Makrame tkanje, tehnika koja kod nas nije popularna, otvara vrata na tri kontinenta

Radionice programa "Osnaživanje žena u preduzetništvu" pohađalo je četrdesetak Šapčanki. Posle završene obuke, Vesna Božanić se jedina odlučila za tkanje pojaseva za narodnu nošnju i izradu haljina makrame tehnikom.

Uz osnovu i potku za tkanje, Vesna Božanić i radi i odmara se. Na malom razboju kombinuje boje, izrađuje unikatne pojaseve i čuva tradiciju.

Vesna najpre postavi konce, i onda tka u  jednoj boji. Od  te postavke zavisi šara koja će biti na pojasu. Šumadijski pojasevi su u prirodnim  bojama koje možemo da nađemo u prirodi, šopski pojasevi su tamno crveni, jednobojni, beogradski su slčni šumadijskim.

Makrame tehniku naučila je još u osnovnoj školi. Posle korpi za cveće i narukvica, uradila je prvu haljinu. Na internetu je videla da ih  i u svetu izrađuju, ali da je proces izrade dug. Makrame tehnika kod nas nije popularna, za sada je samo Vesnin hobi. Ona podseća da je reč o jednoj od najstarijih tehnika ručnog rada u čijoj osnovi je ručno, umetničko vezivanje čvorova.

Za jednu haljinu, potrebno je do tri meseca intenzivnog rada, jer samo u resama ima oko 6.000 čvorova. Pojas završi za nekoliko dana a ručno rađene predmete i prodaje i poklanja. Do sada su njeni radovi iz Šapca, otputovali na tri kontinenta.

 

 

 

петак, 29. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње