Извор: РТС

Плоча која врти само једну песму - Реал 15. пут освојио Лигу шампиона

Фудбалери Реал Мадрида освојили су Лигу шампиона победом над Борусијом из Дортмунда резултатом 2:0 и тако дошли до 15. торфеја у историји клуба.

Оно што је било очекивано - десило се. Реал је поново успео да победи у мечу за трофеј, иако је током већег дела сусрета био слабији ривал, и на тај начин након годину дана паузе поново постане шампион Европе.

Имао је Дортмунд већи број шанси у моментима када је резултат био нерешен. Имао је у другом полувремену и посед лопте и контролу меча, али није успео да постигне гол који би им макар омогућио већи маневарски простор против екипе која је име изградила на преокретима у неизвесним завршницама.

Казна је поново стигла ниоткуда и када нико то не очекује.

Упркос већем поседу у првом делу меча, Реал осим два непрецизна ударца није урадио ништа вредно помена.

Са друге стране, Дортмунд је имао неколико великих шанси за којима ће сигурно жалити. Адејеми и Филкруг нису успели да казне Реалову лошу партију у првом полувремену, у тренуцима када су Мадриђани били на конопцима.

Стога је Анчелоти био приморан да у другом полувремену прибегне старом трику.

Повукао је своју екипу и чекао грешку екипе Дортмунда којој је мањкало искуство играња великих утакмица.

И казна је стигла у 74. минуту. Право ниоткуда и без икакве најаве, након 15 минута без икаквих значајних дешавања.

Крос је савршено центрирао на прву стативу, а Дани Кархавал довео Реал у вођство.

Покушао је Дортмунд брзо да одговори, увео је Терзић и два нападача, али је већ било касно.

У јурњави за изједначењем, опала је концентрација Матсену који је поклонио лопту Белингему у 83. минуту, а Енглез је брзо спровео Винисијусу. Након само пар секунди било је 2:0.

Постигао је Филкруг гол до краја, али је он поништен због офсајда, те је Реал без већих проблема одбранио предност и по 15. пут дошао до звања првака Европе.

Марко Ројс је остао без бајковитог краја каријере у Дортмунду, док се Тони Крос новим трофејом опрашта од клупског фудбала.

За Едина Терзића велика лекција. За Анчелотија нови трофеј.

На западу ништа ново - Реал је шампион Европе.

Крај - 0:2

Реал је поново првак Европе.

90+3' Излази Винисијус - 0:2

Лукас Васкез на терену.

90' Пет минута надокнаде - 0:2

Мало времена за Дортмунд.

89' Нова измена - 0:2

Милитао уместо Родрига.

87' Поништен гол Филкруга - 0:2

Постиже Немац гол, али је он оправдано поништен због офсајда.

85' Прве измене у Реалу - 0:2

Крос и Белингем напуштају терен.

Уместо њих улазе Модрић и Хоселу.

Крос већ слави са навијачима Реала.

83' ГОООЛ! - Винисијус повећава вођство - 0:2

Велика грешка Матсена који је поклонио лопту Белингему, а овај је проследио Винисијусу који погађа за 2:0.

81' Двострука измена у Дортмунду - 0:1

Терен су напустили Чан и Брант, а у игри су Халер и Мален.

80' Нова одбрана Кобела - 0:1

Покушао је поново Крос из слободњака, али Кобел одлично реагује.

77' Велика прилика за Белингема - 0:1

Нашао се Енглез усамљен у срцу шеснаестерца Дортмунда, али је Шлотербек одличном реакцијом спасао свој тим.

74' ГОООООЛ! - Карвахал за 1:0

Сјајан центаршут Кроса који је у мрежу са прве стативе спровео Карвахал.

72' Ројс улази у игру - 0:0

Легенда клуба са "Вестфалена" мења Адејемија.

69' Несигуран Кобел - 0:0

Лоше је реаговао голман Дортмунда приликом центаршута Винисјуса, али није кажњен чак ни корнером, иако је очигледно последњи играо лоптом.

68' Реал враћа посед - 0:0

Реал поново преузима посед, али без конкретних решења у нападу.

Џуд Белингем је видно исфрустиран својом неубедљивом партијом и недостатком лопте у ногама.

Први део меча је био значајно садржајнији.

63' Поново Куртоа - 0:0

Веома прецизан центаршут Адејемија за Филкруга који је покушао главом, али је лопта ишла право у Куртоу.

60' Реал у ниском блоку - 0:0

Винисијус као најистуренији играч Реала се налази на око 30 метара од свог гола.

Дортмунд обиграва око шеснаестерца противника, али слично као и Мадриђани у првом делу - не може да нађе пут до гола.

Још увек нема измена, а темпо меча је у изузетном паду.

55' Прве чарке на утакмици - 0:0

Дошло је до судара Адејемија и Карвахала након чега је Шпанац нешто бурније реаговао.

Уследио је након тога ударац Карвахала који се убацио на другу стативу, али је његов шут био сувише слаб.

52' Другачија слика у другом делу - 0:0

Дортмунд контролише посед, док Реал чека контре.

У прошлости се такав приступ готово увек исплаћивао "краљевском клубу".

Ослабио је и притисак Реала, те више нема потребе за повлачењем Чана у последњу линију.

49' Сјајна одбрана Кобела - 0:0

Феноменалан ударац Кроса из слободњака који Кобел вади из рашљи.

Имао је и Карвахал шансу након корнера, али је послао лопту преко гола.

Видљивост на терену је смањена услед коришћења пиротехничких средстава од стране навијача.

48' Добар Дортмунд и у наставку - 0:0

Офанзиван почетак Борусије која је поново имала добар напад, али без завршног ударца.

На другој страни Хумелс обара Винисијуса у опасној зони.

Почело је друго полувреме - 0:0

Реал у нападу.

Није било измена на полувремену.

Крај првог полувремена - 0:0

Имао је Дортмунд још неколико прилика да угрози Реал, али до завршног ударца није дошло.

После првих 45 минута Дортмунд је био боља екипа, упркос подређеном положају када је посед лопте у питању.

Тражио је Реал током читавог првог полувремена рупу у одбрани коју је одлично предводио Хумелс, али осим два непрецизна ударца са дистанце није направио значајнију прилику.

На другој страни, Борусија је пре свега из контри претила и на тај начин направила неколико великих шанси.

Адејеми је имао две прилике, од којих је прва била и најбоља на мечу, док је Филкруг погодио стативу.

Успео је Дортмунд да се избори са притиском противника и нађе решење за сигуран пренос лопте коју је Филкруг одлично чувао и прослеђивао саиграчима.

У Реалу за сада ниједан играч није направио разлику, а чак је и Тони Крос грешио више него што је то уобичајено.

Одлична дефанзива Дортмунда у првом делу и феноменална припрема меча Едина Терзића.

45' Четири минута надокнаде - 0:0

Пре свега због прекида на почетку.

43' Жути картон за Сабицера - 0:0

Поново непотребно и поново због приговора након фаула.

Без разлога играчи Борусије улазе у нервозу.

Након тога феноменалан клизећи Хумелса испред Винисјуса који је разгалио навијаче Дортмунда.

41' Нова одбрана Куртое - 0:0

Одличан ударац Сабицера из даљине, али се извио Куртоа и одбранио шут.

Корнер који је уследио није донео већу опасност одбрани Реала.

40' Жути картон и за Шлотербека - 0:0

Непотребно је штопер Дортмунда приговорио Винчићу након фаула Хумелса над Винисијусом.

Очекује га стога знатно тежи наставак сусрета.

38' Мирнији део првог полувремена - 0:0

Велики је размак између нападача и везњака у тиму Реала приликом дефанзиве, што олакшава Дортмунду изношење лопте.

За сада се Винисијус и Родриго нису превише обазирали на одбрамбене задатке.

Опада темпо утакмице како се полувреме ближи крају.

35' Жути картон за Винисијуса - 0:0

Закаснио је Бразилац са уклизавањем и прави фаул над Кобелом који је желео да дода лопту својим дефанзивцима.

Мораће Винисијус, иначе склон испадима, да се причува у наставку.

32' Дортмунд бољи ривал у првом делу - 0:0

Спушта се Чан иземђу два штопера ради лакше дистрибуције лопте, што даје резултат и олакшава изношење лопте црно-жутима.

Реал у позиционим нападима за сада није успео да направи разлику.

Белингем неприметан у првих пола сата.

28' Нова прилика за Адејемија - 0:0

Опет је после контре Дортмунд могао до вођста.

Адејеми је поред Карвахала успео да пронађе простор за ударац, али је његов шут одбранио Куртоа.

Нова пропуштена прилика за аутсајдере.

26' Реал поново успоставља контролу - 0:0

Чан је имао проблем након једног ударца, али се брзо вратио у игру.

Реал поново успоставља контролу над мечом, али још увек без праве шансе.

Мадриђани имају већи посед лопте, али се Борусија прилично организовано брани.

23' Статива Филкруга - 0:0

Фуриозних неколико минута за Борусију.

Санчо је проиграо Филкруга који је погодио стативу, али делује да је био у офсајду.

Борусија опаснија у првом делу меча.

21' Какав промашај Адејемија - 0:0

Феноменалан пас Хумелса који је спојио Адејемија са голом, али је крилни нападач Дортмунда у покушају да обиђе Куртоу отишао превише у страну, да би га касније изблокирао Карвахал.

Велика шанса каквих ће тешко бити много у финалу...

17' Одличан темпо меча - 0:0

Игра се брзо на обе стране, уз доста борбе на средини терена.

Санчо за сада неприметан и одлично чуван од стране Мендија.

Реал очекивано покушава преко бокова да дође до предности, док Дортмунд тражи Филкруга чији задатак је да сачува лопту и проследи је даље својим саиграчима.

14' Прва велика шанса - 0:0

Одличан напад Дортмунда.

Филкруг је проиграо Бранта након једне дуге лопте из последње линије, али је Немац био непрецизан из добре позиције унутар шеснаестерца.

Уследио је и Винисијусов шут из даљине, али је био непрецизан.

12' Први ударац на мечу - 0:0

Појачава се притисак Реала што ствара проблеме последњој линији Борусије.

Неколико пута су били близу грешака у опасној зони, али за сада одолевају.

Први ударац на мечу био је Валвердеов, али је отишао високо преко гола.

8' Без већих узбуђења - 0:0

Добро одговара Дортмунд на пресинг ривала. Мирно покушавају играчи Едина Терзића да изнесу лопту, што им је у једној прилици донелу први солидан напад и корнер након ког није дошло до шансе.

Рајерсон за сада одлично чува Винисијуса.

5' Реал кренуо офанзивније - 0:0

Висок пресинг Мадриђана на почетку. Жели Реал кроз посед да контролише утакмицу, те тежи брзом одузимању лопте ривалу.

Винисијус је већ имао прилику да подигне публику на ноге и затражи гласнију подршку.

Очекивано, навијачи Дортмунда су приредили феноменалну кореографију.

Tanjug/AP Photo
Alastair Grant

Сусрет одмах прекинут

Неко од навијача је утрчао на терен и Винчић је био приморан да прекине утакмицу.

Меч је почео

Дортмунд има први напад.

Утакмица ускоро почиње

Играчи излазе на терен.

Пре њих су трофеј изнели Зинедин Зидан и Карл-Хајнц Ридле.

Џеј-Зи присуствује финалу

Играчи Реала на загревању

Крос поново ушао у историју, а могао би и Модрић

Немац је изједначио рекорд од шест утакмица у финалима Лиге шампиона који држе Паоло Малдини и Кристијано Роналдо.

Уколико добије прилику да уђе са клупе у току мечу, у томе би успео и Лука Модрић.

"Жути зид" подигнут и на "Вемблију"

Вајденфелер: "Финале Лиге шампиона је увек посебно"

Некадашњи голман Дортмунда Роман Вајденфелер, који је бранио у финалу 2013. против Бајерна, рекао је да је тешко не осетити важност таквих утакмица.

"Као играч се трудите да не обраћате пажњу на важност финала. Међутим, то никада не можете урадити у потпуности. На крају крајева, то је ипак финале Лиге шампиона", рекао је Вајденфелер.

Реалу не мањка стила

Навијачи Дортмунда у Лондону

Реал не греши у финалима

Реал је победио на претходних осам финала у којима је играо.

Последњи пут их победио Ливерпул 1981. године, резултатом 1:0.

То је уједно био и једини пут у последњих 17 финала које су одиграли да нису постигли погодак.

Клоп спреман за велико финале

Мијатовић: "Миран сам и оптимистичан"

Некадашњи фудбалер Реала и стрелац победоносног гола у финалу Лиге шампиона 1998. године изјавио је да је миран и оптимистичан пред финале.

"Имам осећај да ће бити тешка утакмица, али да ће Реал победити. Ово је меч који мора да се одигра смирено и фокусирано, без много грешака. Искуство је од огрмног значаја, иако га ми нисмо имали превише 1998. године", рекао је Мијатовић.

Славко Винчић главни арбитар утакмице

Словенац ће предводити судијску тројку коју употпуњавају његови сународници Томаж Кланчник и Андраж Ковачич.

Четврти судија биће Француз Франсоа Летиксије, док ће у ВАР соби седети Нејц Кајтазовић.

Дортмундов пут до једине титуле првака Европе

У сезони 1996/97. Дортмунд је завршио као други у групи иза Атлетико Мадрида.

Након тога су у четвртфиналу поприлично лако избацили Оксер, да би се у полуфиналу сусрели са Манчестер јунајтедом.

Две минималне победе одвеле су их у финале, на мегдан Јувентусу, где су тријумфовали са 3:1 захваљујући погоцима Карла-Хајнца Ридлеа и легендарним голом Ларса Рикена.

Много познатих на трибинама

Нови тренер Фенербахчеа и двоструки освајач Лиге шампиона Жозе Мурињо присуствоваће финалу.

Осим њега, на трибинама ће бити и Јирген Клоп, који је на позив свог бившег клуба дошао у Лондон.

Герет Бејл и Сеск Фабрегас само су неки од присутних бивших фудбалера.

Анчелотијевих 11

Прва постава Дортмунда

Ројс зна како се постижу голови против Мадриђана

У последњем тријумфу који је Дортмунд остварио против Реала - Ројс је био двоструки стрелац.

Играо се други меч четвртфинала 2014. године када је Дортмунд славио са 2:0, уз два гола легенде клуба, што ипак није било довољно за пласман даље, с обзиром на пораз од 3:0 у првом сусрету.

Учесталост дуела

Нема ривала са којим је Дортмунд одиграо више мечева у историји такмичења од "краљевског клуба".

Сусрет на "Вемблију" биће 15. дуел два тима, а у последњем, који је одигран 2017. године у групној фази, Реал је тријумфовао са 3:2 голом Лукаса Васкеза.

Терзић: "У финалима је све могуће"

Тренер фудбалера Борусије Дортмунд Един Терзић изјавио је пред финале Лиге шампиона да је све могуће и да се његов тим добро припремио.

Додао је и да његовој екипи не смета улога аутсајдера.

Анчелоти: "Морамо бити фокусирани"

Тренер фудбалера Реал Мадрида Карло Анчелоти изјавио је пред финале Лиге шампиона у којем ће његова екипа играти против Борусије Дормунд да су фокусирани и да је ово најважнија утакмица сезоне за његов тим.

Додао је и да је екипа имала довољно времена да се припреми и да ће морати да дају свој максимум.

Последња утакмица Тонија Кроса за Реал

Читаву деценију је Тони Крос у дресу Реала из сезоне у сезону доказивао да је један од најбољих везних играча на свету.

До сада је освојио пет Лиги шампиона и одлучио је да му финале против Дортмунда буде последњи сусрет у клупској каријери, с обзиром на то да ће се повући након Европског првенства.

Шести "ушати трофеј" био би круна једне од најблиставијих каријера у 21. веку.

Опроштај Марка Ројса од Дортмунда

Након 12 година у клубу, Марко Ројс ће на крају сезоне напустити Дортмунд.

Најавио је некадашњи капитен своју одлуку у току сезоне, а саиграчи су се потрудили да му последња утакмица у жуто-црном буде финале Лиге шампиона.

Ројс је већ играо финале елитног европског такмичења и то у својој првој сезони у Дортмунду. И тада је утакмица одиграна на "Вемблију", а Бајерн је био бољи од састава Јиргена Клопа резултатом 2:1.

Стога ће Ројс имати прилику да се на најлепши могући начин опрости од клуба који није напуштао упркос одласцима своји најбољих пријатеља, као и примаљивим понудама којих није мањкало.

И све то након што је у петак прославио 35. рођендан.

Реал у свом стилу до "Вемблија"

Што се Реала тиче, пролазак групе је био ствар формалности. Наполи, Брага и Унион Берлин нису били кадри да се супротставе Мадриђанима који су са максималним учинком прошли даље, где их је чекао Лајпциг.

Није Реал блистао у том двомечу, али је успео да прође даље и закаже реванш са Манчестер ситијем.

Приморан је био "краљевски клуб" да се брани против "грађана", нарочито у другом мечу, али је на крају после пенала дошао до новог полуфинала.

Уследили су дуели са Бајерном, који је одиграо две одличне утакмице. Међутим, Реал је још једном показао победнички менталитет какав не поседује ниједна друга екипа у Европи.

Преокрет у само неколико минута донео им је прилику да побољшају свој рекорд и након године паузе се поново оките шампионским медаљама.

Дортмунд неочекивани финалиста

Дортмундов пут до финала био је поплочан најтежом групом, али и лакшом половином жреба у нокаут фази.

Упркос томе што су им даване најмање шансе за излаз из "групе смрти", Борусија је као првопласирана екипа иза себе оставила ПСЖ, Милан и Њукасл.

Стога су и у осмини финала добили нешто лакшег противника - ПСВ из Ајндховена.

Успео је Дортмунд након двомеча у чијем већем делу је био подређен ривал да пласира међу осам најбољих захваљујући ремију у Холандији и победи на домаћем терену.

Знатно тежи посао очекивао их је у четвртфиналу у ком су успели да надокнаде заостатак из прве утакмице и избаце фаворизовани Атлетико Мадрид, те покажу да су више него способни да се снађу и у дуелима са великим бројем голова.

У полуфиналу их је чекао ПСЖ. Након више од 180 минута у ниском блоку, велике борбе и хирушке прецизности у нападу - Дортмунд је направио једно од највећих изненађења у скоријој историји такмичења и пласирао се у прво финале од 2013. године.