 против Омоније, треће коло квалификација за Лигу шампиона 2020/2021.

Милојевић са Звездом два пута у Лиги шампиона

Српски тим је два пута био део Лиге шампиона под вођством садашњег тренера Владана Милојевића - 2018/2019. и 2019/2020. сезоне. У децембру 2019. је поднео оставку на место тренера Црвене звезде. На клупи црвено-белих у првом мандату био је 897 дана, а на 149 утакмица остварио 107 победа, 24 ремија и 18 пораза, што је 71,8% успешности.

Звезда последњи пут у европским такмичењима победила 2022. године

Црвено-бели играју четврти пут плеј-оф за Лигу шампиона. Победили су Салцбург у сезони 2018/2019. и Јанг Бојс следеће сезоне, али су изгубили од Макаби Хаифе у 2022/2023.

Звезда је уназад седам година редвони учесник европских такмичења, имала је добре резултате попут осмине финала Лиге Европе 2018. године, али је поражена од Ренџерса укупним резултатом 4:2.

Последњи тријумф у европским оквирима Звезда је уписала против Трабзонспора 27. октобра 2022. године у оквиру петог кола групе Х Лиге Европе.

Кнутсенов Боде

Кјетил Кнутсен је на место главног тренера дошао 2018. године. Три пута је проглашаван за фудбалског стратега године у Норвешкој и исти број пута је са Бодеом освајао првенство државе - Елитсеријен.

Кнутсен најчешће наступа у формацији 4-3-3.

EPA-EFE/Artur Reszko

Италијани деле правду на мечу

Италијан Давиде Маса биће главни судија реванш меча, његови помоћници биће сународници Филипо Мели и Стефано Аласио, а Европска кућа фудбала је за четвртог арбитра одредила Фабија Мареску. У ВАР соби биће такође Италијани Алеандро ди Паоло и Данијеле Патерна.

Тим Звезде за други дуел против Боде Глимта

Тренер Звезде Владан Милојевић направио је неколико промена у играчком кадру у односу на меч у Норвешкој.

Дошло је до промене крилних играча, Огњен Мимовић, стрелац гола, ће почети меч у Београду, а Сеол ће играти на левој страни. Лука Илић и Шериф Ендиај су изгубили место у стартној постави. Уместо њих овога пута играће Фелисио Милсон и Бруно Дуарте као једини изразити нападач тима.

Састав Боде Глимта за реванш против Звезде

Кјетил Кнутсен није ништа мењао у односу на тим који је почео први дуел против Звезде у плеј-офу.

Небо над Београдом

Боде се узда у транзициону игру, а Звезда у навијаче и ефикасност нападача

Боде је тим кога краси изузетна транзиција, праћена брзим додавањима и ефикасном реализацијом у последњој трећини терена. Такав приступ донео је Бодеу чак 12 голова у прве четири европске утакмице у сезони.

Против Звезде у првом мечу су показали да умеју добро да баратају лоптом, а нападе су углавном формирали из задње линије. Међутим, препознатљиву транзициону игру нису показали.

На основу игара у домаћем такмичењу може се рећи да играчи Бодеа контранападе углавном завршавају са великим бројем играча који се брзо трансформишу из одбране у напад, а циљ им је да што пре дотуре лопту до крилних играча, која је уносе унутра, док нападачи траже простор иза леђа противничке одбране. Избегавају сваки вид компликације и неретко се одлучују на ударце са дистанце.

Прагматичан приступ им је донео и неколико великих "скалпова" у претходним годинама. Рому су пре две године у групној фази Лиге конференција на домаћем терену победили са 6:1, да би у нокаут фази избацили Селтик укупним резултатом 5:1.

Брзина и висок интензитет игре су правили проблеме Звезди, која је навикла да игра у нешто споријем темпу због тога што често игра у домаћем такмичењу са тимовима слабијим од себе.

Из Звездиног табора уочи дуела у Београду могле су се чути реченице које указују на то да се тим, поред добре тактичке замисли, узда и у навијаче.

Велико интересовање је владало за меч, а црвено-бели су саопштили да ће пуне трибине стадиона "Рајко Митић" дочекати домаће и играче Боде Глимта.

Победник двомеча између Звезде и Боде Глимта пласираће се у Лигу шампиона, а поражени у Лигу Европе. Најквалитетније европско клупско такмичења ће ове сезоне имати 36 екипа, уместо 32 и сваки тим ће одиграти по осам утакмица.

Промена у односу на пређашње сезоне је напуштање групног система такмичења који је до сада укључивао осам група по четири екипе.

Такмичење подсећа на лигашко, али заправо то није. Приликом жреба сваки тим ће добити осам противника и играће четири утакмице на страни и четири на свом терену. Сваки бод, али и сваки гол биће изузетно битни, јер ће одлучивати о пласману на табели који води у елиминациону фазу.

Противници ће бити бирани на основу четири "шешира" у којима су поређани по снази, а сваки тим ће добити по два ривала из сваког од њих.

Осам најбољих клубова у Лиги шампиона обезбедиће пласман у осмину финала, док ће преосталих 16 екипа играти бараж за попуну преосталих осам места. Тимови који се нађу између 25. и 36. позиције остају празних руку и завршавају такмичење.

Звезда има позитиван скор против норвешких тимова

Звезда је у досадашњој историји одиграла 10 мечева против екипа из Норвешке, укључујући и претходни меч против Бодеа и има позитиван скор. Српски клуб је уписао шест победа, један реми и три пораза, притом је постигао 23, а примио 10 голова.

Боде убедљив у квалификационим мечевима

Норвешки тим је до квалификационог плеј-офа стигао после победа над РФС-ом из Литваније укупним резултатом 7:1, а потом је тријумфовао против пољске Јагјелоње у двомечу са 5:1.

Звезда је захваљујући укупном коефицијенту националног првенства и претходно добрим резултатим у евротакмичењима директно доспела до последњег кола квалификација.

Боде против Звезде за историју

Бодe Глимт има прилику да се први пут у историји пласира у групну фазу Лиге шампиона. Поред тога, састав Кјетила Кнутсена жели да постане први норвешки тим који је стигао до европске елите, још од Розенборга из сезоне 2007/2008.

Подсетимо, првак Норвешке тек трећи пут учествује у квалификацијама за најквалитетније европско надметање и други пут су стигли до плеј-офа.

С друге стране, Црвена звезда је од 2017/2018. сезоне редовна у европским надметањима. У три од последњих шест сезона, укључујући и претходну, Звезда је била део Лиге шампиона.

Звезда без агресивности у првом мечу

Звезда у првом мечу одиграном у Норвешкој није била довољно агресивна, али је успела да у једном делу контролише кретњу играча Боде Глимта.

Ипак, на крају домаћин је захваљујући високом интензитету игре и паду концентрације ривала стигао до два брза поготка који уливају самопоуздање играчима пред реванш, али и изазивају поштовање од Звездиних фудбалера.

Меч на стадиону "Рајко Митић"

Дуел Црвене звезде и Бодо Глимта одиграће се на највећем стадиону у Србији који прима око 50.000 људи.

Звездин стадион саграђан је у периоду од 1960. до 1963. године. Прва утакмица одиграна је 1. септембра 1963. године, а фудбалери Ријеке гостовали су код београдских црвено-белих. Управа Звезде је 21. децембра 2014. донела одлуку о преименовању стадиона у част легендарног фудбалера и прве Звездине звезде Рајка Митића.

Боде победио Звезду у првом дуелу

Боде Глимт у Београд долази на реванш сусрет с голом предности који је стекао победом од 2:1 у првом дуелу. С друге стране, Црвена звезда је успела поготком Огњена Мимовића да сачува наду за улазак у Лигу шампиона и активан резултат пред други дуел.