Читај ми!

Napredak kineske vojne industrije – hoće li "moćni zmaj" zameniti ruske letelice

Istočnoazijski mediji javljaju da je kinesko ratno vazduhoplovstvo nedavno izvršilo prvi probni let borbenog aviona pete generacije "Čengdu J-20" s domaćim motorom. To je važan tehnološki proboj jer je ta letelica, koja treba da postane okosnica kineskog vazduhoplovstva, do sada koristila ruske motore.

Mediji u Istočnoj Aziji javljaju da je kinesko ratno vazduhoplovstvo krajem juna izvršilo prvi probni let borbenog aviona pete generacije "Čengdu J-20" s domaćim motorom.

To je bitan tehnološki iskorak jer je ta savremena letelica, koja treba da postane okosnica kineskog vazduhoplovstva, do sada koristila ruske motore "Saturn AL-31".

Nova verzija kineskog lovca-bombardera, označena kao "J-20B", pored novog motora sadrži i druge tehnološke izmene, čiji detalji za sada nisu poznati.

Potpuna samodovoljnost?

Kina se decenijama oslanjala na ruske borbene avione iz porodice "Suhoj", ali je od kraja devedesetih počela proizvodnju sopstvenih letelica kao što su "J-10" i "J-11".

Uprkos tome, Kinezi su u nemaloj meri nastavili nabavku ruskih pogonskih jedinica, jer, čini se, nisu bili u stanju da dostignu tehnološki nivo ruskih avio motora korišćenih u težim, dvomotornim letelicama.

Sam "J-11", na primer, je, zapravo, kopija ruskog "Su-27", koja se po licenci proizvodi u Kini.

Zato je opremanje višenamenske borbene letelice "J-20" novom verzijom domaćeg motora WS-15 vrlo važna, ne samo u smislu samodovoljnosti kada je u pitanju proizvodnja tog aviona pete generacije, već i osvajanje tehnologija koje se mogu primeniti u drugim budućim domaćim modelima.

Kineski mediji su preneli da je domaći vojno-industrijski kompleks spreman za masovnu proizvodnju "WS-15".

S obzirom na to da je od ranije poznato da je zbog kašnjenja u razvoju tog motora pokušano privremeno opremanje "J-20" domaćom pogonskom jedinicom "WS-10", koja je ranije korišćena za jednomotorni višenamenski avion "J-10", može se smatrati da su tehnološke poteškoće u veyi "WS-15" konačno prevladane i da je Kina sada na putu ostvarenja potpune samodovoljnosti u proizvodnji "J-20".

Moćni zmaj

Prototip "J-20", u Kini poznatog kao "moćni zmaj", poleteo je u januaru 2011. godine. Taj dvomotorni avion je prvi put zvanično predstavljen javnosti 2016, a u sastav kineskog vazduhoplovstva ušao je naredne 2017. godine, tokom koje je korišćen za obuku. U 2018. oformljene su prve borbene eskadrile.

Avion koji proizvodi aeronautička korporacija "Čengd"u ima stelt karakteristike, odnosno, teži je za otkrivanje radarima, zahvaljujući projektantskim rešenjima koja smanjuju radarski odraz, kao što su površine pod uglovima koji otežavaju odbijanje radarskih zraka, premazi koji ih upijaju ili smeštanje naoružanja unutar tela letelice.

Smatra se da će u kineskim jedinicama u budućnosti odmeniti ruske letelice "Su-27" i "Su-30" i da će uskoro imati i mogućnost daljinskog upravljanja bespilotnim letelicama.

субота, 30. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње