6
Извор: РТС

Убиство Солејманија, нови земљотрес у односима Иран–САД

Убиством утицајног генерала иранске Револуционарне гарде Касема Солејманија, председник САД Доналд Трамп одлучио је да удари "јасно и гласно", поручује његова администрација, док из ривалског демократског табора кажу да је Трамп "бацио динамит у већ запаљени барут". На другој страни, Иран уз тродневну националну жалост најављује одмазду и очекује да ће широм региона "процветати дрво отпора", чији је Солејмани био симбол.

Солејманијева смрт представља потрес са врло озбиљним последицама за Блиски исток. На то указује и брза реакција светских лидера, али и превентивни потези савезника САД да заштите своје земље од најављене иранске одмазде.

Шиитски део Блиског истока вапи за осветом, а врховни ирански вођа ајатолах поручује да се Солејманијев "пут неће зауставити" и да неумољива освета чека "злочинце чије су руке умрљане његовом крвљу, али и крвљу других мученика".

Док десетине хиљада Иранаца демонстрира широм земље против "америчких злочина", председник Хасан Рохани каже да ће "мучеништво Солејманија учинити Иран одлучнијим да се одупре америчком експанзионизму и да брани исламске вредности".

"Бруталност и глупост америчких терористичких снага у атентату на команданта Солејманија несумњиво ће учинити да дрво отпора цвета у региону и у свету", рекао је ирански министар спољних послова Мохамед Зариф.

Само неколико сати после убиства Солејманија, бригадни генерал Есмаил Гани именован је за новог команданта Куди јединица. Гани је био Солејманијев заменик, чиме Иран поручује да ће наставити са акцијама те јединице.  

Сједињене Државе немају амбасаду у Ирану, а њихове интересе у тој земљи заступа швајцарски амбасадор, коме су ирански званичници пренели да је атентат на генерала Солејманија "језив пример државног тероризма САД и да је амерички режим у потпуности одговоран за његове последице".

Амбасада САД у Багдаду позвала своје држављане да одмах напусте Ирак. Препорука је да се од Ирака удаље што даље и то "ваздушним путем" јер главни копнени гранични прелази воде с једне стране у Иран и у ратом захваћену Сирију, док други прелази иду ка Саудијској Арабији и Турској.

И док амерички државни секретар Мајк Помпео тврди да "Ирачани плешу на улици због своје слободе, срећни што генерала Солејманија више нема", демократа Џо Бајден упозорава на последице тог чина.

"Ово је екстремна ескалација у ионако опасној регији. Председник Трамп управо је бацио штапић динамита у магацин са експлозивом, а америчком народу дугује објашњење о својој стратегији и плану како ће да осигура безбедност за наше трупе и особље амбасаде. Како ће да заштити националне интересе, у земљи и иностранству, и наше партнери у том региону и другде", упитао је Бајден.

Док свет страхује од нових сукоба, Европа покушава да ублажи напетости, подсећајући да је "војна ескалација увек опасна".

Израел већ подиже ниво безбедности, премијер Бенјамин Нетанјаху се хитно вратио из званичне посете Грчкој, а ски-центар на окупираној Голанској висоравни је превентивно затворен.