Србија и дијаспора - како унапредити сарадњу?

У организацији Одбора за дијаспору и Србе у региону у Дому Народне скуштине одржано je јавно слушање на тему „Србија и дијаспора - како унапредити сарадњу?". О могућим облицима будуће сарадње говорили су успешни привредници и бизнисмени српског порекла из расејања, који су истакли да је неопходно дефинисати циљеве сарадње и створити услове за инвестиције из иностранства.

Јавно слушање отворио је Александар Чотрић, председник Одбора за дијаспору и Србе у региону, истичући да је циљ расправе да се дође до предлога и закључака како унапредити законе које доноси Народна скупштина, а који се односе на српску дијаспору.

Чотрић је изразио наду да ће овакви сусрети допринети стварању погодности за привлачење више инвестиција из иностранства у Србију, већем учешћу дијаспоре у приватизацијама и у друштвеном и политичком животу Србије. Такође ће допринети приближавању наше земље европским интеграцијама и партнерским односима са земаљама у којима живе наши исељеници, лакшем стицању српског држављанства, квалитетнијем информисању, учењу матерњег језика и очувању идентитета српске дијаспоре, пише на сајту Народне скупштине Републике Србије.

Директорка канцеларије за сарадњу са дијаспором и Србима у региону, др Славка Драшковић навела је да у дијаспори живи око три милиона Срба што представља велики потенцијал и додала да је један од задатака овог скупа да се тај потенцијал препозна и искористи. Она је истакла да дијаспора својим угледом и контактима може да представља амбасадоре Србије у иностранству и помогне да се поврати углед Србије.

Драшковић је најавила и доношење акционог плана за спровођење Стратегије за унапређење и јачање односа матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону за 2013. и 2014. годину, који има за циљ јачање односа између Србије и дијаспоре.

О могућим облицима будуће сарадње дијаспоре и Србије говорили су успешни привредници и бизнисмени српског порекла из САД, Немачке, Аустрије, Аустралије, Канаде, Русије, Велике Британије и Финске. Они су истакли да је неопходно дефинисати циљеве сарадње и створити услове за инвестиције из иностранства.

Учесницима скупа обратили су се и Дејан Радуловић, помоћник министра регионалног развоја и локалне самоуправе, др Биљана Хронеос Красавац, специјални саветник за међународне финансијске институције у Министарству финансија и привреде, Зоран Перишић, градоначелник Ниша, Милан Ћупрић, шеф Одсека за биљну производњу у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде, Филип Кунтић, виши саветник за стране инвестиције Агенције за страна улагања и промоцију извоза СИЕПА, Ђорђе Станичић, генерални секретар Сталне конференције градова и општина и Срђан Бошковић, саветник у Центру за дијаспору Привредне коморе Србије.

Скупу су присуствовали народни посланици, амбасадори, представници међународних организација, пословних удружења и невладиних организација.

Јавно слушање организовано је уз подршку програма Уједњених нација за развој (УНДП) кроз пројекат под називом: "Јачање надзорне улоге и јавности у раду Народне скупштине", финансиран од стране швајцарске агенције и уз подршку Канцеларије за сарадњу са дијаспором и Србима у региону.

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи