Човек који је променио фудбал заувек!

Данас је двадесета годишњица од дана када је Жан-Марк Босман победио у петогодишњој правној саги која је, крајње буквално и врло темељно, револуционизовала професионални фудбал и начин на који се он практикује у свету.

Босман, који данас има 51 годину, био је белгијски фудбалер који је желео да пређе из Лијежа (не Стандарда) у Данкерк, који се такмичио у другој лиги Француске. Међутим, клубови нису никако могли да се договоре око обештећења.

„Био сам заробљен у мом клубу", сећа се Босман. „Завршавао ми се уговор у Лијежу. Они су ми понудили нови, четири пута мање вредан него претходни. Да би ме продали у Данкерк, међутим, захтевали су четири пута више новца. Другим речима, сматрали су да сам постао четири пута бољи играч ако одем, односно да сам четири пута гори ако останем."

Босман је одбио да потпише нови уговор и белгијски савез га је суспендовао. Пре 15. децембра 1995. године фудбал је био потпуно другачији него данас. Уефини прописи су били такви да је било могуће играти само са тројицом странаца у екипи, уз још два „асимилована" која су прошла школу одређеног клуба.

Још важније, пре поменуте године, играч коме је истекао уговор није једноставно могао да напусти клуб и оде тамо куда жели. Трансфер је свакако морао да буде договорен са претходним клубом играча. Да не говоримо да је било апсолутно немогуће да фудбалер, шест месеци или мање пре истека уговора, потпише предуговор са другим, често ривалским клубом.

Данас, фудбалер у последњој години свог уговора има невероватну моћ. Тада је није имао ни у једном тренутку трајања, не само уговора, него и каријере.

Босмана је потрефила фудбалска омерта. Нико – ниједан клуб – није хтео да га додирне. Постао је губавац јер је видео нешто неправедно и то јавно рекао.

Тужио је Лијеж, Фудбалски савез Белгије и Уефу због непоштовања Споразума из Рима из 1957. године, који гарантује слободу кретања унутар Европске заједнице, данас знане као Европска унија.

„Моје размишљање је било следеће: ја сам Европљанин, грађанин Европе. Имам право да се крећем слободно као и сви други радници", објаснио је пре пар година Босман.

Суд у Белгији је тврдио да нема јурисдикцију над овим случајем јер је он, у својој бити, интернационални. Стога је Босман покуцао на врата Европског суда правде.

Одлука је донета да, на крају уговора, сваки фудбалер има права идентична оним које има ма који радник у земљама чланицама Европске уније – може да иде код послодавца по свом избору без препрека или ометања.

Овај суд је такође пресудио као нелегалну праксу наметања рестрикција на број фудбалера из Европске уније у клубовима.

У први мах, председник Уефе из оног доба, Швеђанин Ленарт Јохансон, процедио је кроз зубе да се ништа није променило. Колико је само погрешио...

Тако смо дошли до садашњег система трансфера, у коме фудбалер напушта бесплатно клуб у којем му је истекао уговор и прелази у било који клуб у истој или некој другој земљи. Да би се одржала стабилност, успостављени су ригиднији прелазни периоди (којих има два наравно), а одређен је јасно и број клубова за које играч може да буде регистрован у току године.

Шта се све потом догодило сасвим је јасно. Моћ је са клубова прешла великим делом у руке (и ноге, јасно) фудбалера. Лиге, све, не само оне најјаче, интернационализовале су се. Најбољи клубови, рецимо Премијер лиге, немају више од два или три Енглеза у својим саставима.

Истовремено, популарност фудбала и спремност људи да плаћају преносе мечева почела је да упумпава огромне количине новца у фудбал. А онда се, са гледаношћу, повећало и присуство јаких спонзора, који су схватили да им ништа на планети не гарантује експонираност бренда као фудбал. Клубови су постали јако богати и, последично, фудбалери такође.

Босман је, нехотице, заслужан када Кристијано Роналдо купи "бугати". Босман је, више од тога, вероватно најважнији спортски случај у европском праву у историји.

Све је то, међутим, дошло са великом ценом по овог Белгијанца. Борба коју је водио га је оштетила и финансијски и ментално.

„Фудбалери данас зарађују пристојно. Ја не зарађујем ништа", каже Босман, али и додаје":

„Мислим да сам урадио нешто добро. Дао сам људима права. Сада постоји читава генерација фудбалера која и не схвата колико је срећна, јер ти играчи могу да напусте клуб и оду у неки други, без обзира на то ако су пети или шести странац тамо."

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи