Извор: РТС

Звезда убедљиво до трећег кола, Иванић и Катаи плесали на београдској киши

Фудбалери Црвене звезде победили су Линколн резултатом 5:1 у реваншу другог кола квалификација за Лигу шампиона и прошли у наредну фазу.

Звезда је за разлику од првог дуела била изузетно убедљива, не дозволивши ривалу да се понада у евентуално чудо, чиме је потврдила да је много квалитетнији тим.

Све што је пропуштено у Гибралтару надокнађено је већ у првом полувремену, које црвено-белима треба да послужи као пример и против квалитетнијих ривала.

У првих неколико минута су изабраници Владана Милојевића пропустили две добре прилике, али је убрзо Александар Катаи после корнера Мирка Иванића надмудрио Сантану за свој 17. гол у црвено-белом дресу у Европи.

Изједначио се тако Катаи са Николом Жигићем на четвртом месту најбољих Звездиних стрелаца у европским такмичењима.

Наставила је Звезда са силовитим нападима и после тога, а већ у 16. минуту било је 2:0 за домаће. Катаи се одужио Иванићу и оставио му зицер, што је капитен знао да искористи.

До краја првог дела се у стрелце након три промашаја, уз мало среће уписао и Дуарте, а након грешке Сантане, Милсон је у 44. минуту повисио на 4:0 и ставио тачку на савршених 45 минута.

У наставку је Звезда оборила темпо и оставила нешто више простора ривалу, који је одмах узвратио. Де Бар је остао сам у опасној зони и врло прецизним ударцем матирао Матеуса.

Могли су гости нешто касније и до другог гола, с обзиром на то да је Вељковић после једног контранапада скривио пенал, али је Матеус прочитао Нана и сачувао мрежу.

Тргла се након тога Звезда и постала опаснија, чему су допринели и уласци Шерифа Ендиаја и Марка Арнаутовића.

Аустријанац је одмах по уласку пропустио велику прилику да дође до првенца на дебију, да би Ендиај минут касније постигао пети гол за домаће.

Било је још неколико прилика у завршници, али се резултат није мењао, што није сметало навијачима да прославе нови тријумф на киши.

Звезда се у трећем колу састаје са победником дуела између Леха и Брејдаблика, а извесно је да ће то бити пољски шампион, с обзиром на тријумф од 7:1 у првој утакмици.

Крај меча - 5:1

Звезда иде даље.

90' Још два минута - 5:1

Звезда пред победом.

90' Радоњић близу гола - 5:1

Нови соло продор, након ког је пробао Радоњић, али је лопта отишла преко гола.

86' Ближи се крај - 5:1

Звезда мирно приводи меч крају.

Аранаутовић је поново био близу гола, али је закаснио.

82' Мењају оба тренера - 5:1

Иванић и Елшник излазе, а ушли су Костов и Лучић.

Тоскано и Чиполина мењају Брита и Де Бара.

79' Још прилика - 5:1

Могао је Арнаутовић поново до гола, али је био несебичан. На његов пас међутим нису стигли ни Радоњић, ни Ендиај.

Пробао је и Иванић након тога, али је изблокиран.

75' ГОООЛ! Шериф погађа - 5:1

Када већ није Арнаутовић, Ендиај је постигао пети гол за Звезду.

Иванић је центрирао са леве стране, а Сенегалац се убацио испред Сантане и убацио лопту у мрежу.

75' Каква шанса за Арнаутовића - 4:1

Након серије Радоњићевих дриблинга, Арнаутовић је имао стоодстотну прилику, али је шутирао у Сантану.

За сада остаје без гола на дебију нови нападач Звезде.

Још мало занимљивости

Немања Радонић је најбољи стрелац Црвене звезде у Лиги шампиона у 21. веку. У групној и лигашкој фази постигао је укупно три гола.

Рачунајући квалификације, има седам погодака крај свог имена, те се испред њега налазе само четири фудбалера.

У питању су Зоран Филиповић са девет, Ел Фарду Бен са десет, Дарко Панчев са 11 и Бора Костић са 17 погодака.

73' Арнаутовић улази у игру - 4:1

Ево дебија највећег Звездиног појачања овог лета. Ушао је уместо Дуартеа.

Радоњић ће такође у игру, а излази Милсон.

70' Нови жути картон - 4:1

Резервиста Манди је добио јавну опомену.

68' Звездин пад у наставку - 4:1

Све спорије се домаћи враћају у одбрану и острављају простор ривалу да нападне.

Са две центарфора тренутно игра Звезда, а делује да јој је потребно освежење у везном реду.

Тикнизјан се на срећу није озбиљно повредио.

Нешто о историји Линколна

Када је клубу био потребан новац за улазак у први ранг, у помоћ је притекао Рег Брили - некадашњи председник Шефилд јунајтеда и велики навијач енглеског Линколна, који је основан дване 1884. године.

Са именом је дошао и надимак "црвени ђаволчићи", који клуб носи по чувеној статуи из Линколнске катедрале, симболу града. Према линколнширској легенди, ђаво је био веома незадовољан када је оснивач катедрале епископ Ремигије стигао у град у 11. веку и нарушио му мир. Дуго се трудио да уклони Ремигија, а на крају је покушао и да га убије, али је епископ у помоћ позвао Богородицу, којој је црква била и посвећена.

Недуго затим је почео да дува оркански ветар, који је преплашио ђавола и натерао га да се склони у цркву. У страху од ветра је од катедрале направио нови дом, из ког скоро хиљаду година надгледа град.

65' Матеус брани пенал - 4:1

Прочитао је Бразилац Нанову намеру и одбранио пенал.

Јако битна ствар за Матеусово самопоуздање.

63' Пенал за Линколн - 4:1

Почело је све повредом Тикнизјана, који је остао на трави.

Након контре је Вељковић био неопрезан и оборио противничког нападача приликом убацивања са стране. Добио је и жути картон.

Шериф је заменио Катаија, док је Ају у екипи Линколна заменио Муњоза.

60' Дуарте не престаје са притиском - 4:1

Опао је ритам меча, што је додуше било и очекивано.

Дуарте је међутим и даље посвећен пресингу, а енергија коју показује од почетка сезоне ће му сигурно купити минуте и када се Арнаутовић уигра, а Шериф опорави.

57' Сантана у стилу рукометног голмана - 4:1

Иванић је овога пута остао сам после повратне лопте, али су Сантанини рефлекси поново спасили Линколн.

Каријера дуга скоро 30 година

Најискуснији фудбалер Линколна је 43-годишњи Ли Кашијаро, који је свој деби забележио 1998. године.

Каријеру је започео управо у Линколну, а током 27 година играња, никада није напустио најуспешнији клуб у историји Гибралтара.

На фотографији је Кашијаро у дресу Гибралтара у дуелу са Бастијаном Швајнштајгером на мечу квалификација за Евро 2016. године.

EPA-EFE
Arne Dedert

56' Милсон све нервознији - 4:1

Линколн је добио више простора у другом полувремену и одмах га искористио.

Милсон као и у Гибралтару улази у непотребну нервозу и сукобе са ривалом.

Треба очекивати промене у Звездином саставу.

53' ГОЛ! Линколн долази до гола - 4:1

Најбољи играч гостију Де Бар је остао без блока и веома лукавим ударцем савладао Матеуса који није видео лопту.

Ето почасног поготка за Линколн, који га је заслужио макар због наступа у првом дуелу.

51' Арнаутовић се загрева - 4:0

Тикнизјан као да је укључен у струју, не престаје да трчи и мучи ривале по левом боку.

Звезда сада и са свих 11 играча на сопственој половини.

Загревају се петорица играча домаћих, а међу њима је и Арнаутовић.

48' Катаи шаље лопту преко гола - 4:0

Катаи је пробао атрактивно, али је лоше захватио лопту.

Звезда не делује одлучно као у првом делу, али наставља да напада.

Линколн ће сигурно покушати да постигне утешни погодак.

Почело је друго полувреме - 4:0

Звезда има први напад.

Тренер Линколна је направио две измене. Ушли су Поцо и Манди, а у свлачионици су остали Хуанхе и Ториља.

Крај првог полувремена - 4:0

Није било надокнаде времена у првом делу, у ком је Звезда доказала да је много квалитетнији ривал од Линколна.

Од самог почетка су се домаћи наметнули и притисли ривала, што се исплатило већ у осмом минуту када је прецизан био Катаи.

Нарочито су домаћи били опасни по левом боку, преко ког је пао и други погодак, а овога пута се у стрелце уписао Иванић.

Дуарте је након серије промашаја ипак постигао гол, а тачку на први део ставио је Милсон.

Где је стала против ОФК Београда, Звезда је наставила у Лиги шампиона и већ може да се спрема за наредну рунду.

Starsport.rs

44' ГОООЛ! Милсон пред крај полувремена - 4:0

Велику грешку је направио Сантана и додао лопту Милсону унутар казненог простора.

Уследио је силовит ударац у контра угао за 4:0.

Гости сигурно једва чекају паузу.

40' Попустила је Звезда - 3:0

Тек је сада попустио Звездин притисак.

Имаће Милојевић у другом полувремену прилику да мења и одмори носиоце игре.

Врхунска представа Звезде у Београду, у ком се време погоршава како се полувреме ближи крају.

Мало занимљивости

Када се Звезда по први пут под кормилом Владана Милојевића пласирала у Лигу шампиона, што се десило у сезони 2018/19, нико од садашњих првотимаца није био у тиму.

Занимљиво је међутим да је део састава тада био садашњи технички директор Марко Марин.

У зимском прелазном року који је уследио након што је Звезда елиминисана из групне фазе, Иванић је појачао екипу, чији ће сада бити један од главних адута.

37' ГОООЛ! Коначно Дуарте - 3:0

Уписао се и Бразилац после много промашаја.

Катаи му је оставио лопту петом, а његов ударац је закачио једног дефанзивца, променио правац и преварио Сантану.

Све је решено.

35' Покушава Катаи после корнера - 2:0

Овога пута је чекао Катаи на другој стативи, а његов ударац је отишао поред гола.

Минут касније, није прошао Иванићев покушај.

33' Прете Катаи и Иванић - 2:0

Иванићев ударац је одбранио Сантана, а Катаијев покушај након одбитка је изблокиран.

Све више греше дефанзивци Линколна који трпе огроман притисак.

30' Звезда не попушта - 2:0

Матеус је до сада био беспослен и мале су шансе да се то промени до краја првог дела.

Звезда контролише дешавања на терену и може да се уиграва за треће коло.

Све је већи број корнера и прекида након којих Звезда прети центаршутевима.

Да ли сте знали?

Линколн је основан 1976. године покрај каменолома, у чијој близини се налази и терен на ком су играли своје прве мечеве.

"Ово је рођење гибралстарског фудбалског гиганта", изјавио је наводно том приликом оснивач клуба и садашњи директор Елтон Дуарте. Испоставиће се да је био у праву.

Први састав био је сачињен од младих полицајаца и играча који нису добили минутажу у другим локалним клубовима. Отуда и име Плаве палице, које је касније промењено и сачувано као надимак.

27' Трећи покушај Дуартеа - 2:0

Још једном је пробао Дуарте, али је слабо шутирао са ивице казненог простора.

Муче се гости да крену у напад, али и даље не одустају од свог начела.

Навијачи су препознали квалитет Звездине игре и појачавају своју песму.

ФОТО: Starsport

23' Милосављевић у прилици - 2:0

Милосављевић је пробао из тешке позиције после корнера, али је погодио горњи део пречке.

Добра ствар за домаће је што успевају да припрете и из прекида.

ФОТО: Starsport

Звездин континуитет у Европи

Црвено-бели су у последњих осам година играли групну, односно лигашку фазу европских такмичења.

Четири пута су се борили за пласман у нокаут фазу Лиге Европе, док су исто толико пута били учесници елитног европског такмичења.

Најдаље су стигли 2022. године, када их је у осмини финала Лиге Европе елиминисао Ренџерс.

20' Нови промашај Дуартеа - 2:0

Поново је Звезда пробила по левом боку, али је Дуарте после Иванићевог убацивања шутирао по средини и дао шансу Сантани да одбрани.

Линколн је на конопцима.

16' ГООООЛ! Иванић за 2:0

Узвратио је Катаи асистенцију Иванићу, а црногорски фудбалер се убацио са левог бока и школски шутирао из прве, погодивши малу мрежу.

Звезда је практично већ решила двомеч.

Маестралних 16 минута Милојевићевог тима.

14' Линколн под притиском - 1:0

Не стижу играчи Линколна да предахну од Звездиних напада.

Решени су домаћи да што пре дођу до сигурне предности и олакшају себи наставак дуела.

Сјајно функционушу напади по левом боку српског представника.

11' Настављају домаћи - 1:0

Сантана је спасио чист погодак. Тикнизјан је центрирао, а Елшник са петерца покушао главом, али је голам гостију рефлексно избацио лопту са линије.

Тикнизјан је незадржив на левом боку и игра врхунску партију за сада.

Звезда је све ближа новом голу.

8' ГООООЛ! Катаи погађа - 1:0

Иванић је из корнера заврнуо на прву стативу, где се нашао Катаи, који је главом довео домаће у вођство.

Изједначио се Катаи са Жигићем као четврти најбољи стрелац клуба у европским такмичењима.

7' Наставља се притисак Звезде - 0:0

Наставља Звезда да надире по боковима, али гости одолевају.

Много су конкретнији црвено-бели него у првом сусрету.

Са друге стране, Линколн не делује уплашено, већ одлучно да се докаже.

4' Статива Иванића - 0:0

Пробао је Звездин капитен после одбитка и гађао даљи угао, али је погодио стативу.

Изузетан почетак домаћих.

ФОТО: Starsport

3' Промашај Дуартеа - 0:0

Већ је Звезда имала прву прилику.

Иванић је проиграо Тикнизјана, а овај несебично упослио Дуартеа, који је лоше шутирао из одличне позиције.

Сантана поново делује расположено.

2' Звезда офанзивна - 0:0

Звезда је одмах изашла високо и јасно је да ће ово бити другачија утакмица од оне у Гибралтару.

Линколн међутим не одустаје од игре по земљи.

Гости такође агресивни и не желе да се бране на својој половини.

Меч је почео

Први напад има екипа Линколна.

Играчи излазе на терен

Утакмица ускоро почиње...

Стадион је солидно попуњен

Звезда ће имати одличну подршку са трибина у првом европском дуелу ове сезоне на свом терену.

Дуарте у одличној форми

Бразилац је на прва три меча у сезони постигао исто толико голова, а осим тога је био веома активан у дефанзиви, али и изградњи акција.

Решио је први меч и поново добио прилику испред тек пристиглог Арнаутовића и ровитог Шерифа.

Танјуг: Сукоб полиције и навијача испред стадиона

Непосредно пре почетка утакмице другог кола квалификација за Лигу шампиона Црвена звезда - Линколн испред стадиона дошло је до инцидената између навијача црвено-белих и полиције, јавља репортер Тањуга са лица места. 

До инцидената је дошло испред северне трибине највећег српског стадиона. 

Навијачи Звезде су бацали топовске ударе према полицајцима, који су одговорили и реаговали на то, па је дошло до сукоба две стране. 

За сад нема података о повређеним навијачима или полицајцима.

Гости на стадиону

Играчи Линколна изашлу су да осете терен.

Starsport.rs

Линколн се нада успеху из 2021. године

Што се европских такмичења тиче, максимални домет Линколна у Лиги шампиона је друго коло, до ког су стизали четири пута. Два пута су били и у трећем колу квалификација за Лигу Европе, али нису могли преко Динама из Минска (2024.) и Слована из Братиславе (2021.).

Убедљиво највећи европски успех им је пласман у Лигу конференције 2021. године, до ког су дошли избацивши Ригу у плеј-офу. Жреб их је спојио са Слованом, Паоком и Копенхагеном, који им нису дозволили да освоје нити један бод. Изгубили су свих шест мечева, постигавши притом два поготка.

Може ли Катаи до гола?

Александар Катаи тренутно је пети најбољи стрелац Звезде у историји када су европска такмичења у питању.

Постигао је до сада 16 погодака и један му недостаје како би стигао Николу Жигића на четвртом месту.

Душан Савић и Бора Костић имају по 20 голова, а убедљиво је први Зоран Филиповић са 28.

Други сусрет са гибралтарским тимовима

Дуел против Линколна биће Звездин други сусрет са гибралтарским тимовима у историји.

Први пут су одмерили снаге са Европом у првом колу квалификација за Лигу шампиона 2020. године.

Тада је био одигран само један меч, у ком је Звезда славила са 5:0 на домаћем терену. Три гола је тада постигао Ел Фарду Бен, док је двоструки стрелац био Мирко Иванић.

Starsport.rs
Srdjan Stevanovic

Иванић јури Борјана

Црногорски фудбалер тренутно има 33 утакмице за Звезду у Лиги шампиона, рачунајући и квалификације и налази се на трећем месту вечне листе.

Други је Милан Борјан са 39 мечева и уколико се Звезда пласира у лигашку фазу, Иванић би могао да претекне некадашњег саиграча.

На првом месту је Милан Родић са 46 мечева.

Гости су упознати са чувеним тунелом

Линколн доминира у домаћем шампионату

Прва значајна достигнућа Линколн је забележио средином осамдесетих година прошлог века, када се и по први пут нашао у елитној дивизији гибралтарског фудбала. Током осамдесетих и деведесетих су седам пута били шампиони, а њихова доминација је започела заједно са новим миленијумом.

У периоду од 2003. до 2016. године су освојили 14 узастопних титула, а откако су 2014. године постали члан Уефе, чак десет пута су били први, не завршавајући сезону ниже од трећег места.

Такође, 20 пута су тријумфовали у Рок купу, а 18 пута у Сениорском купу, док су у чак шест наврата сезону завршавали триплетом.

На фотографији Мишел Платини, некадашњи председник Уефе, додељује трофеј Купа Гибралтара тадашњем капитену Линколна Данијелу Дуартеу 2014. године.

EPA-EFE
A.Carrasco Ragel

Арнаутовић први пут у саставу

Аустријски нападач је утакмицу против ОФК Београда посматрао из ложе, а сада ће се по први пут наћи у протоколу.

Меч ће почети на клупи, али свакако треба очекивати да нови играч Звезде у једном тренутку уђе у игру.

Забава у хотелу

Играчи Линколна су на најбољи могући начин искористили време у хотелу.

Прва постава Линколна

Састав Звезде

Португлаци деле правду

Антонио Нобре биће главни судија, док ће му помагати Нелсон Переира и Педро Рибеиро.

Четврти арбитар је Хосе Беса, а у ВАР соби ће седети Фабио Мело и Бруно Еставес.

Сеол пропушта дуел

Утакмицу против шампиона Гибралтара пропустиће Сеол, који је добио црвени картон у првом дуелу, те ће Милојевић морати да пронађе друго решење на десном боку.

Станковић наравно још увек није на располагању, те не би било чудно уколико би се неко из везног реда спустио на позицију десног бека.

Опција је и млади Страхиња Стојковић.

Тренер фудбалера Црвене звезде Владан Милојевић изјавио је пред реванш утакмицу са Линколном да не размишља о могућем противнику у наставку квалификација за Лигу шампиона.

"Изузетно ценим сваку екипу против које играм, у спорту морате да поштујете противника, нико ништа неће да добије пре утакмице. Оно што би моји играчи требало да знају да имамо респект према шампиону државе. Увом тренутку размишљамо само да одиграмо добру утакмицу и да прођемо даље", рекао је Милојевић на конференцији за медије

www.crvenazvezdafk.com

Познато лице у Београду

Некадашњи голман Линколна Стефан Чупић сачекао је своје доскорашње саиграче на аеродрому и пожелео им добродошлицу у Београд.

Чупић је каријеру почео у Радничком из Ниша, након чега је прешао у ОФК Београд, за који је и одиграо први сениорски меч.

Касније је променио много клубова, а за Линколн је наступио само десет пута, што је било довољно да му гибралтарски шампион понуди трогодишњи уговор.

Виза му је међутим истекла, те је морао да напусти клуб и тренутно тражи нови ангажман.

Црвено-бели никада нису испали у другом колу

Откако елитно европско такмичење носи назив Лига шампиона, Звезда је десет пута играла у другом квалификационом колу и никада није елиминисана.

Све је почело 2000. године против грузијског Торпеда, који је Звезда прошла захваљујући убедљивој победи код куће. Последњи пут су у другој рунди избацили Каират 2022. године.

Између тога су били бољи од Омоније, Јанг бојса, Корка, Левадије, Валете, Судуве, Хелсинкија и Тиране.

"Црвени ђаволчићи" се ослањају на искуство

Линколн је веома искусна екипа, са просеком од 28 година, а половину састава чине страни фудбалери. Међутим, "црвени ђаволчићи" чине и окосницу националне селекције, с обзриом на то да у својим редовима имају чак деветорицу репрезентативаца.

Међу њима је и један од двојице играча који одударају квалитетом, а то је Итан Брито, који је претходне сезоне постигао десет голова и забележио десет асистенција, иако игра на позицији левог бека. Друштво на левој страни прави му Нано, искусни 40-годишњак који се и даље налази у сјајној форми и чији допринос је био пресудан за прошлогодишњи успех клуба.

Свесна проблема које би могла да има у наставку сезоне, Црвена звезда је одлучила да појача десну страну и у своје редове врати досадашњег играча Чукаричког Николу Станковића.

Никола Станковић је рођен у Врњачкој Бањи 24. априла 2003. године. Поникао је у омладинској школи Звезде и током првог мандата у редовима црвено-белих је забележио 18 наступа и постигао два гола.

Све ближи сусрет са Лехом

Иако је тренер Звезде Владан Милојевић рекао да још увек не жели да размишља о трећем колу, извесно је да ће се његови играчи суочити са Лехом.

Пољски шампион је у првом дуелу против исландског Брејдаблика са 7:1, чиме су посао практично завршили већ после 90 минута.

Линколн никада није прошао друго коло

"Црвени ђаволчићи" су после победе од 3:2 на Фарским Острвима, у узвратној утакмици поново надиграли Викингур - овога пута минималним резултатом - и заказали себи два сусрета са бившим европским прваком.

Никада у својој историји Линколн није успео да прође у треће коло квалификација за Лигу шампиона, а до сада су одиграли 27 квалификационих мечева.

Јасно је да би њихов историјски успех представљао прворазредну сензацију и да је готово немогућ, што међутим није довољно да Звезда без борбе прође даље.

Бен подржао бивши клуб

Некадашњи фудбалер Црвене звезде Ел Фарду Бен подржао је бивше саиграче пред утакмицу са Линколном, а посебно Марка Иванића са којим се подсетио дуела против Европе са Гибралтара пре пет година.

Звезда је славила 5:0, Бен је постигао хет-трик, а Иванић два гола, прве у Звездином дресу на европакој сцени.

"Желим ти много голова и успеха. Надам се да ћеш и сутра поново бити стрелац, а Маракана као и увек бити пуна. Недостајеш ми много", рекао је Бен Иванићу у промотивном видео снимку.

Звездина одлична увертира за дуел

Након неубедљиве партије у Гибралтару, Звезда се потрудила да све надокнади у другом колу домаћег првенства.

Црвено-бели су савладали ОФК Београд на свом терену са чак 7:1 и сигурно се надају да сличној партији и вечерас.

Катаи је постигао два гола, а стрелце су се уписали и Крунић, Иванић, Дуарте, Милсон и млади Костов.

Starsport.rs
Luka Milosavljevic

Тешких 90 минута у Гибралтару

Иако је разлика у квалитету била очигледна, Звезда је имала великих проблема да науди Линколну у првом сусрету, а нарочито у првом полувремену.

За пола сата игре, српски представник је једине две шансе имао после грешака ривала, који је у одређеним моментима контролисао дешавања на терену.

Погодак Дуартеа из једине праве акције у првих 45 минута се на крају испоставио довољним, али је црвени картон Сеола унео нервозу у друго полувреме.

Чак и тада су гости имали више прилика, али нису стигли до другог гола, који би им значајно олакшао завршницу. Одбрана је са друге стране свој посао обавила и сачувала минималну предност.

Нови изазов за српског шампиона

Након минималне победе у Гибралтару претходне недеље, црвено-беле би на стадиону "Рајко Митић" требало да очекује много лакши посао.

Мучили су се изабраници Владана Милојевића на вештачком терену покрај Средоземног мора, али су успели да скину притисак са леђа пред реванш у Београду.

Звезда је у међувремену веома убедљиво надиграла ОФК Београд у другом колу Суперлиге Србије, представила Марка Арнаутовића и направила сјајну увертиру за још једну европску ноћ.

Линколн је са друге стране имао недељу дана да се одмори и припреми за сусрет, с обзиром на то да њихово првенство још увек није почело.

Читај ми!