Извор: РТС

Румунија убедљива против Украјине

Фудбалери Румуније савладали су на "Минхенској арени" Украјину убедљиво са 3:0 у првој утакмици групе Е на Европском првенству.

Екипа коју предводи Едвард Јорданеску уписала је тек другу победу на европским шампионатима у седамнаест одиграних дуела.

Румунија је препустила Украјини теренску иницијативу, посед лопте и велики број додавања, али је радила оно што најбоље зна – бранила се и чекала грешку ривала.

Дисциплинованом игром, добро је синхронизовала линије и није дозволила завршни пас Украјинцима којим би дошли у гол шансу.

Прва већа грешка коју су направили фудбалери Сергеја Реброва скупо је кажњена. Неопрезност Миколенка и Луњина резултирала је голом у мрежи голмана Реала.

Дефанзивац је спустио лопту касно до Луњина који ју је лоше испуцао па је кажњен најлепшим голом од отварања шампионата. Прецизан је био Станчу, који је из прве са двадесетак метара лопту послао у рашље.

До полувремена, Румунија је могла још два пута до гола. Једном је претио десно крило Денис Ман, а други пут је то поново био Станчу, који је погодио пречку из корнера.

По почетку других 45 минута иницијатива Румуније се наставила. Све линије су изашле високо покушавши да притисну репрезентацију Украјине.

Већ у 53. минуту Разван Марин постигао је нови гол са дистанце. Натрчао је на лопту коју је после слалома изгубио Денис Ман.

Из пуног трка, шутирао је у доњи угао гола, а Луњину је лопта прошла испод руку. Голман Реала поново је главни кривац.

Коначних 3:0 поставио је само четири минута касније Драгуш. После корнера, лопта је дошла до Дениса Мана, који је направио слалом, ушао у шеснаестерац, а онда послао оштру лопту пред гол Луњина.

Најбоље је био постављен Драгуш, који ју је рутински спровео у мрежу.

У наставку је Јорданеску направио дефанзивне измене како би сачувао резултат. До краја меча, Украјинци су имали две полуприлике, али је сигуран на голу био Ница.

За играча утакмице проглашен је капитен Румуније Николаје Станчу.

Крај меча, победа Румуније 3:0

90+2' Јеремчук погодио пречку

Украјинац је покушао да лобује голмана Румуније који је само погледом испратио лопту.

89' Прилика да Михаила постигне гол, али у своју мрежу

Михаила је највише скочио после корнера Украјине. Лопта је прошла поред Нице и неколико центиметара близу стативе.

86' Станчу напустио игру

Капитен Румуније напустио је игру, а Разван Марин преузео је капитенску траку. Уместо Станчуа у игри је Богдан Раковицан, фудбалер пољског Ракова.

84' Мудрик пропустио најбољу шансу да смањи заостатак, остаје 3:0

Фудбалер Челсија добио је употребљиву лопту у простор. Пробио је по левој страни, ушао је превише близу гол-аут линији, па је из тешке позиције шутирао преко гола Нице.

83' Изашао и Судаков

У игри за репрезентацију Украјине ушао је Руслан Малиновски.

Навијач Румуније истрчао на терен

Један од навијача Румуније исрчао је на терен да поздрави своје миљенике који су на прагу освајања три важна бода.

77' Судаков после много времена ставио Ницу на тест - 3:0

Судаков је шутирао са двадесетак метара, а Ница је парадом успео да заустави лопту која није била довољно брза.

ЕPA-EFE

75' Измене у Румунији

Из игре су изашли Марин и Драгуш, а мењају их Рус и Пушкаш.

70' Украјина поново контролише посед, али без претњи

Украјина је у последњих неколико минута направила три корнера у низу, али без опасности по гол Нице.

Раду Драгушин игра маестралну утакмицу. Нема лопте која је прошла поред њега данас.

ЕPA-EFE

62' Трострука измена у Украјини

Сергеј Ребров троструком изменом жели да извади кестење из ватре.

Брашко је заменио Степаненка, Јаремчук је ушао уместо Шарапенка, док је у игри и Јармоленко који долази на место Циганкова.

62' Двострука измена у Румунији

Игру су напустили офанзивни играчи Коман и Ман, а ушли су дефанзивнији Хађи и Михаила. Јорданеску брани резултат.

57' ГОООООЛ, ДРАГУШ УКРАЈИНУ БАЦИО У НОКДАУН - 3:0

После корнера лопта је дошла до Дениса Мана који је направио слалом, ушао у шеснаестерац, а онда послао оштру лопту пред гол Луњина.

Најбоље је био постављен Драгуш који је лопту само спровео у мрежу.

53' ГОООООЛ РАЗВАН МАРИН

Још један гоол Румуније са дистанце. Разван Марин натрчао је на лопту коју је после слалома изгубио Данијел Ман.

50' Румунија наставила у истом ритму - 1:0

Фудбалери Румуније настављају да прете Украјини. Чини се да се екипа Сергеја Реброва није повратила на полувремену.

Почело је друго полувреме

Украјина је на тешком задатку.

Полувреме, Румунија - Украјина 1:0

Румунија води после првих 45. минута игре на терену "Минхенске арене".

Украјина је преузела теренску иницијативу, контролисала је игру у првих пола сата, имала скоро пет пута више остварених додавања, али без озвиљнијих прилика.

Екипа Едварда Јорданескуа скупила је линије, померала се складно и није дозволила ни центиметар празног простора куда би лопта могла да дође до нападача Украјине.

Селекција у жутим дресовима чекала је грешке ривала и претила из контре. Једну такву направили су Миколенко и Луњин.

Дефанзивац је спустио лопту касно до Луњина који ју је лоше испуцао па је кажњен најлепшим голом од отварања шампионата. Прецизан је био Станчу.

Од овог тренутка, Румунија је могла још два пута до гола. Једном је претио десно крило Денис Ман, а други пут је то поново био Станчу, који је погодио пречку из корнера.

Украјинци су имали срећу што је прво полувреме завршено.

Украјина уздрмана

Фудбалери Украјине изгледају дезоријентисано у последњих десетак минута. Румунија из дефанзиве прешла у напад.

39' Пречка из корнера за Румунију

Станчу је поново уздрмао Луњина. Голман Украјине изашао је далеко у шеснаестерац, капитен Румуније је то приметио, покушао је да га надмудри, али су милиметри недостајали да се лопта од пречке одбије у гол.

38' Оштар ударац Мана, Луњин погледом испратио лопту - 1:0

Денис Ман шутирао је оштро са ивице шеснаестерца. Лопта је ишла по земљи, а после контакта са неким од одбрамбених играча завршила је неколико центиметара поред гола.

Луњин је само погледом испратио.

ЕPA-EFE

35' Трећи корнер за Украјину - 1:0

Продор по левом боку Украјине завршен је рискантном интервенцијом Драгушина који је лопту послао тек неколико десетина центиметара изнад свог гола.

29' ГОООООЛ! СТАНЧУ

Румунија користи грешку Украјине. Луњин је лоше испуцао лопту, она је после пресецања дошла до капитена Станчуа који је из прве послао ударац у рашље, неодбрањив и за голмана Реала.

26' Румунија прети транзицијом - 0:0

Ман је после грешке Украјинаца пробио по десној страни, ушао у шеснаестерац, али је лопта завршила у корнеру после којег Румуни нису профитирали, јер је лопта била близу Луњина.

ЕPA-EFE

Едвард Јорданеску, човек са великим презименом

Едвард Јорданеску, селектор Румуније одрастао је у фудбалском окружењу и учио од једног од најуспешнијих тренера у историји румунског фудбала.

Под вођством његовог оца, Румуни су направили најбољи резултат у својој историји. Они су 1994. године стигли до четвртине финала Светског првенства.

У осмини финала су савладали Аргентину, једног од фаворита за освајање титуле. Румунија је екипу предвођену Дијегом Армандом Марадоном савладала 3:2.

Украјина комплетирала пет пута више додавања

Украјина је разменила 184 додавања, док је Румунија тек на 39.

17' Без промене на терену

Румуни су добро постављени у одбрани, па Украјинци не успевају да проследе лопту иза линија репрезентације у жутом.

Посед Украјине своди се на додавања на средини терена.

Стадион у жутом

Навијачи обе селекције носе жуте мајице, па се стиче утисак да Румунија има већу подршку са трибина.

ЕPA-EFE

10' Украјинци преузели иницијативу 0:0

Украјина је преузела теренску иницијативу, контролишу игру, а Румунија ради оно што најбоље зна - брани се и чека своју шансу из евентуалних контранапада.

4' Без узбуђења на самом старту

Игра се са доста интензитета али без претње по мрежу неког голмана. Украјина има више лопте у својим ногама.

Почео је дуел

Са центра креће Украјина.

У току је интонирање химни две селекције

Репрезентације се загревају

Ускоро се очекује почетак дуела на "Минхенској арени".

Занимљив имиџ једног од навијача Украјине

Стартна постава Украјине

Стартна постава Румуније

Кључни играчи Румуније

У тиму Румуније тешко је издвојити неку звезду, али је један од бољих играча Јанис Хаџи, фудбалер Алавеса. Од њега се очекује креација у нападу, док би одбрану под контролом требало да држи Раду Драгушин, играч Тотенхема.

Капитен екипе и њен плејмејкер је искусни Николаје Станчу који је напунио 31 годину и игра у лиги Саудијске Арабије.

Најопаснији офанзивни играч екипе је крило Парме Денис Ман.

Кључни играчи Украјине

Александар Зинченко капитен је и најбољи фудбалер Украјине у последњој деценији. Иако није добијао много простора у Арсеналу у финишу сезоне, свакако је неко на кога ће Румунија морати да обрати доста пажње. Србија га памти по поразу 5:0 од Украјине у квалификацијама за Евро 2020. године.

На голу имају поузданог голмана Реала Луњина који је максимално искористио шансу која му се указала ове године повредом првог голмана Тиба Куртое.

Илија Забарњи стандардан је у Борнмуту и сматра се једним од најталентованијих штопера у генерацији. У нападу су Мудрик, фудбалер Челсија који се није најбоље аклиматизовао, али и најбољи голгетер шпанске лиге Артјом Довбик.

Украјина морала кроз бараж

У квалификацијама су имали јако тешку групу. Завршили су на трећој позицији иза Енглеске и Италије, а до Евра су се домогли кроз бараж.

У полуфиналу доигравања савладали су Босну и Херцеговину у гостима са 2:1, а стрелци голова били су Јаремчук и Довбик.

У финалу су истим резултатом били бољи од Исланда. Стрелци су били Циганков и Мудрик.

Румунија са прве позиције до Европског шампионата

Румунија је на изненађење многих квалификације за овај турнир завршила на првој позицији у групи и иза себе оставила Швајцарску, Израел, Белорусију и Андору.

Изабраници Едварда Јорданескуа имали су 22 бода, чак пет више од Швајцараца, док су остварили 11 голова позитивне разлике.

Румунија 20 година без победе против Украјине

Украјина и Румунија одиграле су тек пет дуела у историји. Румунима су припала прва два, док су остала три отишла у корист Украјине.

Минхенска арена – дом Бајерна

Чувена "Алијанц арена" ће током Европског првенства носити име "Минхенска арена" пошто Уефа и Фифа не дозвољавају рекламирање компанија које нису званични спонзори шампионата.

Други по величини стадион у Немачкој, после оног у Дортмунду, са више од 70.000 места, смањио је капацитет на 66.000 током првенства Европе.

Репрезентација Србије ће на овом стадиону после дуела Румуније и Украјине одиграти чак две утакмице на Европском првенству – против Словеније 20. јуна и Данске 25. јуна.

Меч у олимпијском Минхену

Престоница Баварске и трећи град по броју становника у Немачкој туристички је међу најатрактивнијим, а економски међу најзначајнијим метрополама, не само у својој земљи, већ и у Европи.

У Минхену све "цвета" – економија, трговина, култура, образовање, наука... Један је од градова са најбољим квалитетом живота у западном свету, што потврђују признања и високи пласмани на топ-листама у тој категорији.

Награда за потпуно уздизање из пепела стигла је у виду организације Олимпијских игара 1972. године.

Најпознатији догађај у Минхену је свакако традиционални фестивал пива "Октобарфест", манифестација која је прва асоцијација на овај град и немачку народну културу.