понедељак, 07.02.2022, 06:00 -> 06:01
Извор: РТС
Аутор: Зорица Синадиновић
Књиге ће водити само регистроване рачуновође, многи страхују да ће остати без посла
Рачуновође у Србији имају још мање од 11 месеци да обезбеде дозволу Kоморе ревизора и упишу се у Регистар пружалаца књиговодствених услуга. Без тога, од наредне године више неће моћи да раде. За сада то је учинило мање од 10 одсто рачуновођа са списка Агенције за привредне регистре.
Kолико ће данашњих књиговођа моћи да ради свој посао догодине, тешко је проценити. Свега њих 689 до сада се уписало у Регистар. Услов за то је да добију дозволу за рад од Kоморе овлашћених ревизора.
Предузетник или оснивач правног лица не сме да буде осуђиван, мора да има најмање једног запосленог професионалца - рачуновођу или ревизора.
Члан Удружења рачуновођа Србије Ратомир Ћировић каже да је око осам посто њих добило тај сертификат или дозволу за рад, а преко 90 одсто није то до сада завршило.
"Реч је да сви они који обављају рачуноводствене услуге и који су регистровани имају од раније положена звања тј. професионалне сертификате, али професионалне организације које су овлашћене по закону траже да плаћају одређену чланарину, претплаћују на њихове часописе, похађају семинаре, да им додељују одређене бодове", каже Ћировић.
Милица Недучин се књиговодством бави више од 60 година, а као пензионер дуже од две деценије.
"Чини ми се да као пензионер нећу моћи да радим. Мислим да би требало да ми се омогући да и даље могу да радим, јер мислим да имам способности да преносим знање на децу која се обучавају и покушавају да освоје тржиште и да раде као што сам ја до сада радила", истиче Милица.
У Закону се наводи да "нема никаквих сметњи да се пензионер поново активира и буде ангажован код пружаоца рачуноводствених услуга, а који има дозволу и уписан је у Регистар, или да као предузетник самостално обавља послове под условима прописанима Законом."
Рачуновође страхују да ће многи остати без посла
У Министарству финансија појашњавају да је Закон донет како би се повећао квалитет услуга и корисници заштитили од нестручних књиговођа, чије грешке могу бити врло скупе. Рачуновође страхују да ће многи остати без посла.
"Многи ће се угасити због тога што 40-часовно радно време не могу да имају особе које имају вољу да раде уз рад и да састављају финансијске извештаје. Ако је неко микро правно лице и ако има само микро обвезнике, он ради калкулације, платни промет, а на крају године тек саставља финансијски извештај. Што не би ангажовали некога ко је итекако стручан, а то су пензионери, финансијски директори неких правних субјеката", сматра Душанка Бузаџија, из Друштва рачуновођа и ревизора у Зрењанину.
Закон каже да је "неопходно да бар једно лице буде запослено код пружаоца рачуноводствених услуга са пуним радним временом, и да има одговарајуће квалификације. Сви остали могу бити ангажовани на основу различитих уговора, као и до сада".
Закон је добар, кажу у Савезу рачуновођа и ревизора Србије, који је овлашћен за обуке.
Предраг Петровић из Савеза рачуновођа и ревизора Србије наглашава да ће испасти само они који су некомпетентни и да ће на тај начин доћи до чишћења тржишта.
"Ту ће бити уписане фирме и предузетници који испуњавају бар тај минимални услов. Замислите да имате фирму која саставља књиге за 150 фирми, обрачунава зараде, а нема никога квалификованог. Свака минимална казна је 100.000 динара. Kолики је то ризик и за државу и за послодавце. Такви више неће моћи да послују, мораће неко квалификован да ради", каже Петровић.
Министарство је недавно подсетило рачуновође да се прилагоде Закону, јер се од наредног 1. јануара финансијски извештај неће сматрати потпуним ако га је саставио неко ко није уписан у Регистар.
Коментари