Оспораван поклон

Римокатолички верници парохије у којој се налази црква Нојлерхенфелд коју је Кристоф Шенброн, бечки надбискуп кардинал поклоно српској православној Црквеној општини "Свети Сава" у Бечу, коју је одобрио и Ватикан, и даље се томе противе.

Одлука бечког надбискупа кардинала Кристофа Шенборна да поклони цркву Нојлерхенфелд српској православној Црквеној општини "Свети Сава" у Бечу, коју је одобрио и Ватикан и даље изазива противљење римокатоличких верника парохије у којој је та црква.

Након што је Ватикан одобрио поклон цркве, парохијани размишљају да се обрате "аспостолској сигнатури" највишем телу Ватикана, објаснио је члан Герд Грин. Парохијани ће током недеље размотрити да ли има смисла подносити жалбу на одлуку свештеничке конгрегације Ватикана.

Грин је објаснио да у многоме парохијани не деле мишљење Ватикана. Тако, како је навео, још нема објашњења за расформирање парохије Нојлерхенфелд.

У одлуци Ватикана је оцењено да је предлог кардинала Шенборна "у сагласности са правом и образложивим", и уједно се залагање парохијана наводи као примерно.

Кардинал Шенборн је већ успоставио контакт са парохијанима, са којима намерава наредних дана да разговара.

Одлуку Ватикана поздравила је "Хришћанско-слободарска платформа" уз оцену да ће црква Нојлерхенфелд бити даље коришћена од стране хришћана.

То је прави пут међухришћанске подршке, наводи се у саопштењу.

Верници око цркве Нојлерхенфелд, већином Пољаци, су преко годину дана свим снагама покушали да оспоре одлуку о поклону "њиховог" храма Српској православној цркви.

Они су организовали демонстрације против плана кардинала, и на крају су послали и жалбу Ватикану против декрета надбискупије.

Кардинал Шенборн планирао је спајање парохије Нојлерхенфелд са оном у којој је црква Марија Намен још 30. јуна.

Он је своју одлуку о предаји храма СПЦ образложио тиме да у Бечу постоји 172 римокатоличке цркве за око 750.000 католика, а да истовремено СПЦ има свега три храма за око 150.000 верника.

Кардинал инсистира да се због смањења католика верника ниједна црква не затвори већ да се поклони оним црквама које немају довољно богомоља, што се посебно односи на православне. Пре више година поклоњене су две цркве коптима.

Одлука Ватикана да стане иза кардинала Ссенборна за њега је важна и због планираних структуралних реформи у цркви, као и спајања парохија које планира надбискупија.

Успех верника око цркве "Нојлерхенфелд" могао је анимирати остале парохије да се побуне против надбискупије улагањем жалбе Ватикану.

Римокатоличка надбискупија у Бечу и Српска православна црквена општина у главном граду Аустрије потписале су, почетком године уговор о поклону римокатоличког храма у Нојлерхенфелду.

Нову цркву користиће верници којима је храм Успења пресвете Богородице у 17. кварту, био мали да одговори потребама верника. Храм у Нојлерхенфелду који Црквена општина добија на поклон далеко је већи и може да прими више од 1.000 верника.

Посвећен је пресветој Богородици и изграђен је између 1733. и 1753. године под руководством неимара Андреаса Петролда и Волфганга Хилебранда.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи