Извор: РТС

Пенали нису опет помогли Португалији, Французи у полуфиналу

Фудбалери Француске пласирали су се у полуфинале Европског првенства пошто су славили над Португалијом 5:3 после бољег извођења пенала. За 120 минута није било голова.

За разлику од претходног дуела са неискусном и не толико квалитетном Словенијом у осмини финала, Португалији овога пута меч без голова и ослањање на пенал серије није била паметна идеја.

Трагичар је био Жоао Феликс, који је у трећој пенал-серији погодио стативу.

Сви извођачи Француске су били прецизни: Дембеле, Фофана, Кунде, Баркола, закључно са Ернандезом. Килијан Мбапе је замењен на крају првог продужетка због повреде.

Прво полувреме било је права "успаванка", услед велике опрезности и такмичке дисциплине под притиском важности меча. Друго полувреме је било препуно прилика на обе стране и право је чудо да су остале мирне мреже.

Мењан је бранио шутеве Фернандеша и Витиње у 62. и 64. минуту. Два минута касније Рубен Дијаз сјајним уклизавањем спасава Португалију од примљеног гола.

Камавинга је у 71. минуту био потпуно сам на петерцу и успео да шут упути поред даље стативе.

Наредни озбиљнији покушај до пенала био је тек по уласку Феликса, кад је управо он шутирао главом у спољну "малу мрежу".

У полуфиналу ће играти против Шпаније, која је после продужетака елиминисала домаћина Немачку са 2:1.

Француска је у полуфиналу!

После бољег извођења пенала су славили са 5:3!

Крај! Одлучиће пенали!

120' Мендеш промашио победу Португалије! - 0:0

Изгледна позиција са ивице шеснаестерва, сви су лопту видели у голу, али је ухватио Мењон!

119' Спрема се Мартинез за пенале - 0:0

Матеус Нуњез мења Витињу.

108' Инстант утицај Феликса! - 0:0

Два минута од уласка у игру, свежи Феликс се нашао у прилици. Натрчао је на даљу стативу приликом центаршута и главом погодио "малу мрежу".

EPA/Christopher Neundorf

106' Измене на обе стране - 0:0

Жоао Феликс мења Рафаела Леаа. Килијан Мбапе је ван игре, Баркола истрчава на терен.

Крај првог продужетка - 0:0

Замор видно утиче на темпо игре на терену.

97' Усман Дембеле прешао пола терена и није се наградио шутем - 0:0

Нанизао је Дембеле неколико ривалских играча и одлучио да прета лопту Мбапеу. Пепе је био спреман да блокира Килијанов шут.

Фофана улази за продужетке и евентуалне пенале

За Камавингу је меч готов.

Мбапе безопасан за крај регуларног дела - 0:0

Последњи потез за 90 минута био је шут Мбапеа са 17-18 метара, право у руке Косте.

90' Последња реакција Мартинеза у регуларном делу - 0:0

Рубен Невес истрчава, Палиња на клупи.

86' Измене нападача код Француске - 0:0

Тирам улази уместо Коло-Муанија.

84' Жути картон за Салибу - 0:0

Приликом трка за лопту је невољно ошамарио Консесаа. Очигледан жути картон.

74' Двострука измена Мартинеза - 0:0

Излазе Жоао Кансело и бруно Фернандеш, а на терену су Нелсон Семедо и Франсиско Консесао.

71' Камавинга није искористио стопостотну прилику! - 0:0

Ово је млади ас Француске морао да искористи! Нашао се поптуно усамљен у петерцу и следи шут у даљу стативу поред гола. Жалиће за овим шутем још више ако Француска изгуби!

EPA/Filip Singer

67' Реагује Дешам - 0:0

Усман Дембеле мења Антоана Гризмана. Подсетник, Дембеле има један жути картон, тако да у случају новог, неће моћи да игра у полуфиналу уколико се Француска пласира.

66' Јуначки потез Дијаза! - 0:0

Рубен Дијаз је показао зашто је један од најбољих штопера на свету! У милисекунд тачно уклизавање за блок шута Коло-Муанија! Спасио је "зицер".

64' Опет Мењан спасава Французе! - 0:0

Навала Португалије на гол Француза! Леао је продро по левој страни као и пре неколико минута, лопта је ишла до Витиње у петерцу који је из чисте позиције шутирао право у голмана Француске.

62' Најозбиљнија прилика Португалије! - 0:0

Бруно Фернандеш се сјајно убацио између линије и добио лопту од Роналда на левој страни. Мењон брани опасан шут.

60' Врхунска интервенција Камавинге - 0:0

Успео је Леао да пробије Камавингу по левој страни и дође готово до гола. Млади, али хладнокрви Камавинга је одличним блоком отклонио опасност у простору где се свака грешка кажњава пеналом.

EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

53' Мбапе опет добио "по носу" - 0:0

Умало нови-стари проблем са Мбапеа, пошто га је после Фернандешове интервенције лопта погодила у главу. Том приликом му је отпала маска са главе и лежао је на трави забринут да ли је дошло до новог прелома носа.

50' Мбапе се окушао - 0:0

Шут са 18 метара право у Косту.

Кренуло је друго полувреме - 0:0

Португалци су извели почетни ударац.

Одличне бројке Салибе у првом полувремену

Крај првог полувремена - 0:0

Није било судијске надокнаде.

Португалија је извела више корнера (5-1), док је Француска имала више шутева ка голу (3-1). Блага предност у поседу лопте иде екипи Роберта Мартинеза са 55 посто.

42' Изненађење Португалаца - 0:0

За промену, није Роналдо извео слободан ударац са дитанце за директан шут. Бруно Фернандеш се окушао. Врло лоше.

"Доктор" Пепе

Времешна легенда португалског фудбала је у првих 27 минута комплетирала 35 додавања, девет више од било ког другог играча на терену.

Камавинга и Пепе у дуелу
Tanjug/AP Photo/Frank Augstein

31' Узалуд трчи Мбапе - 0:0

Мбапеова нестварна брзина опет је представљена на великој сцени кропз дуел са Нуном Мендешом. Сустигао је Килијан Кантеову лопту послату са средине терена, међутим наставак акције није био плодоносан. Шта више, окончан је лошим шутем Камавинге преко гола.

24' Судар главом о главу са "главешином" - 0:0

Ернандез чини прекршај над Роналдом после директног дуела у ком је дошло до судара главама.

Tanjug/AP Photo/Hassan Ammar

20' Ернандез запретио Кости! - 0:0

Јак и нешто нижи шут ван шеснаестерца, право у голмана Португалије.

16' Опробао се Фернандез - 0:0

Покушао је шутем са двадесет метара, али се лопта од рамена Салибе одбија и скреће далеко од гола. Португалци из корнера који је следио нису успели да изграде озбиљнију акцију.

14' Наставља се контрола Португалије - 0:0

Спори и обазриви почеци екипе Роберта Мартинеза из задње линије и постепено надирање ка голу ривала.

6' Брза промена тежишта - 0:0

После почетне иницијативе Француске, Португалци су успели да "стану на лопту" и прилагоде темпо себи.

Рафаел Леао у продору
Tanjug/AP Photo/Martin Meissner

Меч је почео

Почетни ударац извели су играчи Француске.

И Французи имају чиме да се подиче

Навијачи Португалије пре меча

Херој с маском је спреман

Роналдо и Гризман подигли летвицу

Кристијано Роналдо је постао први играч у историји Европских првенстава са 30 наступа.

Антоан Гризман је прешао Лилијана Тирама са рекордних 17 мечева за Француску на Европским првенствима.

Састав Португалије

Састав Француске

Играчи којима прети суспензија у полуфиналу

На обе стране неколико узданица има проблема са жутим картонима. Уколико на овом мечу зараде још један, неће смети да заиграју у полуфиналу уколико се њихов тим пласира.

У Француској су пред суспензијом Килијам Мбапе, Усман Дембеле, Антоан Гризман и Аурелијен Чуамени.

Што се тиче Португалије, мораће да се припазе Кристијано Роналдо, Жоао Консесао, Жоао Кансело, Педро Нето, Рубен Невес и Жоао Палиња.

"Француска клетва" залечена европским трофејом

Међусобни дуели ове две селекције датирају од 1926. године и укупном скору, укључујући и пријатељске сусрете, Француска је далеко надмоћнија са чак 19 победа, уз шест пораза и три ремија.

Прва три сусрета били су у полуфиналима великих такмичења  Евро 1984. и 2000, па Мундијал 2006. године. Сва три пута је славила Француска. Португалци су ипак имали ту драж да их савладају у дуелу за трофеј. Било је то у финалу Евра 2016, управо у Паризу. Јунак је био Едер, који је феноменалним поготком у другом продужетку поставио 1:0 и букнуо из анонимности.

Едеров шут
EPA/MIGUEL A. LOPES

У групној фази је екипа Роберта Мартинеза накупила шест бодова, почевши са победом над Чешком 2:1, захваљујући голу Франсиска Консесаа у другом минуту судијске надокнаде.

Наредни меч приказао је најбоље од тима са Пиринејског полуострва, побеђена је Турска са 3:0. Растерећеност и потцењивање Грузије им се обило о главу кроз пораз од 2:0.

Осмина финала са Словенијом биа је врло стресна. Могли су и да победе и да буду побеђени, упркос константној иницијативи и већем поседу лопте. Пресудио је врхунски голман Даглас Кошта са три одбрањена пенала заредом у прве три серије.

Два аутогола и погодак из пенала. Тако је финалиста Мундијала у Катару дошао до четвртфинала Европског првенства.

У првом мечу им је три бода против Аустрије донео Максимилијан Вебер аутоголом. Затим су уследили ремији са Холандијом и Пољском. Први је био без голова, а у другом је Мбапе био сигуран са пенала.

До четвртфинала су дошли аутоголом белгијског штопера Јана Вертонгена. Ни 19 шутева на гол "црвених ђавола" им није било довољно да матирају ривалског голмана.

Тим врви од квалитета. До мере да нападач Спортинга Педро Гонсалвес са 18 голова и 17 асистенција није успео да буде међу 26. Отпао је и Рикардо Орта (13 погодака, 14 додавања за гол), за којег је Мартинес посебно истакао да је заслужио позив.

Португалци су одлични у одбрани коју предводе Руи Патрисио, Рубен Дијас, Пепе и Диого Далот. У навали су укомпоновали младе Рафаeла Леаа, Гонсала Рамоса и Жоаа Феликса са нешто старијим Диoгом Жотом и ветераном Роналдом.

Ипак, највећу снагу имају на средини са Бруном Фернандесом, Бернандом Силвом, Витињом и Жоао Палињом. Пепе и Кристијано су ту да опомену.

"Галски петлови" у тиму имају тројицу нападача који су међу четири најбоља стрелца у историји француске репрезентације. Рекордер је ветеран Оливије Жиру, а Антоан Гризман и један од најбољих играча света Килијан Мбапе могли би већ у Немачкој да надмаше другопласираног на вечној листи - легендарног Тјерија Анрија.

Као да то није довољно, ту су и брзоноги Кингсли Коман, Интеров Маркус Тирам и двојица Мбапеових саиграча из Париза - Усман Дембеле и Рандал Коло Муани.

Конце игре на средини терена вући ће високи Антоан Рабио и спретни двојац из Реал Мадрида - Едуардо Камавинга и Орелијен Чуамени.

Највеће изненађење селектор Дидије Дешан је направио уручивши позив искусном Енголо Кантеу.

Модерни "Фолкспаркстадион" у Хамбургу изграђен је на месту старог, али је окренут за 90 степени да би се искористила сунчева светлост, а атлетска стаза је уклоњена. Сат у северозападном углу трибина дуго је и пркосно одбројавао, све док се 2018. није догодило оно чему се мало ко надао – Хамбургер је испао из Бундеслиге.

"Фолкспаркстадион" је изграђен у периоду од априла 1998. до септембра 2000. године на месту некадашњег стадиона. Дом Хамбургера временом је постао крајње застарао и темељна модернизација била је неминовна, нарочито у светлу Светског првенства 2006, за који се Немачка кандидовала у то време.

Неће бити први пут да је стадион у Хамбургу поприште великих такмичења јер су на њему игране утакмице два Мундијала – 1974. и 2006, као и полуфинале шампионата Европе 1988. у којем је домаћин изгубио од Холандије са 2:1.

Опширније Краће

Хамбург је други по величини град у Немачкој и светски позната и важна лука на реци Лаби. Има богату историју и може се, као и Берлин, описати придевом – космополитски. Старе зграде од црвенкасте цигле Хамбургу дају карактер и љупкост. Град нуди бројне туристичке атракције, културне садржаје, али и разуздан ноћни живот.

Иако је важан економски центар, срце европске трговине и "капија Немачке", другом по велиини граду у земљи не мањка културног и туристичког потенцијала.

За разлику од већине трибина широм Европе, заставе и транспаренти који одбацују фашизам, расизам, хомофобију и сексизам уобичајени су када Сент Паули игра на свом терену поред великог бункера из времена Другог светског рата. Екипа је минуле сезоне изборила промоцију у Бундеслигу, где се није такмичила од 2011.