Извор: РТС

Шпанија убедљива у осмини финала, завршена бајка Грузина

Фудбалери Шпаније савладали су Грузију у Келну са 4:1 чиме су се пласирали у четвртину финала Европског првенства.

Шпанци су оправдали очекивања и изборили четвртину финала Европског првенства где ће се суочити са селекцијом домаћина - Немачком. Грузини се ипак нису обрукали, играли су фудбал доста боље него што се од њих очекивало.

"Црвена фурија" је имала потпуну иницијативу током читавог меча. Екипа Вилија Сањола одиграла је респектабилно прво полувреме.

Током 40 минута игре у првом делу, опседала је гол ривала, имала је 75 одсто лопте у свом поседу, упутила 16 шутева ка и шест у оквир гола Мамардашвилија, али је постигла само један погодак.

Грузини су у осталих пет минута покушавали да казне Шпанце контрама јер је и њихова последња линија доста високо била на противничкој половини.

Управо је из једне такве акције екипа Вилија Сањола успела да поведе. Лоше додавање Шпаније отворило је контру Грузина. Какабадзе је са десне стране центрирао на петерац, гађао је Кварацхелију, лопту је пресекао Ле Норман, али ју је послао у своју мрежу.

Шпанци су после примљеног гола изашли још офанзивније, али је и Грузија са наллетом самопоуздања наставила да игра организовану одбрану.

Ипак, у 39. минуту, пад концентрације номиналног домаћина коштао га је и гола.

Вилијамс је одложио лопту на 16 метара где је био Родри. Он је примио лопту, а потом левом ногом упутио изузетно прецизан шут који Мамардашвили није успео да одбрани.

Друго полувреме донело је још бољу игру Шпаније која је бивала све опаснија како је меч одмицао.

До потпуног преокрета Шпанци су стигли у 51. минуту. Најмлађи играч на шампионату покушао је шутем из слободног ударца са 25 метара, али се голман Грузије није дао преварити.

У наставку акције лопта се вратила до Јамала који ју је послао у шеснаестерац. Фабијан Руиз остао је сам на другој стативи на два метра од гола, био је превише близу и Мамардашвили није успео да одреагује.

У наставку је Шпанија смирила игру и хтела да сачува резултат.

Грузија је изашла напред и покушала до гола, а онда је уследио напад у транзицији, контра и слалом Ника Вилијамса који је закуцао лопту у мрежу Мамардашвилија чиме је повисио предност своје екипе.

Коначних 4:1 поставио је Дани Олмо са ивице шеснаестерца у 83. минуту.

Крај меча, победа Шпаније 4:1

90' Играће се још три минута надокнаде

83' ГООООЛ И ОЛМО ТРЕСЕ МРЕЖУ МАМАРДАШВИЛИЈА

Ухватио је Дани Олмо Мамардашвилија на кривој нози. Шутирао је са ивице шеснаестерца и погодио мрежу Грузина.

79' Још две измене у тиму Грузије

Свих пет измена искористио је селектор Грузије. Кочорашвили и Микаутадзе су изашли са терена, а у игру су ишли Квеквескири и Зивзивадзе.

76' ГООООЛ, ШПАНИЈА ВОДИ 3:1

Грузија је изашла напред покушала до гола, а онда је уследио напад у транзицији, контра и слалом Ника Вилијамса који је закуцао лопту у мрежу Мамардашвилија чиме је повисио предност своје екипе.

Бајка Грузина ће се завршити у осмини финала.

74' Офсајд спречио Шпанију да удвостручи предност

Јамал поново у центру пажње.

71' Картон за Давиташвилија

Давиташвили због оштрог старта добија жути картон.

66' И Шпанци мењају двојицу

Мората и Кукуреља су напустили траву у Келну, у игру ће Ојарзабал и Грималдо.

65' Двострука измена у Грузији

Изашли су Чакветадзе и Лочошвили, а у игру су ушли Давиташвили и Цитаишвили.

63' Шпанија на половини ривала (1:2)

Грузија се још увек брани, а Шпанија је стала на лопту. Екипа Де ла Фуентеа контролише лопту и не напада активно као када је имала заостатак.

52' Дани Олмо у игри

Педри напушта терен. Олмо је био стартер на мечу против Албаније.

51' ГОООООЛ, РУИЗ ДОНОСИ ПРЕДНОСТ ШПАНИЈИ

51' Јамал шутирао, Мамардашвили сигуран

Најмлађи играч на шампионату покушао је шутем из слободног ударца, али се голман Грузије није дао преварити.

49' Кварацхелија покушао да изненади Симона

Најбољи фудбалер Грузије је понео лопту на половину терена, а онда је покушао да изненади Симона који је изашао ван свог шеснаестерца. Лопта је прошла поред гола, али не верујем да ће Симон поново излазити високо.

Почело је друго полувреме

Полувреме, Грузија Шпанија 1:1

Шпанија има потпуну иницијативу. Током 40 минута опседала је гол ривала, имала 75 одсто лопте у својем поседу упутила 16 шутева ка и шест шутева у оквир гола Мамардашвилија, али је постигла само један погодак.

44' Мората добио жути картон

Капитен "црвене фурије" први је уписани кошаркаш на мечу. Мората је нагазио једног фудбалера Грузије, а Летексје је без размишљања посегао за јавном опоменом.

41' Измена у Грузији

Китеишвили је због повреде приморан да изађе из игре. На терену је Сандро Алтунашвили.

39' ГОООООЛ, РОДРИ ИЗЈЕДНАЧИО - 1:1

36' Корнер се за корнером ниже - 0:1

Седми корнер за Шпанију је управо изведен. Шпанци имају лопту у својим ногама скоро 80 одсто времена. Упутили су 12 шутева ка голу Грузије, али ниједан није био превише опасан за Мамардашвилија.

32' Микаутадзе повукао контру и хтео пенал, ништа од тога

Још једну су контру покушали да истрче фудбалери Грузије. Најбољи стрелац шампионата Микаутадзе повукао је контру, кренуо је у шеснаестерац, имао је слободног Кварацхелију, али је хтео да изнуди пенал. То није успео, старт није имао довољно интензитета.

EPA-EFE/ROBERT GHEMENT

25' Шпанија наставља са притиском (0:1)

Изабраници Де ла Фуентеа настављају са нападима, али су они после примљеног гола мање конкретни. Грузија има самопоуздање и с времена на време покушава контрама.

17' АУТОГООООЛ, ГРУЗИЈА ВОДИ

11' Четврти корнер Шпаније 0:0

Грузија се брани, за сада успешно, али опсада гола Мамардашвилија не престаје. Стиче се утисак да гол виси у ваздуху и да је питање времена када ће Шпанија повести.

5' Шпанија напада

Фудбалери Шпаније опсели су гол Мамардашвилија. Скоро сви фудбалери Грузије стоје у свом шеснаестерцу.

EPA-EFE/ANNA SZILAGYI

Почео је меч

Са центра крећу Шпанци који носе препознатљиве црвене дресове. Грузини су у белим.

Грузини верују

EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

У току је инонирање химни

Јамал завршио домаћи па изашао на загревање

Фудбалер Шпаније најмлађи је играч на овогодишњем Евру, и уједно најмлађи је стартер на континенталним шампионатима. Шпанац ће напунити 17. годину дан пре финала.

EPA-EFE/MOHAMED MESSARA

Стартна постава Шпаније

Састав Грузије за дуел против Шпаније

Франсоа Летексје дели правду

Летексјеу ће помагати Кирил Муњије и Меди Рамуни. У ВАР соби су такође два Француза - Жером Бисар, Вили Делажо и Италијан Паоло Валери.

Један од дечака био је одушевљен Педријем

Немачка чека победника

Победник овог дуела у четвртини финала играће против Немачке која је савладала Данску 2:0.

Грузија против Шпаније има лошу гол разлику

Шпанија и Грузија су се до сада састајале седам пута, а тим који тренутно води Де ла Фуенте уписала је шест победа, али је и 2016. године претрпела и пораз од 0:1. Последња два меча су лако припала Шпанији која је тријумфовала са 7:1, односно 3:1.

Ако се гледа гол Разлика ту су Грузини у доста подређеном положају пошто су примили 19 и постигли само четири.

Кључни играчи Грузије = Хвича Кварацхелија

У формацији 5-3-2, брза крила слободна су да се придруже нападу, а Хвича Кваречелија је поново покушати да и из себе и из својих саиграча извуче највише.

Поред њега су ту и голман Гиорги Мамардашвили који је више него задовољавајуће бранио своју мрежу. Значајни су и Зурико Давиташвили из Бордоа на средини, те Гиорги Микаутаџе, шпиц Ајакса на привременом раду у Мецу који је уједно и најбољи стрелац у досадашњем току првенства.

Грузија у последњем колу изборила осмину финала

У првом колу, Грузини су поражени од Турске са 3:1, иако су пружили добар отпор, а трећи гол примили када су изашли да покушају да ухвате изједначење.

Друго коло донело им је прве бодове на континенталном шампионату икада. Микаутадзе је против Чешке постигао први гол, али је Чешка преко Шика успела да изједначи.

Португал је потценио Грузине и изашао са другом поставом, што је искористио сјајни Хвича Кварацхелија који је дириговао својом екипом у победи против великог фаворита са 2:0.

Кључни играчи Шпаније

Ако је гледати имена у саставима обе екипе, нереално је и очекивати да Грузија може да дође до гола или да одбрани свој.

Епитет најискуснијег играча понети нападач Атлетко Мадрида Алваро Мората. Он је постигао убедљиво највише голова у дресу са државним грбом, када се у обзир узму сви играчи који су прошли квалификације.

Након Морате, највише ће се очекивати од Родрија који је својим играма у претходне две године доказао да је тренутно најбољи задњи везни фудбалер на свету.

Шпанија много показала у групи

Већ после уводног меча, приказаног приступа и одговорности, видело се да Шпанија циља на саму завршницу првенства. Убедљива победа против Хрватске 3:0 унела им је сигурност у наставак такмичења и подстакла још бољу подршку навијача.

Други дуел и утакмица против Италије поново су оставили добар утисак, иако су три бода узета аутоголом Калафјорија. Шпанци су доминирали током читавог меча, стварали прилике, али је Донарума био на висини задатка.

Последњи дуел у групи са селекцијом Албаније завршен је минималним резултатом, пошто је Де ла Фуенте на терен извео другу поставу, чувајући најбоље играче за овај сусрет.

Изворног имена "Мунгерсдорфер", а из спонзорских разлога "Рајненерџи стадион" дом је фудбалера Келна, који ће се током Европског првенства у Немачкој звати једноставно "Стадион Келн".

Данашњи изглед стадион у Келну је добио пред Мундијал 2006, још један одржан у Немачкој. Овога пута на време – 2003. године засијао је у потпуно новој конфигурацији јер је уклоњена атлетска стаза, што је омогућило гледаоцима да буду много ближе терену и имају бољи поглед.

Поред бројних утакмица значајних само за локални Келн, издваја се финале Лиге Европе које је 2020. одиграно на "Мунгерсдорферу". Због пандемије коронавируса није било публике на трибинама, а Севиља је освојила свој омиљени трофеј победивши Интер из Милана резултатом 3:2.