Извор: РТС

Италија тријумфално започела одбрану титуле првака Европе, Албанија лак плен

Фудбалери Италије савладали су Албанију 2:1 у првом мечу групне фазе Европског првенства.

Италија је успешно започела одбрану титуле првака Европе победом над Албанијом у првом мечу групе Б. Ово је био пети тријумф "азура" против Албанаца у истом броју међусобних мечева, а гол разлика је 9:2.

Утакмица ће остати упамћена по најбржем голу на европским првенствима, Недим Бајрами у 23. секунди утакмице затресао мрежу Италије након грешке Димарка после извођења аута. Поред тога, Лучано Спалети је са 65 година и 100 дана постао најстарији италијански тренер на европским првенствима. Ђовани Трапатони је претходно држао рекорд, пошто је био три дана млађи када је надгледао меч против Бугарске на Евру 2004.

Италија је била веома добра у првом полувремену након што је морала да јури рани заостатак. Ипак, "азури" су преокренули пре полувремена, стварали су велики број шанси и успели су да постигну два гола. Прво је Алесандро Бастони постигао изједначујући погодак у 11, а пет минута касније је Марко Барела одличним ударцем донео предност свом тиму.

У другом полувремену темпо није био висок, али су Италијани и даље контролисали игру. Међутим, помало несхватљиво је било како "азури" нису искористили иницијативу у другом делу меча. Албанија се несхватљиво бранила, као да је имала резултатску предност, а не заостатак.

Упркос раном вођству, екипа селектора Силвиња се борила да стекне стабилност, а у томе није успела. Стракоша их је ипак држао у игри до краја - одлично је интервенисао у неколико наврата. Манај је у финишу био близу сензационалног изједначења, али је ипак Донарума био прибран.

Утисак је да је на крају пресудило искуство играча Италије и боља стратегија тренера Спалетија, али и лоша реакција Албаније после примљених голова.

Федерико Кјеза је проглашен за најбољег играча утакмице.

Италија ће у другом колу играти против Шпаније 20. јуна од 21.00 у Гелзенкирхену, док ће се Албанија дан раније састати са Хрватском од 15.00 у Хамбургу.

Сутра су на програму утакмице групе Ц, Словенија - Данска у 18.00 и Србија - Енглеска у 21.00, као и прва утакмица групе Д Пољска - Холандија у 15.00.

Прво коло:
15. јун: Шпанија - Хрватска 3:0 (Берлин)
15. јун: Италија - Албанија 2:1, (Дортмунд)

Табела групе Б:
1. Шпанија 3 3:0 +3
2. Италија 3 2:1 +1
3. Албанија 0 1:2 -1
4. Хрватска 0 0:3 -3

Крај утакмице, Италија - Албанија 2:1

Утакмица је завршена, Италија је савладала Албанију 2:1. Овим дуелом окончано је прво коло надметања у групи Б.

92' Барела је изашао - 2:1

Стреалац другог гола Италије Николо Барела је напустио терен, а играће Фолоруншо, новајлија у тиму "азура", фудбалер Вероне.

90' Још четири минута до краја меча - 2:1

90' Добар пријем Манаја, правовремена интервенција Донаруме - 2:1

Велика срећа је пратила играче Италије који су направили грешку у преузимању Манаја који је одлично примирио лопту унутар противничког шеснаестерца и потом упутио ударац ка голу, али је Донарума био прибран и добро реаговао, те лопта није заврпила у његовој мрежи.

89' Албанија заиграла офанзивније - 2:1

Имају контролу лопте у својим ногама играчи Албаније, али не успевају да продру до шеснаестерца Италије.

87' Стрелац најбржег гола на европским првенствима је напустио игру - 2:1

Недим Бајрами је изашао, а играће до краја меча Ернест Муци.

82' Двострука измена у Италији - 2:1

Скамака и Димарко су изашли, а играће Ретеги и Дармијан.

81' Могла би Албанија да појача одбрану - 2:1

Изузетно незаинтересована игра Албаније, бране се као да Италија тражи гол за изједначење.

77' Двострука промена у Италији - 2:1

Федерико Кјеза и Лоренцо Пелегрини су изашли, а Андреа Камбијасо и Брајан Кристијанте су ушли.

76' Броја напушта терен - 2:1

Нападач за нападача, нема промена у систему игре. Броја је изашао, а Манај је ушао.

74' Жути картон за Хоџу - 2:1

Хоџа је без икакве потребе ударио Фратезија лактом у леђа и због тога је добио јавну опомену.

68' Двострука промена у тиму Албаније - 2:1

Селектор Албаније Силвиљо извео је из игре Асанија, Сеферија, а ушли су Арбер Хоџа и Ћазим Лаци.

64' Албанци бране играче, али не и простор - 2:1

Фудбалери Албаније добро покривају противнике, али лоше бране празан простор, с тим што, истини за вољу, ни Италија није најбоља у везном реду који би проиграо истуреног нападача - Скамаку. Углавном се напади Италије завршавају испред шеснаестерца ривала. Чињеница је да "азури" не крунишу убедљивију игру.

60' Скамака одличан - 2:1

Скамака ради сјајан посао, одлично се креће улази дубоко у поље које брани његов тим како би примио лопту, потом се брзо ослабађа лопте, углавном додир или два су му довољни да се пронађе слободног играча.

Нападач Аталанте још увек није постигао гол, али претпоставка је да је Спалети више него задовољан његовим досадашњим учинком на терену.

Tanjug/AP Photo/Martin Meissner

58' Италија напада, али не погађа - 2:1

Апсолутна иницијатива је на страни Италије која веома концентрисано игра. Албанија несхватљиво игра, брани се као да има тријумфални резултат, а заправо им је потребан гол да изједначе.

Спалети виче на своје изабранике

EPA-EFE/FRIEDEMANN VOGEL

52' Жути картон и за Броју - 2:1

Цвајер је доделио и жути картон репрезентативцу Албаније.

51' Жути картон за Калафјорија - 2:1

Калафјори је добио жути картон, упркос томе што га је Броја ударио по лицу.

48' Иста мета, исто одстојање - 2:1

Ништа се није променило у односу снага на терену у уводним минутима другог дела меча у односу на прво полувреме меча. Италија напада, Албанија се брани, с тим што "азури" сада чешће комбинују у средишњем делу терена.

45' Почело је друго полувреме - 2:1

Италија има предност од једног гола и њени фудбалери су извели почетни ударац чиме је почело друго полувреме уткамице.

Крај првог полувремена, Италија - Албанија 2:1

Завршено је прво полувреме утакмице Италија - Албанија у Дортмунду - 2:1.

Дуел је почео најбржим голом на европским првенствима - Недим Бајрами је био прецизан у 23. секунди, али се бајковит почетак Албанаца претворио у кошмар, барем на крају првог дела утакмице.

Италијани су већ до 16. минута успели да преокрену резултат. Прво је у 11. минуту Бастони био прецизан за изједначење, а потом за вођство Никола Барела.

Игра се током већег дела првог полувремена одвијала углавном у једном правцу, Италијани су нападали, а Албанци су се бранили. Италија је преко крилних нападача креирала акције, док су Албанци синхронизовано пратили њихове нападе који су се понекад окончавали грешком у примопредаји.

"Азури" су имали пуну контролу над игром. Спалетијеви изабраници успели су да остану мирни након грешке која је довела до гола Албаније и почели да стварају велики број шанси. Спалети свакако може да буде задовољан начином на који његов тим напада.

Барела је четврти Италијан који је постигао гол на више од једног Евро турнира:

Леонардо Бонучи (2016, 2020)
Антонио Касано (2004, 2012)
Андреа Пирло (2008, 2012)
Николо Барела (2020, 2024)

45' Још три минута игре у првом полувремену - 2:1

Судија Цвајер доделио је још три минута зауставног времена у првом полувремену.

40' Стракоша одбранио ударац Скамаке - 2:1

Стракоша је одбранио ударац Скамаке с мале удаљености, а у блок је закаснио капитен Албаније Ђимшити.

36' Посед лопте убедљиво на страни Италије - 2:1

Однос снага на терену најбоље осликава статистички податак у досадашњем дечу меча који говори да су Италијани имали 70 одсто поседа лопте, а Албанци само 30.

Игра се одвија испред гола Албаније, а Италијани као да уигравају акције за даљи ток такмичења.

33' Статива спречила трећи гол Италије - 2:1

Статива је зауставила ударац Фратезија који је "боцнуо" лопту и надмудрио голмана Албаније Стракошу.

Силвиња нико не чује

Неколико пута је Силвињо покушао да упозори екипу на дубљи блок, али нико га од играча није чуо.

Селектор Албаније
EPA-EFE/CHRISTOPHER NEUNDORF

25' Наставак игре у једном правцу - 2:1

Италија непрекидно напада, сви фудбалери на терену, сем Донаруме су већим делом на половини Албаније која се колективно брани и чека грешку Италијана.

22' Први жути картон на мечу - 2:1

Пелегрини је добио жути картон због старта над Армандом Бројом кога је спречио да крене у контранапад.

20' Италија доминира, Албанија игра, али не фудбал - 2:1

Фудбалери Албаније не успевају да консолидују игру, коју нису заправо ни имали, али су се барем ефикасно бранили. Италија је постигла два гола, а било је одличних акција које су окончане углавном лошим пријемима. Албанци се на утакмици ништа не питају, све зависи од Италијана који одлично организују нападе.

16' ГОООООООООООООЛ! Барела затресао мрежу Албаније - 2:1

Игра се на гол више, а Италија је већ у 16. минуту нокаутирала Албанију. Николо Барела је постигао други гол Италије.

Италија и Албанија у петом међусобном сусрету

Фудбалери Италије и Албаније до сада су се четири пута састајали. Албанија ниједном није успела да савлада Италију, а гол разлика у корист "азура" је 7:1.

11' ГОООООООЛ! Бастони поравнао резултат - 1:1

Пелегрини је центрирао са леве стране терена, а лопта је дошла на другу стативу где се налази Бастони, који је без ваљане маркације лагано постигао гол главом. Интензивна игра на почетку меча, тек 11 минута, а два постигнута гола.

7' Италијани су смирили игру - 0:1

Фудбалери Италије су после шокантног гола смирили игру, а потом су заиграли офанзивно и притисли играче Албаније у шеснаестерац.

Добар старт Албаније и лош почетак Италије.

Димитриј Кириченко је постигао гол после једног минута и седам секунди на утакмици Русије и Грчке 2004. године, а Недим Бајрами је подигао ниво - убедљиво најбржи гол у историји европских првенстава.

23. секунда - ГООООООООЛ! Албанија води - 0:1

Велика грешка фудбалера Италије за вођство Албаније. Недим Бајрами је постигао гол. Димарко је извео аут близу свог шеснаестерца, али је лоше додао лопту до најближег играча, а фудбалер Албаније је спретно дочекао лопту, направио дриблинг и затресао мрежу Донаруме.

1' Почео је меч - 0:0

Први ударац са центра терена извели су играчи Албаније.

"Италијанска браћа" и "Химна застави"

Част да први чују своју химну имали су играчи Албаније, потом је уследила химна Италије. Упркос звиждуцима са трибина, Италијани су поносно певали своју националну песму.

Играчи излазе на терен

Донарума и Ђимшити извели су фудбалери Италије и Албаније.

Гандалф или Саруман?

Навијач Албаније на утакмици против Италије

Полиција на делу трибина где су навијачи Албаније

Поједине информације наводе да је на трибинама стадиона у Дортмунду присутно чак 50.000 навијача Албаније и 10.000 италијанских навијача.

Скамака и Фратези навијачи Роме, прошли кроз академију Лација

Скамака и Фратези прошли су кроз академију Лација, иако су обојица велики навијачи Роме.

Играчи на загревању...

Фудбалери Италије и Албаније су на терену, загревају се, а ускоро се очекује улазак у просторије стадиона у Дортмунду, а потом и излазак пред почетак дуела првог кола групе Б.

Албански навијачи су бројнији, а самим тим и гласнији.

Фотографије из Дортмунда

Медији: Инциденти прате почетак утакмице

Немачки медији преносе да је уочи утакмице између Италије и Албаније дошло до сукоба једне групе албанских навијача са полицијом у Дортмунду. Постоје информације и да је дошло до туче са навијачима Италије.

Поједини навијачи Албаније носе обележја бивше "ОВК" и то чак на стадиону "БВБ арена".

Први састав Италије за дуел против Албаније

Тим Албаније за утакмицу против Италије

Аплаузи за Албанце...

Играчи Албаније су по доласку на стадион у Дортмунду одмах изашли на терен, а ту су их навијачи дочекали с великим одушевљењем.

Албанија ће имати велику подршку на утакмици против Италије.

Аутобус Албанаца се пробија до стадиона

Шпалир људи уз улицу која води до стадиона дочекује аутобус са фудбалерима и стручним штабом Албаније.

Звиждуци за Италијане

Фудбалери Италије дочекани су на терену уз звиждуке које су им упутили навијачи Албаније који су већ заузели места на стадиону. Упркос звиждуцима, селектор Спалети је поздравио људе на трибинама.

Италијани стижу на стадион

Фудбалери Италије су стигли на стадион. Управо излазе из аутобуса, предвођени селектором Спалетијем.

Немци суде меч...

Феликс Цвајер је судија под окриљем Фифе, рангиран је као арбитар у елитној категорији Уефе. Занимљиво је да поједини немачки медији наводе да је Цвајер навијач Бајер Леверкузена. На утакмици против Италије и Албаније помагаће му Штефан Луп и Марко Ахмилер. Четврти судија је Данијел Зиберт. У ВАР соби је Бастијан Данкер.

Албанци знају да одиграју на резултат

Играч од ког се највише очекује свакако је Кристјан Аслани, дефанзивни везни Интера и тренутно највећи таленат албанског фудбала. Некадашњи везиста Емполија успео је да се у веома квалитетној екипи избори за одређену минутажу и свакако ће представљати највећу узданицу, али и играча од ког ће умногоме зависити игра Албаније.

Одбрана је најбољи део тима у ком се налазе најискуснији и играчи са највећим реномеом. Берат Ђимшити и Елсеид Хисај чиниће осовину одбране која ће бити на великим мукама у групној фази, а последња препрека за противничке играче биће искусни Етрит Бериша.

За голове ће бити задужен Армандо Броја, који у Челзију није испунио потенцијал, али је у неколико наврата показао да поседује таленат довољан да се угрозе и најјаче европске селекције, нарочито након прекида и убацивања са стране.

Италијани на терену под будним очима Донаруме

Федерико Кјеза би требало да буде највећа опасност за противничке одбране, а још увек је недоумица ко ће бити прва "деветка" екипе. Са друге стране, везни ред и одбрана требало би да буду нешто поузданији део тима. Николо Барела и Жоржињо требало би да пруже сигурност у средини терена, док ће одбраном највероватније командовати одлични Бастони.

Далеко је наравно и дефанзивни део екипе од квалитета неких некадашњих генерација, али га ипак чине играчи са одређеном дозом искуства који су редовни у својим клубовима.

На крају можда и најпоузданији члан екипе - Донарума. Усталио се голман ПСЖ-а међу стативама репрезентације и показао да ће бити достојна замена Ђанлуиђију Буфону.

Албанија тражи другу победу на европским првенствима

Деби на Европским првенствима Албанија је имала пре осам година у Француској, када је предвођена Ђанијем Ди Бјазијем завршила као трећа у групи А.

Осим Албаније, групу су чинили још Швајцарска, Румунија и домаћин - екипа Француске. Албанска репрезентација важила је за потпуног аутсајдера и очекивало се да заврше на дну табеле у конкуренцији квалитетнијих и искуснијих састава.

Упркос добром отпору у прва два кола против Швајцараца и Француза, Албанија након првих 180 минута игре на Првенствима Европе није постигла гол, а с обзиром на то да су Румуни победом у последњем колу могли и до проласка у нокаут фазу, очекивало се да ће без већих проблема оставити Ди Бјазијеве изабранике без бода.

Ипак, пред скоро 50.000 гледалаца у Лиону, Албанија је голом Садикуа у смирај првог полувремена дошла до своје прве историјске победе на европским првенствима.

Двоструки првак Европе - селекција Италије

За разлику од четири титуле првака света, Италија је два пута у својој историји успевала да постане шампион Европе, пропустивши притом шест од укупно 16 Европских првенстава. Последње је било 1992. године, а у претходних седам издања, Италијани су се чак три пута нашли у финалу.

Први од два трофеја освојили су далеке 1968. године на свом терену, али и првом учешћу на првенствима Европе. У финалу су тек након реваша – пенали још увек нису били практиковани – успели да савладају Југославију и домогну се титуле која ће им бити једина у наредних 53 године.

У првом мечу је било 1:1, а голове су постигли Џајић и Доменгини, да би Италијани погоцима Риве и Анастасија у другој утакмици победили са 2:0.

Између се сместило неколико пропуштених шампионата, два полуфинала, велики број разочаравајућих испадања, али и два неуспеха у финалима 2000. и 2012. године. када су губили од Француске и Шпаније.

Италијани су на претходном турниру веома лако прошли групу са максималним учинком након победа против Турске (3:0), Швајцарске (3:0) и Велса (1:0). Уследила су два тријумфа резултатом 2:1 против Аустрије и Белгије, чиме су се "азури“ пласирали у полуфинале где их је чекао стари дужник – Шпанија. Утакмица је завршена резултатом 1:1, а екипа Роберта Манчинија је прошла у финале након бољег извођења једанаестераца.

Албанији је пласман на ЕП успех, а Италијани бране титулу

За репрезентацију Албаније пласман на првенство Европе представља велики успех, која је успела да избори само једно велико такмичење - Евро 2016. у Француској.

Албанија је квалификациону групу са Чешком, Пољском, Фарским Острвима и Молдавијом завршила на првом месту и обезбедила директан пласман на друго Европско првенство у историји. Изгубили су само један од осам мечева, а ремији против Фарана и Молдаваца у последња два кола нису их коштали пласмана.

Италијани на континентални турнир у Немачкој долазе бранећи трофеј освојен пре три године на Вемблију.

Одбрану трофеја Италија је започела у у квалификационој групи Ц заједно са Енглеском, Украјином, Северном Македонијом и Малтом.

Мучили су се доста Италијани и показали због чега је њихово освајање турнира представљало изненађење. Енглези су им освету за пораз из финала сервирали из два дела, док је реми са Северном Македонијом у Скопљу додатно закомпликовао ситуацију.

Тек у последњем колу, ремијем са Украјином, "азури" су успели директно да се пласирају на шампионат на ком их је сачекала најтежа група.

На Вестфалену неће бити "жутог зида"

Вестфален са капацитетом од 81.365 места, када своје утакмице игра Борусија из Дортмунда, највећи је стадион у Немачкој и седми по величини у Европи.

Јужна трибина може да прими 24.454 гледаоца, највећа је за стајање у Европи. Широм света чувена је по величанственим призорима густо збијених навијача Борусије, те је због тога и добила надимак "жути зид".

За време Европског првенства нсоиће назив "БВБ стадион Дортмунд".

Утакмица у граду где се за Борусију и фудбал живи

Спорт и култура су главни адути Дортмунда. Чувени "Дортмундер У", некада висока зграда локалне пиваре, сада је центар уметности и креативне индустрије који и даље осваја посетиоце.

Организатори Европског првенства посебно препоручују пабове и локално пиво из овог града, али и уличну храну међу којом је најпознатији помфрит преливен мајонезом и кечапом - једноставно, али одлично у комбинацији са неодољивом кобасицом.

Друга утакмица групе Б

Дуелом Шпаније и Хрватске отворено је такмичење у групи Б. Шпанци су однели тријумф у првом колу, резултатом 2:0.