петак, 13.05.2011, 07:30 -> 10:34
Loznička ruda za svetskog giganta
Rudarski gigant "Rio Tinto" uvrstio srpsko nalazište jadarita kod Loznice u svoje strateške projekte. Od tog posla najviše koristi imaće meštani lozničkog kraja. Litijum koji jadarit sadrži, ključna je sirovina u proizvodnji baterija za hibridne i električne automobile.
Srpski Jadarski basen jedino je nalazište jadarita na svetu koje sadrži litijum i bor. Svetski rudarski gigant "Rio Tinto" uvrstio ga je u svoju strategiju razvoja i odobrio tri puta veći budžet za nastavak istraživanja. Od tog posla najviše koristi imaće meštani lozničkog kraja. Ćerka kompanija "Rio Sava" otvorila je vrata hangara za istraživanje u Runjanima kod Loznice.
Magacinske hale za ispitivanje uzoraka rude "Rio Tinto" se šire, jer istraživanje napreduje i ovih dana počinje završna faza. Direktor "Rio Sava" Nenad Grubin kaže da faza koja sledi je studija predizvodljivosti.
"Kompanija je prepoznala te dobre rezultate i odobrila nam budžet u iznosu od 27 miliona dolara za naredne dve godine", ističe Grubin.
Na njivama i pašnjacima sela Slatine, Jarebica, Stupnice, Draginca u okolini Loznice tim srpsko-američkih geologa proverava rezerve na dubini od 300 do 600 metara. Uz stroge bezbednosne i ekološke mere, a otvorena je i 56. bušotina.
"Kompanija 'Rio Tinto' gleda na Jadar kao na dugoročni projekat koji se uklapa u našu strategiju razvoja. Obim i kapacitet posla će zavisiti od uslova na tržištu i globalne potražnje za litijum karbonatom i bornom kiselinom", kaže Džon Kineberg, direktor za planiranje rudnika, "Rio Tinto".
Šanse za zaposlenje
Meštani tog kraja znaju šta je Jadarit. Stranci ih obaveštavaju o svim svojim aktivnostima, a koristi već imaju od zakupa zemljišta. Milan Milijašević iz sela Stupnica, koji je ostao bez posla, očekuje da mu Jadarit pomogne da se ponovo zaposli.
"Održavaju i puteve što eksploatišu i iskorišćavaju, nasipaju redovno. Meštani su zadovoljni onim što je do sada urađeno i ako ostane tako verovatno će biti i bolje. Ako bude neke sreće da te rude bude dovoljno, pa da počne i eksploatacija", navodi Milan Milijašević.
Iako je posao skup, dugotrajan i rizičan, britansko-australijsko-američki rudarski magnat namerava da u Srbiji otvori rudnik tog retkog minerala.
Grubin kaže da su počeli projekat pre 2004. godine, kada niko na svetu nije znao za postojanje ležišta, a sad ulaze u fazu studije predizvodljivosti i ako sve naredne faze budu išle dobro može doći do otvaranja eksploatacije u narednih pet godina.
Litijum koji Jadarit sadrži, ključna je sirovina u proizvodnji baterija za hibridne i električne automobile, što bi moglo da donese i nove poslove vredne više milijardi dolara. Procenjuje se da bi nalazište u Jadru pokrilo 20 odsto svetskih potreba za litijumom.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар