понедељак, 17.10.2011, 07:30 -> 10:15
U potrazi za čistom energijom
Srbija ima velike mogućnosti za investiranje u obnovljive izvore energije, a u Evropskoj uniji već najavljuju ulaganje u "zelene kilovate" stvorene na ovim prostorima. Proizvodnjom čiste energije, zarada od izvoza struje bila bi znatno uvećana.
Energetsko siromaštvo najveća je kočnica razvoja svetske ekonomije i otvaranja novih radnih mesta, upozorava generelni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Kimun. Upravo zbog toga, prvi čovek svetske organizacije smatra da za dve decenije struju moraju imati svi građani sveta. Istovremeno, treba imati na umu da je planeti potrebna čista energija.
Na Forumu o evropskoj energetskoj budućnosti u Ženevi predočene su mogućnosti gradnje novih kapaciteta. Srbija je, sa EPS-ovim projektima obnovljivih izvora, privukla pažnju investitora.
Mazdar, najveći svetski grad "pametne energije", jedini je na svetu čiji se građani snabdevaju isključivo energijom sunca i vetra. U njemu je i sedište svetske Agencije za obnovljive izvore energije.
Srbija ima velike mogućnosti za investiranje u tu oblast. EPS računa da nove kapacitete dobije već 2015. godine.
"Sasvim sigurno biće hidroelektrana na Ibru, ja se nadam i na Velikoj Moravi. Tu je i vetar i male hidroelektrane, što daje 100-200 novih megavata", kaže generalni direktor EPS-a Dragomir Marković.
Projekti EPS-a zaiteresovali su investitore i proizvođače opreme. U Evropskoj uniji najavljuju ulaganje u "zelene kilovate" iz Srbije.
"Vidimo da se Srbija sprema da postane deo evropskog energetskog tržišta, što je veoma dobro. Infrastruktura u tome igra veoma veliku ulogu. Srbija ima centralnu ulogu da te interkonekcije budu izgrađene i imaće podršku Evrope", ističe Filip Lou, direktor Direktorata za energetiku Evropske unije.
Neophodne strategije razvoja
Direktor kompanije "Mazdar" u Abu Dabiju sultan Ahmed el Džaber kaže da je poznato da su obnovljivi izvori energije visoko rangirani u agendi Srbije i da će uskoro Srbija biti zanimljiva destinacija za investitore u obnovljivu energiju.
Države treba što pre da naprave dugoročne energetske strategije, zasnovane na otvorenim tržištima bez energetskih monopola. Srbija bi, proizvodnjom čiste energije, mogla značajno da poveća zaradu od izvoza struje.
"Svugde je glad za energentima ogromna. Uvoznici su strahovito veliki – i Turska, Grčka, Italija, Hrvatska uvezu 30 do 40 odsto dnevne potrošnje. Mi smo u balansu", kaže izvršni direktor EPS-a Bratislav Čeperković.
Evropska energetska budućnost, po oceni stručnjaka, najviše zavisi, ipak od građana. Oni moraju odlučiti hoće li investirati u obnovljive izvore energije ili će živeti sa nuklearkama i rizicima koje one donose.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар