Извор: РТС

Карвахал пањенком донео Шпанији трофеј Лиге нација

Репрезентација Шпаније је након бољег извођења пенала савладала Хрватску и постала шампион треће Лиге нација.

Хрватска изгубила још једно финале

Репрезентација Шпаније је након бољег извођења пенала савладала Хрватску 5:4 и постала шампион треће Лиге нација.

"Шаховска партија" у коју је меч био претворен на моменте је прекидана понеким полушансама на обе стране.

Од старта меча било је јасно да екипе играју сигурно и да су више фокусиране на одбрану свог од напада на противнички гол.

Прва половина првог полувремена припала је "црвеној фурији" која је контролисала посед лопте пас игром на средини терена, али није успевала да пробије одбрану Хрватске у којој су се истакли штопери Ерлић и Шутало.

Од неког 20. минута Хрватска је успела да се ослободи привидног притиска Шпаније и сама запрети пар пута, али су покушаји "ватрених" били недовољно прецизни, па на полувремену није било промене резултата.

У другом полувремену посед лопте је за разлику од првог био изједначен али је Шпанија више шутирала ка голу Ливаковића, додуше непрецизно и најчешће са веће удаљености и неизгледних ситуација.

Како се 90. минут ближио екипе су све више играле сигурно.

У продужеција је такав тренд настављен све до 110. минута када су обе екипе после дуго времена имале шутеве у гол противника, али са сигурним реакцијама вратара.

У пенал серији пресудили су промашаји Ловра Мајера и Бруна Петковића, односно одбране Унаија Симона.

Прву "меч лопту" промашио је Ајмерик Лапорт, који је погодио пречку. Судбину Хрватске запечатио је Дани Карвахал који је пањенком по средини гола надмудрио Ливаковића.

Шпанија је овом титулом комплетирала листу и сада има трофеје са свих сениорских такмичења.

Треће место освојила је Италија, која је раније данас савладала Холандију 3:2.

Претходни шапиони Лиге нација су Португалија и Француска.

Tanjug/AP Photo/Martin Meissner

Шпанија је освајач Лиге нација

Tanjug/AP Photo/Peter Dejong

Пенали у току

Влашић погађа, Симон укопан, Хрватска води 1:0.

Хоселу узвраћа, погађа леве рашље Ливаковићевог гола, 1:1.

Брозовић доноси нову предност "ватренима" послао је Симона на једну, па шутирао на другу страну - 2:1.

И Родри сигуран, Ливаковић није био ни близу - 2:2.

Модрић рискантно по средини гола, Хрватска води 3:2.

Мерино доноси ново изједначење, поново је Ливаковић отишао на контра страну.

Унај Симон брани Мајеру, лошу утакмицу Мајер наставља и извођењем пенала.

Шпанија води 4:3, Асенсио пројектилом доноси предност и две "меч лопте".

Перишић доноси изједначење, Лапорт има прилику да стави тачку на меч.

Лапорт затресао пречку, наставља се серија 4:4.

Симон поново брани, прочитао је Петковићев шут, Карвахал шутира за победу.

Карвахал сигуран, Шпанија је шампион Лиге нација.

Одлучен редослед и страна шутирања

Шутираће се на страни где има више навијача селекције Шпаније, прва шутира Хрватска.

120' Крај меча, изводиће се пенали

112' Отворенији дуел

За разлику од првог продужетка у ком је Хрватска била за нијансу бољи ривал, други припада селекцији Шпаније. Фурија напада али без конкретне претње.

Настављен меч

Крај првог продужетка, без голова у Холандији

Настављена опрезна игра екипа, Хрватска је пред крај продужетка преко Брозовића имала прилику да поведе али је Унај Симон био опрезан.

Почео је први продужетак

Крај регуларног дела меча, играће се продужеци

Први пут ће се у финалу Лиге нација играти продужеци. Очекивано тврд меч одлази у надокнаду.

90' Aсенсио промашио најбољу прилику на мечу

Асенсио се након доброг паса ослободио, ушао у шеснаестерац и са десне сттране шутирао поред гола Доминика Ливаковића.

84' Ансу Фати шутира, Перишић скида са гол линије

Најбоља прилика за Шпанију на мечу. Шутирао је Ансу Фати са неколико метара од гола, Ливаковић је остао укопан, а лопту је са гол линије скинуо Перишић.

81' Без промене на терену

Није промењено стање на терену. Игра се тежак фудбал за гледање.

72' Партија шаха

Меч је од првог минута партија шаха, са споадичним приликама две екипе које ипак нису биле довољно близу гола.

62' Пашалић главом погодио спољни део мреже

Дужа акција "ватрених" завршена је ударцем Пашалића у спољни део мреже.

55' Без узбуђења

Без узбуђења у финалу Лиге нација на почетку другог полувремена. Шпанија има бољи посед лопте, али без конкретних акција.

Почиње друго полувреме

Крај првог полувремена, Шпанија - Хрватска 0:0

Незанимљиво прво полувреме. Две селекције играле су тактичку утакмицу од старта. Већи фокус тренера био је на одржању континуитета игре и игри у којој је инсистирано да се прави што мање грешака.

У почетку меча Шпанија је више претила ривалу, док је друга половина полувремена припала селекцији Хрватске.

41' Шпанија напада преко Морате после дуго времена

Добар напад Шпаије у периоду игре који припада "ватренима". Фудбалери "црвене фурије" имали су добру акцију која је завршена ударцем Морате преко гола.

37' Брозовић креирао, нико од саиграча у петерцу

Марсело Брозовић је серијом финти на левој страни шеснаестерца успео да се ослободи ривала, али су саиграчи били далеко од лопте која је прошла пет метара од гола.

Други део првог полувремена припада репрезентацији Хрватске која је успела да се ослободи притиска.

31' Хрватска прети преко Перишића

Перишић је надскочио своје ривале, главом гађао леву страну, али је Унај Симон био довољно опрезан и сачувао свој гол.

23' Прва прилика за Хрватску - ипак офсајд

Након серије акција Шпаније, Хрватска је имала контру којом је могла до вођства, али је Крамарић ипак био у офсајду.

15' Притисак Шпаније

Упркос већем поседу лопте фудбалера Хрватске, Шпанци имају конкретније нападе.

Најближа голу "црвена фурија" била је у 12. минуту када је Гави са 14 метара шутирао поред гола. Ливаковић је остао укопан.

Почео је меч

Треће издање Лиге нација

У првом издању 2019. године шампион је била Португалија, док је 2021. године титулу подигла селекција Француске.

Пут Шпаније до финала

Шпанија је у другом полуфиналу била боља од Италије са 2:1. "Црвена фурија" је убележила два ремија са Португалијом и Чешком и један пораз од Швајцарске, остале четири утакмице је добила.

Пут Хрватске до финала

Хрватска је победила Холандију са 4:2 после продужетака у првом полуфиналу.

У овосезонској Лиги нација Хрватска је у седам одиграних дуела била победница у шест мечева и са само једним ремијем против Француске стигла до финала.