2
Извор: Бета

Трамп блокирао објављивање стотина докумената о убиству Кенедија

После апела ЦИА и ФБИ, амерички председник Доналд Трамп блокирао је објављивање више стотина докумената о убиству председника Џона Кенедија, иако је амерички Национални архив већ објавио 2.800 поверљивих докумената о том случају.

"Немам избора", навео је Трамп указујући на "потенцијално неповратну штету" по националну безбедност ако буде допустио објављивање свих докумената.

Трамп је наложио шестомесечну ревизију необјављених докумената.

Документи чије је објављивање одобрено односе се на дане после убиства Џона Кенедија 22. новембра 1963. у Даласу током којих су федерални агенти добијали дојаве и проверавали гласине.

Упркос вишемесечним припремама за објављивање докумената, Трамп је одлуку донео у последњем тренутку дебате са обавештајним агенцијама.

Бројне су теорије завере о Кенедијевом убиству, међу којима су и мотиви филма Оливера Стоуна "ЈФК" - да је било више убица, да је мафија организовала убиство Лија Харвија Освалда, или да су у атентат били умешани сви почевши од потпредседника Линдона Џонсона, преко архитеката Вијетнамског рата у Пентагону до геј екстремних десничара из Њу Орлеанса.

Заташкавање је ЦИА оправдала жељом да се истражитељи фокусирају искључиво на доказе који су показивали оно што је агенција сматрала истином - да је Ли Харви Освалд сам убио Кенедија.

Подаци које су прикупили ЦИА и ФБИ о Освалду пре Кенедијевог убиства требало да је упале "црвено светло" као претња за Кенедија, рекао је бивши дирекор ФБИ Кларенс Кели после пензионисања.

Да је ФБИ радио на основу постојећих информација, написао је Кели у мемоарима 1987, "без сумње Ј.Ф.K не би умро у Даласу и историја би имала другачији ток".