Извор: РТС

Историја грчког фудбала на леђима Олимпијакоса

Фудбалери Олимпијакоса нови су шампиони Лиге конференција. Грчки тим је савладао Фјорентину после продужетака 1:0 у финалу трећерангираног такмичења Европе.

Олимпијакос је исписао историју грчког фудбала поставши први тим из ове земље који је освојио неко европско такмичење.

Победом не само да су играчи Олимпијакоса донели нови трофеј у богату ризницу клуба, већ су учврстили репутацију једног од водећих клубова на Балкану. Освајањем Лиге конференција, Олимпијакос је показао да је способан да се такмичи и побеђује на европском нивоу. Следеће године у Лиги Европе.

Утакмица Олимпијакоса и Фјорентине стала је у самом једном голу и то златне копачке грчког тима - Ел Кабија у 116. минуту. У регуларном делу и првом продужетку није било голова.

Амерички књижевник Томас Стернс Елиот написао је да је април најокрутнији месец у години, ако бисмо питали играче Фјорентине, сигурно би рекли да су то мај и јун.

Фјорентина се и ове године приближила трофеју и када се чинило да је надохват руке, снови су поново срушени. Пораз је веома болан за италијански тим, поготово што је сличан претрпела у Прагу пре годину дана против Вест Хема.

Последњи европски трофеј који је освојио италијански клуб је Куп победника купова 1961. године. Пре тога, Фјорентина је играла финале Лиге шампиона 1957, и била први италијански тим који је стигао до финала у најквалитетнијем континенталном такмичењу. Након европског пехара, играли су и финале Купа Уефа 1989/90, а онда две године заредом у финалу Лиге конференција.

Лепота фудбала није само у беспрекорним додавањима и величанственим головима, већ у томе што увек можете почети изнова, неку нову сторију. Баш као што је Олимпијакос то учинио.

Утакмица је у појединим тренуцима била незанимљива, досадна, без садржаја и са мноштвом грешака, али је на крају све заборављено и вероватно се неће памптити игра, тактика и формације, већ победа, односно пораз.

Занимљиво је што је дуел одигран у два дана. Почео је 29. маја у 22.00 по локалном времену у Атини, а завршен је 30. маја нешто после поноћи.

Олимпијакос је најуспешнији клуб у историји грчког фудбала, са 47 титула првака државе и 28 купова. Олимпијакос је девети тим на свету по укупном броју трофеја, има их 79. Титулом у Лиги конференција и то на стадиону градског ривала АЕК-а, још једном су исписали историју домаћег фудбала. 20 година након што је репрезентација Грчке постала првак Старог континента.

Крај меча, Олимпијакос - Фјорентина 1:0

Завршено је финале Лиге конференција, а Олимпијакос је нови, трећи шампион трећерангираног такмичења Европе.

123' Сви навијачи Олимпијакоса као један - 1:0

Радују се навијачи Олимпијакоса, ори се песма стадионом у Атини.

122' Ел Каби ван игре, Ел Араби у игри

121' Иконе промашио изједначење - 1:0

Кармо је блокирао ударац Иконеа и нема ништа од изједначења.

120' Још пет минута игра - 1:0

Радост навијача Олимпијакоса, гол је признат

Ел Каби је постигао 11. гол на деветом мечу у Лиги конференција.

ВАР провера гол

117' Ел Каби је добио жути картон због свлачења дреса приликом радовања.

У ВАР соби се провера погодак, навијачи Олимпијакоса призивају гол.

116' ГОООООООООЛ! Ел Каби је постигао гол, а навијачи Олимпијакоса су у трансу - 1:0

Ел Каби, кад је најпотребније. Нападач Олимпијакоса је био неприметан током већег дела меча, а онда када је Фјорентина била рањива постигао је гол.

114' Олимпијакос примирио игру и отклонио опасност - 0:0

Фудбалери Олимпијакоса су испуцавањем лопте из задње линије отклонили опасност Фјорентине.

112' Направили су фудбалери Фјорентине притисак - 0:0

Осетили су тренутак играчи Фјорентине, напали су Олимпијакос и стигли близу гола, али лоши центаршутеви их коштају изгледне прилике да постигну гол.

Миленковић преузео капитенску траку

Изласком Бирагија из игре на почетку другог продужетка, Никола Миленковић је преузео капитенску траку Фјорентине.

108' Укрштања Олимпијакоса по боку - 0:0

Имали су фудбалери Олимпијакоса два напада на почетку другог продужетка и оба пута су покушали након укрштања играча по десном боку да дотуре лопту до шеснаестерца. Није им успело. Фјорентина дисциплиновано прати игру у дефанзиви.

105' Почео је други продужетак - 0:0

Лопту са центра извели су играчи Олимпијакоса.

Промена и у Олимпијакосу, Поденсе завршио меч

Данијел Поденсе је окончао сусрет, а уместо њега играће Јоргос Масурас.

Две промене у Фјорентини пре почетка другог продужетка

Белтран и Ранијери су ушли, а изашли су Гонзалес и Бираги.

Крај првог продужетка, Олимпијакос - Фјорентина 0:0

Није било голова ни у првом продужетку. Олимпијакос је запретио преко Јоветића, али је Терачано одлично реаговао.

Фјорентина се бори са игром у транзицији, јер су играчи помало збуњени, или барем тако делује, због лоше организације у задњој линији.

103' На обе стране дува ветар између дефанзиве и везног реда - 0:0

У игри оба тима, приликом дефанзиве, постоји велики јаз између дефанзивне линије и везног реда у коме лако може доћи до комбиновања, а потом и гол шансе. Међутим, умор је свеприсутан. Овакву утакмицу, може решити неко искусан или пенали.

101' Жеља постоји, али је умор савладава - 0:0

Фудбалери Олимпијакоса и Фјорентине су одиграли по 57 утакмица ове сезоне и то се види.

Воља да дођу до трофеја постоји, али постоје и грешке у последњој трећини и неубедљива борба за консолидацијом игре у везном реду.

99' Бираги добио жути картон - 0:0

Бираги је добио жути карон, фаулирао је Родинеија, ударцем руком у пределу лица.

96' Јоветић као на петопарцу - 0:0

Јоветић је ударцем са шеснаест метара, а претходно соло продором и дриблинзима подигао навијаче Олимпијакоса на ноге. Јоветић је шутирао, али слабашно ка голу Фјорентине. Пресликана ситуација из првог полувремена када је Поденсе упутио ударац у правцу Терачана.

94' Јоветић и навијачи Олимпијакоса траже пенал - 0:0

Приликом центаршута, Јоветић је покушао да убаци лопту у центаршут, а онда је црнгорски репрезентативац затражио пенал, због евентуалног играња руком Куарте.

Јоветић је због гестикулације зарадио жути картон, а онда је судија Дијеш доделио жути картон и Пашалакису који је резервни голман.

90' Атина је ушла у 30. мај, а финале Лиге конференција у први продужетак

Мендилибар је направио једну измену на почетку другог полувремена. Уместо Франсиска Ортеге играће Кини.

Први продужетак је почео. Лопту са центра извели су играчи Фјорентине.

Крај другог полувремена, Олимпијакос - Фјорентина 0:0

Завршен је регуларни део финалне утакмице Лиге конференција, без голова.

Фјорентина је имала три ударца ка голу у другом полувремену, а Олимпијакос само једну. Финалисти нису били конкретни. За разлику од енергичног првог дела игре, други је био потпуно ван ритма, извесно је су се фудбалери уплашили онога "шта ако".

Прво финале Лиге конференција које је ушло у продужетке. Претходна два решена су за 90 плус минута игре.

Темпо игре био је успорен у другом полувремену, јер су тимови почели више да размишљају о томе да не приме гол, него да га постигну. И то је разумљиво, јер је улог велики.

Tanjug/AP Photo/Thanassis Stavrakis

95' Висински дуели обележили друго полувреме - 0:0

Да се којим случајем Олимпијакос и Фјорентина такмиче ко ће више лопти да пошаље увис, победник би морао бити решен одлуком судија. Испуцавају играчи оба тима и не питају, само што даље од свог гола, а заборављају да је лопта округла.

92' Играчи Фјорентине шаљу дубоке лопте у шеснаестерац противника - 0:0

Фудбалери Фјорентине након пређене половине терена, гледају да убаце лопту у шеснаестерац Олимпијакоса. То им још увек не доноси резултат.

Подсећања ради, Мендилибар је направио само две промене.

90' Још седам минута утакмице - 0:0

Још седам минута ће се играти финале Лиге конференција, барем регуалрни део меча.

Утакмица ће ући у нови дан, ако се играју продужеци - 0:0

По локалном времену у Атини утакмица је почела у 22.00, а уколико дође до продужетака, меч ће ући у нови дан.

85' Сви нестрпљиво чекају крај - 0:0

Навијачи грицкају нокте, а фудбалери су жељни краја дуела, јер је приметан умор у игри на обе стране терена.

82' Још две промене у Фјорентини - 0:0

Куаме и Бонавентура су напустили терен, а играће Иконе и Барак. Поново позиција за позицију. Италијано је направио четири промене до сада.

80' Полушанса за Ибору - 0:0

Орта је после фаула упутио центарпут, а Ибора је био највиши у скоку и упутио је ударац ка голу Фјорентине. Далеко је лопта прошла од стативе, али то је најбоља прилика у другом полуврмену за грчки тим.

80' Жути картон за Куамена - 0:0

Куаме из Фјорентине је добио жути картон.

79' Покушаји напада и игра без смисла - 0:0

У појединим тренуцима чини се као да играчи оба тима не знају шта да раде на терену, већ по навици, инертно нападају.

77' Орта уместо Чикиња у Олимпијакосу - 0:0

Још једна промена. Овом "крађом" времена тимови ништа не чине. Упркос томе што улазе свежи фудбалери у игру.

Још једна чињеница, а то је да се формације не мењају. То само говори да екипе нису спремне на храбру игру. Како време одмиче крају регуларног тока, све је изгледније да ће бити продужетака.

74' Данкан уместо Артура у Фјорентини - 0:0

Још једна промена у тиму Фјоретине. Позиција за позицију. Ништа се неће променити у формацији италијанског тима.

72' Јоветић уместо Фортуниса - 0:0

Костас Фортунис је дао капитенску траку Рецосу, а Јоветић је ушао у игру.

68' Високе лопте, дуели без смисла и много грешака на обе стране - 0:0

Изузетно лоша игра на обе стране. Куаме је имао зицер прилику, али је несхватљиво лоше шутирао, а голман Олимпијакоса је помало збуњено деловао. Вероватно је очекивао гол!?

Игру у овом тренутку одликују високе лопте, велики број висинских дуела и несхватљиви број грешака на средини терена у примопредаји лопте. Занимљиво је да се из тога није изродила ниједна акција која би угрозила гол једног или другог тима.

Tanjug/AP Photo/Petros Karadjias

Пиреј гори, а у Атини нерешено - 0:0

Tanjug/AP Photo/Michael Varaklas

63' Још један дуел Поденсеа и Дода - 0:0

Поденсе је лоше примио лопту и у покушају да упути ударац ка голу Фјорентине испречио се Додо, а играч Олимпијакоса је направио фаул у нападу.

Након тога виђен је пријатељски разговор Италијана и Мендилибара који су се на крају и срдачно поздравили.

60' Нема покушаја у другом полувремену - 0:0

Опрезна игра тимова у другом полувремену. Прошло је 15 минута игре, а није виђена ниједна прилика на обе стране.

Олимпијакос покушава преко грешке противника да дође до гола, док Фјорентина делује веома повучено.

58' Крај за Белотија, на терену Нзола - 0:0

Андреа Белоти је завршио меч, уместо њега играће некадашњи играч Специје М'Бала Нзола. Неће доћи до промене у формацији Фјорентине, али ће играти бржи нападач.

55' Олимпијакос покушава дубоким лоптама до гола Фјорентине - 0:0

Фудбалери Олимпијакоса покушавају дубоким лоптама са своје половине да се домогну шеснаестерца противника.

53' Комуникација Рецоса и тренера Мендилибара - 0:0

Рецос и тренер Мендилибар су комуницирали накратко и одлука је да ће играти меч.

Поденсе тражи већу подршку од навијача Олимпијакоса.

51' Још један наставак меча - 0:0

Рецос се ипак вратио. Веома интересантна одлука играча који је указао да не може да игра. Мендилибар је подигао Тоја са клупе, али је Рецос ипак наставио утакмицу.

50' Настављен је меч, па прекинут - 0:0

Двоминутни прекид на почетку другог полувремена. Утакмица је настављена. Рецос је поново завршио на земљи. Још један прекид. Рецоз изгледа да није у стању да настави меч. Један од људи из медицинског тима је указао тренеру Медилибару да мора да мења Рецоса.

48' Прекид - 0:0

Белоти и Рецос су се ударили главама. Судија је прекинуо дуел. Играчима се указује медицинска помоћ.

48' Нема промена у игри - 0:0

Италијано и Мендилибар нису обаљали промене на полувремену. Дуел на почетку другог полувремена делује да ће бити опрезнији у односу на енергично прво полувреме.

Олимпијакосови навијачи су бучнији, не престају с подршком.

Почело је друго полувреме

Олимпијакос ће имати први напад у наставку утакмице.

Сукоб навијача на крају првог полуврмена

Фудбалери Фјорентине су после краја првог полувремена уместо у свлачионицу отишли до трибине где се налазе њихови навијачи како би спречили већи сукоб. Полиција је релативно касно реаговала, а у телевизијском преносу није јасно приказано ко је и због чега изазавао физички сукоб на трибинама.

Фотографија која илуструје дешавања

Константни напади Олимпијакоса по левој страни где се налази Поденсе нису уродили плодом у првих 45 минута. Поменути играч је био најистакнутији у редовима грчког тима. С друге стране, Додо је маестрално реаговао у неколико наврата како би затврио пролаз противнику.

Поденсе и Додо у једном од дуела

Крај првог полувремена, Олимпијакос - Фјорентина 0:0

Завршено је прво полувреме утакмице финала Лиге конференција, без голова. Интензиван први део приче у Атини. Трчање, такмичење и дуели нису изостали.  Било је и шанси за гол на обе стране, а стабилније је изледао тим Фјорентине.

Ђакомо Бонавентура је био близу да упише своје име на листи стрелаца. Међутим, фудбал се не састоји од потенцијалног, већ урађеног на терену у датом моменту.

Олимпијакос до сада није успео да отресе с рамена притисак новајлија у финалу. То је разумљиво, јер играју прво европско финале. Имали су добре тренутке у нападу, посебно са Данијелом Поденсеом, али је Фјорентина изгледала присебније.

Још једно полувреме је остало до краја. Видећемо ко ће певати популарне стихове групе "ABBA" We are the champions.

Сукоб на трибини стадиона у Атини

Делује да је дошло до физичког сукоба навијача Фјорентине и Олимпијакоса.

45' Још минут игре у првом полувремену финала - 0:0

Играће се још један минут.

44' Добра замисао Чикиња, али лоша реализација Ел Кабија - 0:0

Чикињо се налази у улози "лажне деветке", с тим што његову улогу лоше прати Ел Каби. Веома је спорт Мароканац и не успева брзо да се ослободи од лопте, али га и одлично чувају противнички играчи.

Чикињо приликом пријема одлази дубоко у шеснаестерац Фјорентине и потребно је да му неко брзо и ефикасно дотури лопту.

42' Други жути картон - 0:0

Луис Мартинез је фаулирао Поденсеа с леђа и због тога је добио жути картон.

41' Настављен је меч - 0:0

Фудбалери се нису повредили, али је судија превентивно реаговао. Дуел је настављен.

40' Прекид игре - 0:0

Нападач Олимпијакоса Ел Каби и голман Фјорентине Терачано су се сударили и остали на терену да леже. Судија је прекинуо дуел.

39' 'Незапажен Ел Каби - 0:0

Велико је питање да ли је Ел Каби одиграо више од два додавања са саиграчима!? Изузетно лоша игра најбољег стрелца Лиге конференција.

36' Ритам игре је опао - 0:0

Ритам игре је опао у односу на дешавања на терену до 30. минута. Разумљиво, играче је стигао умор, а ускоро се ближи и завршница првог дела меча у финалу Лиге конференција.

Фјорентина је офанзивнија, али то може бити мач са две оштрице, јер Олимпијакос има брзоноге фудбалере у навали.

Фјорентину и Олимпијакос спаја Чукарички

Олимпијакос је избацио екипу Чукаричког из плеј-офа за Лигу Европе ове сезоне, а потом је Фјорентина играла с београдским тимом у групној фази Лиге конференција.

31' Белоти (не)приметан, какав и треба бити нападач - 0:0

Делује да је Андреа Белоти неприметан на мечу, међутим, на основу његове кретње на средини терена, а потом и ка противничком шеснаестерцу играчи Фјорентине формирају нападе.

Белоти одвлачи по два играча, искуством у игри и нападачким инстиктом усмерава ток игре у правац који одговара његовом тиму.

29' Први жути картон на утакмици - 0:0

Поденсе је неопрезно стартовао над Додом и због тога зарадио жути картон.

28' Кад Поденсе крене, сви с трибина устају - 0:0

Данијел Поденсе одлично игра, када год крене напред сви са столица устају. Изузенто је опасан играч Олимпијакоса, али га ус топу прате фудбалери Фјорентине и не дозвољавају му прилаз до шеснаестерца, усмеравају га ка излазу.

25' Поденсе опет запретио - 0:0

Омалени Поденсе је добро реаговао на првој стативи приликом центаршута из угла са леве стране. Терачано поново одличан на голу, без исхитрених реакција, смирено је прихватио лопту у наручје.

21' Очајане реакције Бонавентуре - 0:0

Ђакомо Бонавентура је пропустио две велике прилике у само минут размака.

У првом случају дошао је до лопте коју је Белоти спустио на 16 метара удаљености од гола, али је лоше прихватио. Шутирао је по средини, иако је имао простора и времена да упути бољи шут.

Потом је фудбалер Фјорентине био у прилици да "боцне" лопту, али је у контранападу лоше реаговао. Делује деконцентрисано или уплашено.

Две најбоље прилике на утакмци у досадашњем току.

20' Мендилабар позива играче на опрезност у дефанзиви - 0:0

Тренер Олимпијакоса позивао је играче у једној од пауза да буду опрезнији у дефанзиви. Неколико пута су оставили простор играчима Фјорентине што је могло да их кошта гола. Слабо покривање празног дела терена.

16' Фјорентина стеже обруч у нападу - 0:0

Одлична поставка Винченца Италијана који је натерао тим да се након дубоке одбране повуче у офанзиву и да позиционо брани простор.

Играчи Олимпијакоса имају потешкоћа у преносу лопте с једне на другу страну терена.

Динамична игра с почетка је утихнула, сада су играчи оба тима доста опрзнији и обазривији приликом додавања која су углавном кратка.

13' Фјорентина стабилна у дефанзиви - 0:0

Играчи Фјорентине су веома добро позиционирани у дефанзиви. Не дозвољавају игру противника између линија (везног реда и одбране). Једино им укрштања на бочним странама праве проблеме.

11' Поденсе кључни играч Олимпијакоса - 0:0

Данијел Поденсе се налази чврсто на левој страни, а готово да сваки напад Олимпијакоса иде преко њега. Противници га удвајају, јер знају да је изузетно опасан приликом игре у којој је лицем окренут ка голу.

9' Миленковић у офсајд позицији - 0:0

Бираги је упутио центаршут по земљи са десне стране, а нико од играча Олимпијакоса није реаговао, лопта је дошла до Николе Миленковића који је постигао гол, али је због офсајд позиције погодак убрзо поништен.

7' Спорадични напади, без великих прилика - 0:0

Још увек нема великих прилика, а за тако нешто довољна је мала грешка противника.

Олимпијакосови фудбалери делује брже од играча Фјорентине који чекају нападе грчког тима дубоко у свом шеснаестерцу, а то им не представља проблем да брзо трансформишу игру из дефанзиве у напад.

4' Прво узбуђење на мечу, Поденсе запретио Фјорентини - 0:0

Игра из транзиције умало није донела гол Олимпијакосу. Поденсе је одличном кретњом по левом боку дошао до позиције на ивици шеснаестерца да упути ударац ка голу противника. Добро је реаговао Терачано. Резултат је непромењен.

3' Празан ход у уводним минутима - 0:0

Неколико напада на обе стране завршена су без правих прилика. Ако је судити на основу распореда играча Фјорентина ће потенцирати на игри у којој ће прескакати средину терена.

Олимпијакос ће највероватније нападати преко Поденсеа, дакле по левом боку.

Почело је финале Лиге конференција

Андреа Белоти је извео почетни ударац. Почео је меч. Звиждуци за играче Фјорентине што сведочи о бројнијој подршци екипи Олимпијакоса.

Први напад ће имати Фјорентина

Бираги је на бацању новчића одлучио да његов тим први изведе лопту с центра терена.

Паклена атмосфера, играчи излазе на терен стадиона АЕК-а

Заглушујућа атмосфера на стадиону АЕК-а дочекала је финалисте Лиге конференција који су управо изашли на терен.

Нико као Ибора

Фудбалер Олимпијакоса Висент Ибора је већ четири пута освајао Лигу Европе, три пута са Севиљом и још једном са Виљареалом.

Све је спремно за почетак, битка за трофеј и вредну новчану награду

Један од два тима освојиће трофеј, али и новчану награду од 5,4 милиона долара. Другопласирани ће, с друге стране, бити награђени са 3,3 милиона долара. Поред тога, победник ће наредне сезоне имати место у Лиги Европе.

Фјорентина за понављање историје италијанског фудбала

После Аталантине победе у Лиги Европе прошле недеље, победа Фјорентине вечерас би довела до тријумфа два италијанска клуба у финалима Уефиних такмичења у истој сезони, први пут од 1998/99, када је Парма освојила Куп Уефа, а Лацио Куп победника купова.

Олимпијакос, клуб за велике резултате

Олимпијакос је један од најпознатијих и најуспешнијих фудбалских клубова у Грчкој. Основан је 10. марта 1925. године у Пиреју, а оснивачи су били Андреас Калефас и браћа Јанис и Ставрос Андријопулос. Визија оснивача била је да створе тим који ће доминирати грчким фудбалом и доносити радост људима у Пиреју.

Истини за вољу Олимпијакос је најуспешнији клуб у историји грчког фудбала, са 47 титула првака државе и 28 куп трофеја.

Фјорентина, реномирани љубичасти клуб

Фјорентина је била први италијански клуб који је освојио међународни трофеј под окриљем Уефе. То се догодило 1961. године када су тријумфовали у Купу победника купова, победивши шкотски Ренџерс у финалу.

Вреди поменути да је Фјорентина била први клуб у историји италијанског фудбала који је играо у финалу Купа шампиона (данашња Лига шампиона), 1957. године, где су се суочили са Реал Мадридом. Иако су изгубили са 2:0, ово достигнуће остаје значајан део историје клуба.

Фјорентина је позната и по свом препознатљивом љубичастом дресу, због чега су добили надимак "Виола". Ова боја је постала симбол клуба и један од најпрепознатљивијих дресова у свету фудбала.

Навијачи Фјорентине узвраћају песму

Пиреј гори, али сачекаћемо крај

Свлачионице тимова

Што би рекао Ђани Ћурчић, навијачи Олимпијакоса су се вратили шаловима и дланови горе

EPA-EFE/VITSARAS GEORGE

Играће се сиртаки у касне сате

Евангелос Маринакис је грчки бизнисмен, а поред власништва Олимпијакоса, поседује и Нотингем форест у Енглеској, односно Рио Аве у Португалији. Члан је градског већа Пиреја. Изузетно утицајан у свету медија и политике.

Председник Олимпијакоса Евангелос Маринакис

Џез, председниче, покажи како се играло пре

Роко Бенито Комисо је амерички милијардер, италијанског порекла, оснивач, председник и извршни директор Медијакома, пете по величини компаније кабловске телевизије у САД.

Председник Фјорентине Роко Комисо
Tanjug/AP Photo/Petros Giannakouris

Састави тимова у финалу

Олимпијакос: Цолакис - Роднеј, Рецос, Давид Кармо, Ортега - Чикињо, Ибора, Хеце - Поденс, Ел Каби, Фортунис;

Фјорентина: Терачано - Додо, Миленкови, Лукас Мартинез, Бираги - Мандрагора, Артур - Бонавентура, Гонзалез, Куаме - Белоти.

Тимови ће изаћи у истој формацији, ако је судити на основу поставе - 4:3:2:1. То указује на опрезну игру, али и покушаје из транзиције.

Фајенорд последњи тим који је победио у финалу неког Уефиног такмичења у својој земљи

Последњи тим који је победио у финалу неког Уефиног такмичења у својој земљи био је Фајенорд, када је победио Дортмунд са 3:2 у Купу Уефа 2002. у Ротердаму.

Гаћиновић први стрелац на новом стадиону АЕК-а

Први гол на новоизграђеном стадиону АЕК-а у Атини постигао је Мијат Гаћиновић на мечу против Јоникоса из Никеје, 3. октобра 2022. године.

Стадион Аја Софија, познатији као ОПАП Арена из спонзорских разлога, и још као АЕК Арена биће домаћин финала Лиге конференција. Капацитет је 32.500 места, што га чини трећим највећим фудбалским стадионом у Грчкој.

Градња је трајала од 2017. до 2022. године. Грчка је у квалификацијама за Европско првенство одиграла шест утакмица на АЕК-овом стадиону.

Нада да ће Португалци на мечу бити као Песоин Бернардо Соареш, неупадљиви и скромни

Правду у финалу Лиге конференција делиће Португалци.

Главни судија утакмице је Артур Соареш Дијеш, међународни судија с искуством од 2010. године. Помагаће му Паоло Соареш и Педро Риберо. Четврти судија је Глен Ниберг из Шведске, а у ВАР соби биће Тијаго Мартинс.

Бернардо Соареш је псеудоним великог Фернанда Песое, португалског књижевника. Соареш се јавља и у Песоиној "Књизи неспокоја", где је описан као ненаметљив и скроман помоћник књиговође.

Ел Каби најбољи стрелац Лиге конференција

Нападач Олимпијакоса Ајуб ел Каби најбољи је стрелац овогодишњег издања Лиге конференција са 10 голова. У игри је једино Белтран из противничког табора и то ако постигне шест или више голова...

Ел Каби је ове сезоне у првенству Грчке постигао 18 голова на 31 утакмици.

Може бити само један

Неко ће на крају бити тужан

Трофеј иде у Фиренцу или путује за Пиреј

Тренер Олимпијакоса, Мендилибар, истакао је уочи дуела да је његов тим нестрпљив и жељан наступа у финалу.

"Када сам дошао у Олимпијакос, нисам слутио ни очекивао да ћемо отићи тако далеко. Међутим, временом сам почео да верујем да можемо добро да прођемо у лиги и у Европи - велика је радост што смо дошли до финала, за све нас на терену, али и за навијаче. Сведок сам узбуђења и мотивације мојих играча из прве руке, они једва чекају да изађу на терен. Верују у себе, дали су све од себе на тренинзима и сви нестрпљиво желе да играју ову утакмицу", рекао је Хозе Луиз Мендилибар.

Стратег Фјорентине, Италијано, изнео је низ похвала на рачун Олимпијакоса и појединаца у тиму.

"Олимпијакос је јака, агресивна екипа, када победите Астон Вилу код куће и у гостима, то значи да имате висок квалитет. Њихов центарфор, Ел Каби, константно даје голове. Ми смо у њиховом граду, тако да можете замислити атмосферу у коју ћемо закорачити. Ово је наше друго узастопно финале Лиге конференција. Међутим, желим максимално да искористимо лекције које смо научили из прошлосезонског искуства. Ово је одлична прилика да донесемо трофеј Фиренци", казао је Винченцо Италијано.

EPA-EFE/JEAN-CHRISTOPHE BOTT

Сви путеви воде у Атину

Фјорентина је до финала стигла без пораза. У групној фази играли су против Ференцвароша, Генка и Чукаричког, а билан су им три тријумфа и исти број ремија. У нокаут фази елиминисали су Макави из Хаифе у осмини финала, потом Викторију из Плзења, а онда Клуб Бриж.

Пут Олимпијакоса почео је у Лиги Европе, али је као трећепласирани у конкуренцији са Вест Хемом, Фрајбургом и ТСЦ-ом морао у плеј-оф за осмину финала Лиге конференција. Прво су победили Ференцварош, а онда редом Макаби из Тел Авива, Фенербахче и Астон Вилу.

Под сводовима "АЕК арене"
EPA-EFE/Georgia Panagopoulou

За историју грчког фудбала или против прошлогодишњег исхода Фјорентине у финалу

Финале неког европског такмичења је непозната територија за играче Хозе Луиза Мендилабара. Сигурно је да ће постојати оређен ниво притиска на почетку меча, али олакшавајућа околност је то што Олимпијакос игра на само километар удаљености од свог стадиона. Посебно ће им мотивацију донети чињеница да би победом ушли у историју грчког фудбала, а нема сумње да ће бити потпомогнути навијачима са трибина ка остварењу циља.

Фјорентина је поновила резултат из прошле године, с тим што ће свакако постојати велика жеља код играча Винченца Италијана да се искупе за прошлогодишњи пораз од Вест Хема.

Офанзивна игра, брзина и прецизна игра одликовали су Фјорентину ове сезоне у Лиги конференција, али ће им беспрекорност у игри бити потребна како би освојили први европски трофеј после Купа победника купова 1961. године.

Лига конференција очекује трећег шампиона

Трећерангирано фудбалско такмичење у Европи трећи пут од оснивања добиће новог првака. За титулу најбољег бориће се Олимпијакос и прошлосезонски вицешампион Фјорентина.

Олимпијакос би могао да постане први грчки шампион у неком од европских такмичења и то на стадиону великог ривала, АЕК-а. Фјорентина ће играти шесто финале Уефиних такмичења. Италијански тим налази се у серији од 13 утакмица без пораза у Европи, а грчка екипа је у форми која осцилира.

Компликована сезона за Олимпијакос ближи се крају. Ипак, тим који је променио три тренера у сезони имаће прилику да се искупи за неуспех у домаћем такмичењу, јер им је другу годину узастопно измакла 48. титула шампиона Грчке.